Polska i Świat

Polska i Świat

Spotkanie przyszłego premiera z przyszłymi ministrami

Nowy, przyszły rząd z nowym premierem spotkał się w piątek w pełnym składzie. Decyzje będą zapadać szybko i zdecydowanie. Lista priorytetów zaplanowana - wśród nich na pewno naprawa praworządności, dobre relacje z Unią Europejską, środki europejskie, na które czekamy, wypłata 800 plus i audyt dotyczący poprzedników. Nowy rząd zacznie pracę w środę, bo wtedy ma dojść do zaprzysiężenia. Maciej Warsiński.

Nowacka kandydatką do roli minister edukacji

Polską edukacją od przyszłego tygodnia ma pokierować Barbara Nowacka, która osiągnęła znakomity wynik wyborczy. Nowy rząd zacznie od 30-procentowej podwyżki dla nauczycieli szkolnych i przedszkolnych, ale lista spraw do załatwienia jest długa. Adrianna Otręba.

Problemy z zapisaniem się na nową szczepionkę na COVID-19

Od 6 grudnia każda osoba, która skończyła 12 lat, może zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19. Teoretycznie jest to prosta sprawa, ale w praktyce nie jest to takie łatwe. Nowych szczepionek jest za mało, a pod koniec przyszłego tygodnia ma być kolejne 200 tys. Aleksandra Kąkol.

TSUE ujął się za frankowiczami

Trybunał Sprawiedliwości kolejny raz ujął się za frankowiczami i jak mówią prawnicy, swoją decyzją pomaga polskim sądom. Odpowiedział na kilka kluczowych pytań, między innymi stwierdził, że umowa kredytu staje się nieważna od chwili jej zawarcia, niezależnie od momentu złożenia oświadczenia przez frankowicza. Pozytywne nastroje z punktu widzenia frankowiczów tonuje sektor bankowy. Łukasz Łubian.

Młodzi ludzie spędzają coraz więcej czasu online

Z najnowszych badań wynika, że dzieci spędzają online średnio 5,5 godziny dziennie, a w weekendy nawet więcej. Co robią dzieci w sieci? Niemal 40 proc. nastolatków doświadczyło wyzwisk w sieci. Co czwarty deklaruje, że był ośmieszany lub poniżany. Jednocześnie rodzice nie mają świadomości, z czym stykają się dzieci, jakie treści otrzymują i z kim się kontaktują. Maciej Zalewski.

Rada Warszawy stawia na Strefę Czystego Transportu

Rada Warszawy przyjęła uchwałę o Strefie Czystego Transportu od lipca przyszłego roku. Było wiele emocji. Przeciwnicy strefy okrzykami i gwizdkami zagłuszali obrady. Walka o czystsze powietrze w stolicy zostaje podjęta, ale przy pewnych ograniczeniach. Łukasz Łubian.

Zarząd NBP poszerzony o kolejnego polityka PiS

Zarząd Narodowego Banku Polskiego został poszerzony o byłego ministra i obecnie posła PiS Artura Sobonia. Pytanie, czy to wzmocnienie, czy upolitycznienie. Chociaż zarzut braku niezależności pojawia się od dawna pod adresem prezesa banku centralnego. Podobnie jak ewentualność postawienia Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Dawid Rydzek.

Służby specjalne mówią "nie" dla małego atomu

Nie wiadomo, dlaczego po raz kolejny ABW wydaje negatywną opinię dla atomowej spółki Orlenu i Michała Sołowowa. Jest to jedna z wielu, ale niezwykle ważnych formalności, by inwestować w atom w Polsce. Maciej Zalewski.

Polonez trafia na listę UNESCO

To taniec, który Polacy znają z "Pana Tadeusza" i z własnego doświadczenia, choćby ze studniówki. Jest częścią naszej tradycji, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. I właśnie ta żywa tradycja była niezbędna, żeby Polonez został tak wyróżniony przez UNESCO. Ewa Wagner.

PiS i jego działania w czasie pandemii

Dziś, gdy atakuje nowy wariant koronawirusa, patrzymy wstecz i podsumowujemy, jak radziliśmy sobie z covidem od początku pandemii. To, jak poradził albo nie poradził sobie odchodzący rząd Prawa i Sprawiedliwości, dobrze pamiętają rodziny ofiar. Aleksandra Kąkol.

Ostatnie przygotowania nowego rządu

Przed nami gorący politycznie początek przyszłego tygodnia. W poniedziałek i wtorek będą dwa exposé - najpewniej odchodzącego premiera Mateusza Morawieckiego i przyszłego premiera Donalda Tuska. Trwają ostatnie przygotowania nowego rządu. Dawid Rydzek.

Międzynarodowy dzień wolontariusza

We wtorek obchodziliśmy dzień tych, którzy służą bezinteresowna pomocą. 5 grudnia to międzynarodowy dzień wolontariusza. Bez ich pracy pomoc chyba w każdej fundacji byłaby niemożliwa. Robią to z potrzeby serca albo, jak sami mówią, by nadać życiu sens. Aleksandra Kąkol.

Sejm chce wznowienia prac komisji do spraw pedofilii

Od momentu rezygnacji Błażeja Kmieciaka minęło ponad 8 miesięcy, państwowa komisja do spraw pedofilii do tej pory nie ma przewodniczącego. Bez szefa jej prace były sparaliżowane. Co dalej będzie z nią w Sejmie nowej kadencji? Nowy przewodniczący będzie najpewniej już w czwartek wybrany spośród jej członków. Maciej Zalewski.

Dwutygodniowy rząd Morawieckiego na półmetku

Niektórzy z gabinetu Mateusza Morawieckiego udzielają się na arenie międzynarodowej, jak aktualny szef polskiej dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk. Odbywa spotkania w sprawie rzekomej centralizacji Unii Europejskiej i utraty suwerenności w całej Europie. Spotkania, których sens stoi pod znakiem zapytania. Maciej Warsiński.

Rosnące ceny chleba

Ceny przyprawiają o zawrót głowy, drogo jest już od dawna, ale drożeje także chleb. Ceny będą jeszcze rosły, a piekarze ostrzegają. Winne są ceny energii i rosnące płace. Łukasz Łubian.

Pytania o kondycję polskiej policji

Śmierć 14-letniej Natalii z Andrychowa poruszyła całą Polskę, okoliczności były wstrząsające. We wtorek odbyło się jej ostatnie pożegnanie. We wtorek też wszczęto postępowanie dyscyplinarne wobec czterech policjantów, którzy wtedy pełnili dyżur. Tego samego dnia w całej Polsce zawyły syreny po śmierci dwóch postrzelonych funkcjonariuszy na służbie we Wrocławiu. Zasadne wydają się więc pytania o kondycję policji w przededniu odejścia jej szefa, czyli komendanta głównego. Dawid Rydzek.