Polska i Świat

Polska i Świat

Opozycja mogła to głosowanie wygrać. Chodzi o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu w sprawie powołania Instytutu Rodziny i Demografii. Niektórzy posłowie nie kryją rozczarowania, inni podkreślają, że przegrywanie głosowania w taki sposób, stawia polityków w złym świetle. Materiał magazynu "Polska i Świat". Dawid Rydzek.

Okazuje się, że praca zdalna to nowe możliwości i szansa na pracę na dwóch etatach. Pojawiają się natomiast pytania, czy to uczciwe i zgodne z prawem. Karolina Bałuc.

Ciało to temat delikatny, szczególnie wśród dorastających młodych ludzi - dla nastolatków wiąże się to czasem z traumą i kompleksami, bo media społecznościowe lansują inny model urody, poprawianej i przefiltrowanej. Co trzeci nastolatek pada ofiarą hejtu ze względu na wygląd. W związku z tym ruszyła kampania "Ciało nie określa". Monika Celej.

Podkomisja smoleńska miała pracować do końca listopada. Raport z jej prac nie został upubliczniony, więc nie wiadomo, nad czym pracowała dokładnie, ani jakie są efekty jej prac, a także na co wydano publiczne pieniądze - tylko w zeszłym roku były to 3 miliony złotych. Antoni Macierewicz mówi zaś wprost, że komisja działa dalej. Dawid Rydzek.

Marian Banaś prosi o pomoc, by chronić niezależność NIK. Mówi o tym w Senacie, a Sejm nie zgadza się na informację od niego w sprawie głośnej kontroli NIK w Funduszu Sprawiedliwości. Posłowie nie zajmują się też immunitetem samego Mariana Banasia - sprawa utknęła w jednej z komisji. Jan Piotrowski.

Rząd po cichu zorganizował dodatkowy konkurs dla małych gmin związany ze szczepieniami. Jego reguły skonstruował tak, by obdarować milionami nawet te, których odsetek zaszczepionych nie sięga 30 procent. W rezultacie nagrody po 1 milion złotych trafiły nawet do najmniej zaszczepionych wsi na Podkarpaciu. Aleksandra Kąkol.

Łódź podniesie ceny biletów na komunikację miejską, Warszawa opłaty za sztandarową akcję "Zima w mieście", Szczecin rezygnuje z dużych imprez. To już nie plany, ale konkretne decyzje miast. Wszystko, jak mówią samorządowcy, przez Polski Ład. Szef komisji finansów z PiS odpowiada, że to "nieuprawnione twierdzenia". Łukasz Wieczorek.

W czwartek stwierdzono ponownie ponad pół tysiąca zgonów na COVID-19 i ponad 27 tysięcy potwierdzonych zakażeń koronawirusem. 13 grudnia ruszają szczepienia dzieci w wieku od 5 do 11 lat. To ważne, bo oddziały pediatryczne pełne, a dzieci chorują ciężej niż w poprzednich falach. Rząd nie wprowadza restrykcji, chociaż tak robią pozostałe kraje Unii Europejskiej. Barbara Sobska.

Historia posła Prawa i Sprawiedliwości Jerzego Materny. Zachorował na COVID-19. To cud, że przeżyłem - mówi. Jego żona nie miała tyle szczęścia. Też chorowała i niestety zmarła. Poseł do dziś nie może się z tym pogodzić i namawia do zaszczepienia się. Adrianna Otręba.