Polska i Świat

Polska i Świat

Gniew władz na "Zieloną granicę"

Dla prezesa PiS ten film wpisuje się w "przemysł pogardy". Mowa o "Zielonej granicy" Agnieszki Holland, film nagrodzony i dostrzeżony na festiwalu w Wenecji. Dlaczego politycy PiS i funkcjonariusze władzy nie oglądając go, krytykują i przyrównują do nazistowskiej propagandy? "Zielona granica" opowiada historię uchodźców na polsko-białoruskim pograniczu. Akcja dzieje się mniej więcej wtedy, kiedy zaczął się kryzys humanitarny i operacja "Śluza", czyli białoruska prowokacja Łukaszenki. Maria Mikołajewska.

Spór o ukraińskie zboże

Zboże nie płynie i relacje się sypią. Zaczęło się od embarga, skończyło, choć to na pewno nie koniec, na zgrzycie na najwyższym szczeblu, czyli na linii prezydentów Zełeński - Duda. Nie tylko doszło do wymiany zdań i polemiki, ale i odwołania spotkania, a nawet wezwania w trybie pilnym ukraińskiego ambasadora. Maciej Warsiński. 

Kalendarz wyborcy

W kalendarzu wyborczym jest więcej dat, niż tylko 15 października. Kto chce głosować korespondencyjnie, kto potrzebuje pomocy, powinien oficjalnie zgłosić to wcześniej. Łukasz Wieczorek.

Szybka decyzja w sprawie kierunku medycznego uczelni Rydzyka

Ojciec Tadeusz Rydzyk zamarzył sobie, że na jego uczelni będzie kierunek lekarski - i gdy ministerstwo edukacji spóźniało się z decyzją w tej sprawie, zareagował. Na swojej antenie zrugał ministra Przemysława Czarnka. Okazuje się, że skutecznie, bo kierunek rusza. Maria Mikołajewska. 

Minister Rau: nie było żadnej afery

Nie ma żadnej afery - mówi szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau, gdy pytany jest o aferę wizową. To nic, że w Ministerstwie Spraw Zagranicznych były dymisje. To nic, że w sprawie polskich wiz za łapówki śledztwo prowadzą prokuratura i CBA. Szef dyplomacji nie chce słyszeć o dymisji. Materiał magazynu "Polska i świat".

Gabinet ginekologiczny pod specjalnym nadzorem prokuratury

Głośno zrobiło się o pewnym gabinecie ginekologicznym, gdy wkroczyły tam służby i zabrały dokumentacje medyczną z ostatnich trzech dekad. Ciąg dalszy nastąpił - pacjentki są przesłuchiwane i pytane o najbardziej intymne kwestie. Materiał magazynu "Polska i świat".

Kampania poza prawem

Plakaty wyborcze nie są poza kontrolą, choć niektórzy by chcieli, żeby były. To, że czasu na kampanię coraz mniej, widać na polskich ulicach, bo coraz więcej można tam zobaczyć kandydatów i kandydatek. Materiał magazynu "Polska i świat".

Prawa kobiet z perspektywy polityków Konfederacji

Kobieta to nie partnerka, ale część dobytku mężczyzny – tak w gronie Konfederacji dyskutuje się o prawach kobiet. Ma to luźne związki z rzeczywistością XXI wieku. Swoje wizje dorzuca Janusz Korwin-Mikke i robi się kłopotliwie, nawet wśród prawicowych polityków. Materiał magazynu "Polska i świat".

Kolejne dymisje w związku z aferą wizową

Kolejne dymisje w MSZ to kolejna odsłona gigantycznej afery wizowej. Każdego dnia poznajemy szokujące wątki tej sprawy. Dla rządzących nie ma tematu, dla nich to "dęta pseudoafera". Opozycja mówi o handlu bezpieczeństwem Polski, a dane MSZ potwierdzają, że mowa o prawie 250 tysiącach wiz wydanych w ciągu dwóch i pół roku. Maciej Warsiński.

Kampania trwa, politycy w trasie

Donald Tusk był w piątek w Świętokrzyskim, gdzie jedynką PiS będzie Jarosław Kaczyński. To drugi okręg tuż po Warszawie, jeśli chodzi o liczbę manatów do zdobycia. Czy to dlatego prezes zrobił ten ruch, nie startując jak zwykle z Warszawy? Koalicja wystawiła tam z ostatniego miejsca Romana Giertycha. Barbara Sobska.

Jak zmienić swój obwód głosowania

Mamy równo miesiąc do wyborów. Od strony formalnej raczej wiemy, co robić, ale warto to przypomnieć - tym bardziej, że często przed samymi wyborami wydłużają się kolejki w urzędach po zaświadczenia. Głosowanie poza miejscem zamieszkania – Adrianna Otręba sprawdziła, kiedy i gdzie należy złożyć wniosek i co zrobić, jeśli w dniu wyborów planujemy wyjazd albo jeszcze nie wiemy, gdzie pójdziemy do urn. Adrianna Otręba.

Żeby nie ciąć kursów tramwajów, tną inwestycje

Kraków stanął pod ścianą - na utrzymanie komunikacji zabrakło ponad 300 milionów złotych. To problem nie tylko stolicy Małopolski. Prezydenci największych miast mówią o katastrofalnej sytuacji finansowej i widmie podwyżek podatków i kolejnych cięć. Unia Metropolii Polskich obwinia za sytuację rządy PiS – rządzący przekonują, że "nie obcięli żadnych dochodów samorządom". Łukasz Wieczorek.

Sztuczna inteligencja i diagnostyka

Sztuczna inteligencja okazuje się być pomocnym narzędziem w diagnostyce. Duet człowieka wspomaganego nowoczesną technologią to większa dokładność i szybsze rozpoznanie. Tak jest lub będzie w onkologii, psychiatrii dziecięcej, neurochirurgii, ale nie tylko. Anna Wilczyńska.

Prace domowe w cieniu kampanii parlamentarnej

Prace domowe to zmora uczniów i zapewne części rodziców. Czy da się nie zadawać niczego do domu? To pytanie wraca na początku roku szkolnego, bo dyskusja w tej sprawie trwa od dawna. Niektóre partie wpisały to nawet do swojego programu. Adrianna Otręba.

Mobilizacja kobiet i dla kobiet

Kobiety mają głos i walczą o swoje prawa, ale z różnych badań wynika, że nawet co druga z nas nie wierzy, że jej głos ma znaczenie i nie zamierza pójść do urn 15 października. O sytuacji kobiet w Polsce przez ostatnie lata było głośno - wychodziły na ulice i działały ponad partyjnymi podziałami. Teraz próbują się mobilizować w kontekście nadchodzących wyborów parlamentarnych. Barbara Sobska.

Wielka korupcja formą sprawowania władzy

Najnowszy raport Fundacji Batorego nie zostawia złudzeń - sprawdzono jak instytucje, rząd i służba cywilna, parlament, prokuratura, sądy i organizacje pozarządowe chronią nas przed nadużyciami rządzących. Efekty tego sprawdzania są druzgocące. Aleksandra Kąkol.

Frank i euro szybują, złotówka pikuje

Rosnąca wartość franka szwajcarskiego i euro przy słabnącej złotówce to konsekwencje ostatniej decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Rynki, zaskoczone obniżką stóp procentowych, reagują spadkiem wartości złotego - to oznacza cios w przedsiębiorców, między innymi z branży budowlanej. Materiał magazynu "Polska i Świat".