Trudna sytuacja na Bugu. Zalane i odcięte od świata domy

Źródło:
TVN24, PAP
Wysoki poziom wody na Bugu doprowadził do podtopień
Wysoki poziom wody na Bugu doprowadził do podtopień
TVN24
Wysoki poziom wody na Bugu doprowadził do podtopień TVN24

Sytuacja na Bugu jest wciąż niestabilna. Piętrząca się kra spowodowała zator i rozlanie się rzeki na domy i pola. Eksperci tłumaczą zjawisko i wyjaśniają, jak można mu zaradzić. - Ja myślę, że robimy wszystko źle. Zdecydowana większość działań w gospodarce wodnej to są działania przyspieszające spływ wody, także przez regulację rzek, przez prostowanie koryt, przez czyszczenie koryt z roślin wodnych - stwierdza Piotr Bednarek, hydrolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Materiał Ewy Wagner w programie "Polska i Świat".

Dotarcie do miejscowości Młynarze koło Wyszkowa cały czas jest utrudnione. Natomiast fala jest już kilkadziesiąt kilometrów dalej na Wiśle, w okolicach Wykowa. Tam przekroczony o 34 cm jest stan alarmowy.

- Cała ta działka tutaj, to jest wszystko zalane. I budynek jest co najmniej z 50 centymetrów w wodzie. Tylko ratują worki - relacjonuje jedna z mieszkanek. Część osób decyduje się na opuszczenie domów i nocowanie u bliskich. - Mieszkamy tutaj 14 lat, mamy po raz drugi taką sytuację. Jedną żeśmy mieli cztery lata temu, tylko woda była na podwórku - dodaje kobieta.

Dlaczego Bug wylewa?

W 2018 roku zmieniło się prawo wodne. Powstało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Uregulowano też zasady budowy na terenach zalewowych.

- Obszary szczególnego zagrożenia powodzią, które z uwagi na przepisy prawa wodnego, są wyłączone z możliwości zabudowy - wyjaśnia Krzysztof Chęć, zastępca dyrektora w Departamencie Ochrony przed Powodzią i Suszą w Wodach Polskich. O wyjątkach decydują Wody Polskie. - Wszystko zależy od tego, czy ten obszar zagrożenia powodziowego jest obszarem wysokim, czy obszarem średnim. To znaczy, czy występuje z prawdopodobieństwem 10-procentowym, czy jednoprocentowym - dodaje Chęć. O zgodzie decyduje szereg innych czynników. Ukształtowanie terenu, prędkość przepływu wody, rodzaj planowanej zabudowy.

- Tak naprawdę po nowelizacji tej ustawy, to w mojej ocenie nie ma możliwości lokowania nowej zabudowy mieszkaniowej na terenach zalewowych - uważa adwokat Jakub Radlmacher.

Jak sprawdzić, czy teren nie jest zalewowy

Pytanie, co z zabudowaniami wybudowanymi przed tą datą? - Niestety, prawo nie działa wstecz. Bardzo chciałbym polecić weryfikację lokalizacji danych nieruchomości - mówi dalej Krzysztof Chęć z Wód Polskich.

Lokalizację możemy zweryfikować, wchodząc na stronę Wód Polskich. Klikamy w zakładkę hydroportal i odszukujemy położenie na mapie. Ale eksperci zauważają, że pole do działań jest spore. - To, co powinno się robić w Polsce, żeby zapobiegać powodziom i suszom, to jest przede wszystkim bardzo dobre zagospodarowanie krajobrazu, terenu. To znaczy przede wszystkim powinniśmy inwestować w retencję krajobrazową naturalną, czyli lasy, mokradła, podmokłe łąki - uważa dr hab. Iwona Wagner, ekohydrolog, sekretarz interdyscyplinarnego Zespołu doradczego do spraw kryzysu klimatycznego przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk.

Jak wygląda sytuacja z małą retencją w Polsce? I czy faktycznie dość robimy, jeśli chodzi o te kwestie? - Ja myślę, że robimy wszystko źle. Zdecydowana większość działań w gospodarce wodnej to są działania przyspieszające spływ wody, także przez regulację rzek, przez prostowanie koryt, przez czyszczenie koryt z roślin wodnych - stwierdza Piotr Bednarek, hydrolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Eksperci ostrzegają, że te rozwiązania dostosowane są przede wszystkim do rolnictwa. - To są urządzenia hydrotechniczne, które zostały zaplanowane i wykonane w klimacie z zeszłego pięćdziesięciolecia, w związku z czym nie są absolutnie dostosowane do tych warunków, które mamy, czytaj: zmniejszają nam retencję - mówi Michał Brennek z Instytutu Geofizyki PAN. Bo kolejnym czynnikiem, które już powinniśmy uwzględniać, są zmiany klimatu. - Powiemy "w marcu jak w garncu". A mamy końcówkę stycznia - dodaje Brennek.

Tendencja spadkowa wody

Wieś Młynarze (gm. Zabrodzie) mierzy się od wtorku z problemem częściowego zalania. Miejscowy sołtys przekazał w czwartek, że część mieszkańców nie ma jeszcze umożliwionych dojazdów, ponieważ drogi są pozalewane, ale z godziny na godzinę jest lepiej.

- Jest tendencja spadkowa wody, więc bądźmy dobrej myśli, że zacznie opadać - powiedział sołtys Adam Sykulski.

Wysoki poziom wody na Bugu spowodowany jest roztopami i spiętrzającą się krą.

Autorka/Autor:Ewa Wagner, katke

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Na Białołęce na ulicy Fajnej ruszy budowa kanalizacji, a u zbiegu ulic Czeremchowej i Prząśniczek powstanie rondo. Na Woli wyremontowane zostaną ulice Pereca i Waliców, a na Wawrze ulica Wydawnicza. Prace rozpoczną się w poniedziałek, 22 kwietnia. Spowodują zmiany w organizacji ruchu. Inaczej pojedzie też komunikacja miejska.

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
PAP

41-latka zdenerwowało to, że w jego ocenie ktoś zaparkował swoje auto zbyt blisko niego. - Postanowił więc "ukarać" jego właściciela, urywając wycieraczkę, po czym wsiadł do swojego bmw i odjechał - opisuje rzeczniczka piaseczyńskiej policji. Wszystko nagrała kamera.

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aspirant sztabowy Łukasz Ziębiński w drodze na służbę zauważył leżący na dachu w rowie pojazd, z którego wydobywał się dym. Zatrzymał się w bezpiecznym miejscu i pobiegł na ratunek uwięzionemu we wraku auta kierowcy.

W drodze do pracy uratował kierowcę

W drodze do pracy uratował kierowcę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest w ciąży, pobił ją partner, z którym mieszka. Uciekła przez okno i poprosiła przechodnia o pomoc. Kobieta trafiła do szpitala, a jej partner do aresztu. 

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zdarzenia doszło w parku Morskie Oko na Mokotowie. To tam mężczyzna obrażał, a później miał uderzyć w twarz nieznaną mu kobietę. 33-latek został zatrzymany.

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstaną dwa nowe ronda - u zbiegu ulic Krasińskiego z Przasnyską na Żoliborzu oraz ulic Augustówka i Zawodzie na Mokotowie. W audycie przejść dla pieszych to pierwsze dostało notę 1, a drugie 0. Ronda mają to poprawić sytuację. Do budowy pierwszego są chętne cztery firmy, drugiego - trzy.

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina działa punkt paszportowy, w którym można wyrobić tymczasowy dokument. Podróżni korzystają z niego w różnych sytuacjach: gdy zapomnieli paszportu z domu, został on ukradziony lub stracił ważność. Powodem bywa też sytuacja rodzinna. Od otwarcia punktu wydano już 15 tysięcy paszportów tymczasowych.

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stolicy przybywa doświetlonych przejść dla pieszych. To rozwiązanie, które ma poprawić bezpieczeństwo. Na niektórych z nich pojawiły się Bezpieczne Punkty Oświetleniowe. Wykorzystano w nich latarnie ze wzmocnionym słupem i oprawą oświetleniową. To nowe rozwiązanie testowane w pięciu dzielnicach.

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypalanie traw może zakończyć się pożarem, przenieść na las lub zabudowania oraz zagrozić ludziom i zwierzętom. Policjanci przypominają, że może zostać uznane za wykroczenie, a nawet przestępstwo.

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w niedzielę, 21 kwietnia, w stolicy zaplanowano Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego. Jego uczestnicy przejdą trasą warszawskiego szlaku martyrologii żydowskiej, odmawiając psalmy. Marsz organizuje Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

Dziś Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Dziś Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Ubiegająca się o funkcję rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska nie może kandydować, bo została ukarana karą dyscyplinarną - przekazał w piątek rektor uczelni prof. Zbigniew Gaciong. Jednocześnie poinformował, że sam wycofuje się z ubiegania o reelekcję. Cudnoch-Jędrzejewska stwierdziła, że może dalej ubiegać się o najważniejsze stanowisko na uczelni, bo decyzja o nałożonej na nią karze nie jest prawomocna.

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Źródło:
PAP

Policjanci przetransportowali wątrobę, na którą czekał 49-letni pacjent. Organ został pobrany od dawcy w litewskim szpitalu. Krzysztof Zając z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie podkreśla, że o losie pacjenta decydowały minuty.

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Pasażerowie podróżujący samolotem z Nowego Jorku do Warszawy mieli nieplanowany postój. Maszyna lądowała na Islandii.

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę po raz pierwszy od 1973 roku tramwaj skręcił z ulicy Puławskiej w Goworka. To testowy przejazd, w drugiej połowie maja z otwartej po latach drodze z Dolnego na Górny Mokotów będą mogli skorzystać pasażerowie.

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Źródło:
tvn24.pl

Sporo zmian szykuje się dla pasażerów Szybkiej Kolei Miejskiej od czerwca. Pociągi niektórych linii pojadą z większą częstotliwością, inne wrócą na swoje stałe, dłuższe trasy.

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Źródło:
tvnwarszawa.pl