Polska i Świat

Polska i Świat

Bez nich telewizji by nie było - 20 lat TVN24 i ludzie, którzy są w cieniu. Pracują za kamerami, w wozach transmisyjnych czy montują materiały. W rozmowie z Łukaszem Wieczorkiem wspominają, jak przez dwie dekady zmienił się sprzęt, na którym pracują i szybkość przekazywania informacji.

Szczepienia w Wielkiej Brytanii wyraźnie zmniejszyły liczbę zakażeń, hospitalizacji i zgonów, choć z powodu rozprzestrzeniającego się wariantu indyjskiego te bilanse - zwłaszcza zakażeń - znów zaczęły rosnąć. Anna Wilczyńska.

Gwiazda, ikona, osobowość sceny, kultowa wokalista autorka genialnych tekstów, po prostu Kora. Wielu tekstów nie zaśpiewała, nie powstały do nich melodie. Gdzieś zapisane ujrzały teraz światło dzienne. Patryk Rabiega ustalił, jak mocny ślad odcisnęła w polskiej popkulturze i jak wciąż inspiruje.

Jeden szpital w Warszawie, jeden dzień i 30 pacjentów po wypadkach na rowerze, rolkach czy hulajnodze. Rozpoczęcie sezonu letniego już widzą lekarze na Oddziałach Ratunkowych. Ten sezon jest wyjątkowy, bo pierwszy raz oficjalnie po ścieżkach rowerowych mogą jeździć nie tylko cykliści, ale również hulajnogi elektryczne, rolkarze czy wrotkarze. Łukasz Wieczorek.

Ministerstwo szykuje duże zmiany od nowego roku. Eldorado dla nowych właścicieli paneli słonecznych może się skończyć. Planowane są zmiany w rozliczaniu wyprodukowanych nadwyżek prądu. Sylwia Piestrzyńska. 

W polonijnym seminarium niedaleko Detroit w Stanach Zjednoczonych kształcą się polscy klerycy. Jego rektor ksiądz Mirosław Król oskarżony został o molestowanie seksualne. Marcin Gutowski dotarł do jego ofiar oraz zbadał powiązania księdza między innymi z polskimi biskupami, a zwłaszcza kardynałem Stanisławem Dziwiszem. To, co działo się w seminarium, jego rozmówcy nazywają "skandalem". Monika Celej.

Opozycja, w związku z wpisami o tym, żeby Swiatlana Cichanouska "szukała pomocy w Moskwie", zapowiada wnioski o odwołanie wicemarszałka Ryszarda Terleckiego. Partyjni koledzy starają się bronić jednego z liderów Prawa i Sprawiedliwości, ale raczej nieudolnie. O losie wicemarszałka zdecydują koalicjanci. Barbara Sobska.

Akcja rozpoczyna się niedługo po tym, jak Europejska Agencja Leków zatwierdziła wniosek o to, by preparatem firmy Pfizer wolno było szczepić dzieci i młodzież w wieku 12-15 lat. Anna Wilczyńska. 

Brać udział w rajdach to naprawdę wyzwanie, ale brać udział w wieku 91 lat - to wydaje się niemożliwe. Co innego, gdy tym uczestnikiem jest Sobiesław Zasada. O wielkim powrocie wielkiego kierowcy Monika Celej.

Nim obudzą się widzowie programu "Wstajesz i wiesz" i dowiedzą się o aktualnych wydarzeniach w kraju i za granicą - wcześniej wstać musi ekipa. Z okazji 20-lecia TVN24 Maciej Warsiński zabiera widzów tam, gdzie w tej stacji zaczyna się dzień.

Nietoperze stały się stałymi mieszkańcami urzędu marszałkowskiego we Wrocławiu. Skrzydlate ssaki tak upodobały sobie budynek, że na gmachu zamontowano dla nich domki. W urzędowych gabinetach mieszkają też między innymi koty i psy. Łukasz Wieczorek.

Niektóre przepisy nie były zmieniane od 40 lat. Przez ten czas wiele się zmieniło. Kościół na nowo musiał odpowiedzieć sobie na ważne pytanie, bo wiele kościelnych przestępstw ujrzało światło dzienne. Franciszek do Kodeksu wpisuje nowe przestępstwa i zaostrza kary dla duchownych za wykorzystywanie nieletnich. Maria Mikołajewska.

W powrocie do normalności pomagają szczepienia. W Polsce jeszcze sporo nam brakuje do zdobycia odporności populacyjnej, ale rząd stawia przed sobą ambitny cel. By wzmóc zainteresowanie szczepieniami, kusi obywateli ułatwieniami. Również tych, którzy przyjęli pierwszą dawkę, ale nie spieszą się po drugą. Jacek Tacik.

Spada liczba zakażeń koronawirusem, zwiększa się za to zainteresowanie lekarzami specjalistami. Gabinety nie pękają jeszcze w szwach, ale zapisów z każdym dniem przybywa. Od lipca do końca roku nie będzie limitów do lekarzy specjalistów. Anna Wilczyńska.

Mimo że wiele obostrzeń poluzowano, nadal obowiązuje zakaz organizacji i udziału w spontanicznych zgromadzeniach. Zakaz obowiązuje, choć według prawników jest niezgodny z konstytucją. Michał Tracz.