Trudna sytuacja na Bugu. Zalane i odcięte od świata domy

Źródło:
TVN24, PAP
Wysoki poziom wody na Bugu doprowadził do podtopień
Wysoki poziom wody na Bugu doprowadził do podtopień
TVN24
Wysoki poziom wody na Bugu doprowadził do podtopień TVN24

Sytuacja na Bugu jest wciąż niestabilna. Piętrząca się kra spowodowała zator i rozlanie się rzeki na domy i pola. Eksperci tłumaczą zjawisko i wyjaśniają, jak można mu zaradzić. - Ja myślę, że robimy wszystko źle. Zdecydowana większość działań w gospodarce wodnej to są działania przyspieszające spływ wody, także przez regulację rzek, przez prostowanie koryt, przez czyszczenie koryt z roślin wodnych - stwierdza Piotr Bednarek, hydrolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Materiał Ewy Wagner w programie "Polska i Świat".

Dotarcie do miejscowości Młynarze koło Wyszkowa cały czas jest utrudnione. Natomiast fala jest już kilkadziesiąt kilometrów dalej na Wiśle, w okolicach Wykowa. Tam przekroczony o 34 cm jest stan alarmowy.

- Cała ta działka tutaj, to jest wszystko zalane. I budynek jest co najmniej z 50 centymetrów w wodzie. Tylko ratują worki - relacjonuje jedna z mieszkanek. Część osób decyduje się na opuszczenie domów i nocowanie u bliskich. - Mieszkamy tutaj 14 lat, mamy po raz drugi taką sytuację. Jedną żeśmy mieli cztery lata temu, tylko woda była na podwórku - dodaje kobieta.

Dlaczego Bug wylewa?

W 2018 roku zmieniło się prawo wodne. Powstało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Uregulowano też zasady budowy na terenach zalewowych.

- Obszary szczególnego zagrożenia powodzią, które z uwagi na przepisy prawa wodnego, są wyłączone z możliwości zabudowy - wyjaśnia Krzysztof Chęć, zastępca dyrektora w Departamencie Ochrony przed Powodzią i Suszą w Wodach Polskich. O wyjątkach decydują Wody Polskie. - Wszystko zależy od tego, czy ten obszar zagrożenia powodziowego jest obszarem wysokim, czy obszarem średnim. To znaczy, czy występuje z prawdopodobieństwem 10-procentowym, czy jednoprocentowym - dodaje Chęć. O zgodzie decyduje szereg innych czynników. Ukształtowanie terenu, prędkość przepływu wody, rodzaj planowanej zabudowy.

- Tak naprawdę po nowelizacji tej ustawy, to w mojej ocenie nie ma możliwości lokowania nowej zabudowy mieszkaniowej na terenach zalewowych - uważa adwokat Jakub Radlmacher.

Jak sprawdzić, czy teren nie jest zalewowy

Pytanie, co z zabudowaniami wybudowanymi przed tą datą? - Niestety, prawo nie działa wstecz. Bardzo chciałbym polecić weryfikację lokalizacji danych nieruchomości - mówi dalej Krzysztof Chęć z Wód Polskich.

Lokalizację możemy zweryfikować, wchodząc na stronę Wód Polskich. Klikamy w zakładkę hydroportal i odszukujemy położenie na mapie. Ale eksperci zauważają, że pole do działań jest spore. - To, co powinno się robić w Polsce, żeby zapobiegać powodziom i suszom, to jest przede wszystkim bardzo dobre zagospodarowanie krajobrazu, terenu. To znaczy przede wszystkim powinniśmy inwestować w retencję krajobrazową naturalną, czyli lasy, mokradła, podmokłe łąki - uważa dr hab. Iwona Wagner, ekohydrolog, sekretarz interdyscyplinarnego Zespołu doradczego do spraw kryzysu klimatycznego przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk.

Jak wygląda sytuacja z małą retencją w Polsce? I czy faktycznie dość robimy, jeśli chodzi o te kwestie? - Ja myślę, że robimy wszystko źle. Zdecydowana większość działań w gospodarce wodnej to są działania przyspieszające spływ wody, także przez regulację rzek, przez prostowanie koryt, przez czyszczenie koryt z roślin wodnych - stwierdza Piotr Bednarek, hydrolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Eksperci ostrzegają, że te rozwiązania dostosowane są przede wszystkim do rolnictwa. - To są urządzenia hydrotechniczne, które zostały zaplanowane i wykonane w klimacie z zeszłego pięćdziesięciolecia, w związku z czym nie są absolutnie dostosowane do tych warunków, które mamy, czytaj: zmniejszają nam retencję - mówi Michał Brennek z Instytutu Geofizyki PAN. Bo kolejnym czynnikiem, które już powinniśmy uwzględniać, są zmiany klimatu. - Powiemy "w marcu jak w garncu". A mamy końcówkę stycznia - dodaje Brennek.

Tendencja spadkowa wody

Wieś Młynarze (gm. Zabrodzie) mierzy się od wtorku z problemem częściowego zalania. Miejscowy sołtys przekazał w czwartek, że część mieszkańców nie ma jeszcze umożliwionych dojazdów, ponieważ drogi są pozalewane, ale z godziny na godzinę jest lepiej.

- Jest tendencja spadkowa wody, więc bądźmy dobrej myśli, że zacznie opadać - powiedział sołtys Adam Sykulski.

Wysoki poziom wody na Bugu spowodowany jest roztopami i spiętrzającą się krą.

Autorka/Autor:Ewa Wagner, katke

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Mamy pierwszą osobę w Polsce ukaraną za mówienie "patodeweloperka", to aktywista Miasto Jest Nasze - informuje współzałożyciel stowarzyszenia i od niedawna stołeczny radny Jan Mencwel. W uzasadnieniu sąd podnosi, że odbiór tego sformułowania jest "negatywny", a w stosunku do dewelopera, o którym pisał aktywista, jest "obraźliwe" i "nie znajduje żadnego uzasadnienia".

Aktywista ukarany przez sąd za sformułowanie "patodeweloperka". "Pierwszy w Polsce"

Aktywista ukarany przez sąd za sformułowanie "patodeweloperka". "Pierwszy w Polsce"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek na Płochocińskiej. Jak dowiedział się nasz reporter Artur Węgrzynowicz, w zderzeniu osobowej skody z busem zginęła kobieta. Na miejscu były wszystkie służby.

Zderzenie na Płochocińskiej. Nie żyje kobieta

Zderzenie na Płochocińskiej. Nie żyje kobieta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciało nagiej kobiety w Parku Praskim znalazł pracownik firmy sprzątającej. Została zgwałcona i uduszona. Choć do zbrodni doszło prawie dwa lata temu, zabójca wciąż pozostaje na wolności. Śledczy analizują akta podobnych historii z ostatnich dwudziestu lat, wcześniej sprawdzali, czy ta sama osoba zaatakowała i zabiła nauczycielkę w łódzkim parku na Zdrowiu.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmienili miejsca zamieszkania, by uniknąć kar za błędy przeszłości. Nie udało się. Na trop poszukiwanych trafili policjanci z komendy w Piasecznie. 39-latek za kratami spędzi osiem miesięcy, a 63-latek - rok.

Byli zdziwieni, że policjanci ich znaleźli

Byli zdziwieni, że policjanci ich znaleźli

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Wyszkowa (Mazowieckie) zatrzymali 51-latkę podejrzaną o dokonanie kilku kradzieży z włamaniem. Podczas przesłuchania kobieta przyznała się do popełnionych czynów. Policjantom tłumaczyła, że zainspirowały ją seriale kryminalne.

Przyznała się do kilku włamań i kradzieży, zainspirowały ją seriale kryminalne

Przyznała się do kilku włamań i kradzieży, zainspirowały ją seriale kryminalne

Źródło:
PAP

Poznał w sieci kobietę, która zaproponowała mu założenie sklepu internetowego na azjatyckiej platformie sprzedażowej. Oferta była kusząca, skończyło się na stracie setek tysięcy złotych.

Zainwestował w "azjatycki sklep", stracił ponad 300 tysięcy złotych

Zainwestował w "azjatycki sklep", stracił ponad 300 tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez pierwsze pięć dni maja postój auta w warszawskiej Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego będzie darmowy.

Pięć dni darmowego parkowania w płatnej strefie

Pięć dni darmowego parkowania w płatnej strefie

Źródło:
PAP

Wystawa zdjęć "Urzecze i Wisła" autorstwa warszawskiego fotografa Wiktora Strumiłło trafiła do kolejnej londyńskiej galerii. Od soboty, 4 maja będzie można obejrzeć ją w POSK Gallery.

"Urzecze i Wisła" do obejrzenia w Londynie

"Urzecze i Wisła" do obejrzenia w Londynie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę. Kilka godzin później do sprawy odnieśli się aktywiści.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl