Polska i Świat

Polska i Świat

Możemy dołożyć cegiełkę, być głosem tych, którzy nie mają możliwości się wypowiedzieć - mówi wokalista zespołu Maneskin. Zespół wygrał tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji w Rotterdamie. Włoska grupa, która zawładnęła eurowizyjną sceną i podbiła serca ludzi na całym świecie, powstała pięć lat temu. Gdy jej członkowie mieli 15-16 lat, grali na ulicach Rzymu. Z zespołem Maneskin rozmawiała Maria Mikołajewska. Cały wywiad można obejrzeć tylko w TVN24 GO.

Podczas Euro nie było sukcesu, na zwycięstwa możemy liczyć za to na Igrzyskach Olimpijskich. Za kilka dni poznamy listę zawodników, którzy polecą do Tokio. Już są niespodzianki. Ze startu zrezygnował Adam Kszczot. Łukasz Wieczorek.

Branża fitness chce kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia, NFZ nie mówi nie. W pierwszej kolejności kluby chciałyby rozładować kolejki na rehabilitację, ale pomysł Polskiej Federacji Fitness jest szerszy. Monika Celej.

Sejm przyjął nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, która zdaniem izraelskiej strony utrudni odzyskiwanie ocalałym z Holokaustu mienia zagrabionego przez okupujących Polskę. Nowe przepisy wprowadzają kryterium czasu - 30 lat. Dawid Rydzek.

Zbigniew Girzyński, Małgorzata Janowska i Arkadiusz Czartoryski zdecydowali o odejściu z PiS - sprawili, że rządząca koalicja nie ma formalnej większości. Politycy twierdzą, że odchodzą, bo czują się przez PiS zostawieni, że powodem był Polski Ład. PiS ustami rzeczniczki sugeruje, że posłowie odchodzą, bo mogą mieć prawne kłopoty, a pani poseł została wprowadzona w błąd. Maciej Warsiński.

Były radny PiS Rafał P. mimo prawomocnego wyroku dwóch lat więzienia i grzywny 75 tysięcy złotych nie spędził ani jednego dnia z kary wymierzonej w 2019 roku w więzieniu i nie zapłacił ani złotówki odszkodowania. Historię jego żony Karoliny, która od niego uciekła, dziennikarze opowiedzieli cztery lata temu. Maria Mikołajewska.

- To jeden z najsmutniejszych momentów w historii współczesnego parlamentaryzmu polskiego. Wiemy, jaki jest powód tej debaty: słowa wypowiedziane przez marszałka Terleckiego do liderki białoruskiej opozycji, żeby pomocy szukała w Moskwie – mówił w Sejmie Jacek Protasiewicz. - Potrzebna jest panu przerwa w wykonywaniu obowiązków marszałka Sejmu – zwrócił się do Ryszarda Terleckiego. Wnioski w sprawie jego odwołania złożyły Koalicja Obywatelska, Lewica i Polska 2050. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Tomasz Kaczmarek, czyli były agent Tomek, usłyszał zarzuty tworzenia fałszywych dowodów, fałszywego oskarżenia oraz składania fałszywych zeznań obciążających byłych szefów CBA. Chodzi o sprawę sprzedaży willi w Kazimierzu Dolnym. Były agent CBA przekonywał, że dowody zebrane w operacji dotyczącej willi, która miała rzekomo należeć do byłej pary prezydenckiej Aleksandra i Jolanty Kwaśniewskich, są wynikiem poleceń jego szefów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Materiał Jacka Tacika.

Sławoj Leszek Głódź został właśnie sołtysem w Piaskach. To część jego rodzinnej Bobrówki na Podlasiu. Nie miał z kim przegrać, nie miał z kim wygrać - był jedynym kandydatem. Głosowało na niego dziewięć osób, czyli wszyscy, którzy przyszli na wybory. Materiał Karoliny Bałuc.

- Nie jesteśmy równi w uprawnieniach - powiedział Przemysław Czarnek i komentując paradę równości w Warszawie, stwierdził, że "ci osobnicy, którzy tam chodzą, nie zachowują się normalnie. To demoralizacja publiczna, obraza moralności i inteligencji Polaków". Minister nie widzi w tym nic złego i dodaje, że Polacy potrafią ocenić, kto jest nienormalny. Materiał Adrianny Otręby.

Dla osób najbardziej potrzebujących powstał pierwszy w Warszawie i drugi w Polsce sklep socjalny Spichlerz. O połowę taniej albo za symboliczną opłatą można kupić jedzenie, artykuły chemiczne i ubrania. Przywracamy godność osobom, które do nas przychodzą – mówi fundacja. Rok temu w skrajnym ubóstwie żyło półtora miliona Polaków. Danych z okresu pandemii jeszcze nie ma, ale ciężko łudzić się, że będzie lepiej. Sylwia Piestrzyńska.

Przesyłka najcenniejsza z możliwych - ludzkie serce wiezione do przeszczepu. To jest gra na czas. Każde opóźnienie może kosztować ludzkie życie. Tym razem w ciągu 1,5 godziny policyjni piloci z Poznania dostarczyli serce do przeszczepu z województwa zachodniopomorskiego do Wrocławia. Karolina Bałuc.

Od środy przyjeżdżający do Polski z Wielkiej Brytanii będą mieli obowiązkową siedmiodniową kwarantannę, z której zwalniać będzie tylko negatywny wynik testu, ale nie wcześniej niż po tygodniu. Wszystko w związku z tym, że dotychczas w Polsce potwierdzono 90 przypadków zakażenia wariantem Delta. Wydawało się, że odporność zapewni nam zaszczepienie 75 procent społeczeństwa. Nowe mutacje koronawirusa sprawiły, że trzeba by zaszczepić aż 90 procent populacji. Maria Mikołajewska.

Afera wycieku służbowych maili z prywatnej skrzynki szefa kancelarii premiera i znaczące milczenie w tej sprawie szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego. Sejm w środę zajmie się wnioskiem o jego odwołanie w związku z wyborami kopertowymi, które się nie odbyły. Barbara Sobska.

Niedawno padł rekord temperatury na Ziemi - ponad 80 stopni przy gruncie na pustyni Lut w Iranie. Topnieją lody Arktyki - w 1980 roku było go 7,5 miliona kilometrów kwadratowych, dzisiaj jest o połowę mniej. Wykresy zmian temperatury nie do wszystkich trafiają - stąd pomysł, aby pokazać ocieplający się świat barwami. Za nami też najcieplejszy weekend od dwóch lat, a w sierpniu zapowiada się upał powyżej normy z ostatnich 30 lat. Patryk Rabiega.

Jedna działka, dziesięciu chętnych. W Zielonej Górze zainteresowanie nowymi ogródkami jest tak duże, że miasto musiało zorganizować losowanie. Popularność ogródków działkowych rośnie w całym kraju. Łukasz Wieczorek sprawdził, kto i za ile kupuje teraz działki.

Maria Makar ma 22 lata i z malutką córką uciekła z Białorusi. Jest w Polsce, ale nie czuje się do końca bezpiecznie. Jak sama mówi, jej nazwisko oznaczało kłopoty, bo rodzina Makarów to byli funkcjonariusze milicji i służb specjalnych, którzy uciekli z kraju. Jeden z nich - jej stryj - udostępnił zapis rozmowy sprzed kilku lat, w której szef białoruskiego KGB rozważa plan zamordowania białoruskich dysydentów w Niemczech. Maria Mikołajewska.

Pandemia nasiliła problemy psychiczne. Dlatego przedstawiciele Kongresu Zdrowia Psychicznego spotkali się z ministrem zdrowia i kolejny raz zaapelowali o przyspieszenie reform. Depresja to nie tylko smutek, ale też brak energii, apetytu, utrata zainteresowań, bezsenność, problemy z pamięcią i koncentracją, myśli samobójcze. Choroba może dotknąć nawet sześciolatka. Sylwia Piestrzyńska.