Polska i Świat

Polska i Świat

Funkcjonariusze celowali bronią, powalili ich na ziemię, byli nieumundurowani i mieli maski z trupimi czaszkami - opowiadają ludzie, wobec których Straż Graniczna podjęła interwencję. Sylwia Piestrzyńska.

Całkowity zakaz aborcji i kara dożywocia - obywatelski projekt zaostrzający kary za aborcję przekazany do pierwszego czytania w Sejmie. Aborcja zakazana także, kiedy życie i zdrowie matki jest zagrożone oraz kiedy ciąża jest wynikiem gwałtu. Czy ten bezwzględny zakaz jest możliwy w naszym kraju? Barbara Sobska.

Od września 2022 roku będzie nowy przedmiot: Historia i teraźniejszość - w skrócie Hit. Minister Przemysław Czarnek mówi, że niezbędna jest nauka historii prowadzona w nowoczesny sposób. Trudno się z nim nie zgodzić, warto tylko zapytać, kto opracowuje nowy przedmiot. Przyjrzała się temu Adrianna Otręba.

W piątek w Pradze mają zostać wznowione, po miesiącu zawieszenia, polsko-czeskie rozmowy w sprawie kopalni Turów. Anna Moskwa, nowa minister środowiska ma nadzieje nie tylko na powrót do rozmów, ale nawet na ich ostateczne rozwiązanie. Michał Tracz sprawdził, czy są ku temu przesłanki.