Polska i Świat

Polska i Świat

Bilion złotych długu na liczniku

Zadłużenie Polski przekroczyło już bilion złotych, a licznik bije dalej. Kwota jest gigantyczna, ale nie tylko liczba powinna robić wrażenie - te pieniądze kiedyś trzeba będzie oddać. Ekonomiści nie szczędzą słów krytyki rządzącym. Mówią wprost o psuciu finansów w stylu greckim.

Żubry i bobry jadalne? Chce tego minister rolnictwa

Jan Krzysztof Ardanowski chce wpisania bobrów na listę zwierząt jadalnych. W ten sposób minister rolnictwa zamierza zachęcić myśliwych do polowania na te zwierzęta. Robert Makłowicz ma jednak wątpliwości, czy uda się wrzucić bobra na polskie talerze. Szczerze przyznaje, że to coś ohydnego.

Kto z kim w koalicji?

Lewica myśli o odłączeniu się od Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Chce budować własną koalicję. Niejasna jest też przyszłość PSL. Marek Sawicki mówi o możliwym połączeniu z Prawem i Sprawiedliwością, ale przewodniczący ludowców, Władysław Kosiniak-Kamysz dementuje te doniesienia.

Walka z fake newsami. Pomoże europejski Trybunał Sprawiedliwości?

Czy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej pomoże w walce z fake newsami? Wielu właśnie na to liczy, bo być może czeka nas wydanie precedensowego wyroku. Administratorzy portali mogą być zmuszeni do poszukiwania i usuwania fałszywych treści oraz pomocy poszkodowanym. Pierwsze decyzje właśnie zapadły.

Alarmujący raport o mikroplastiku

Kanadyjski raport niepokoi. Wynika z niego, że do naszego organizmu dostaje się co najmniej 50 tysięcy mikrocząsteczek plastiku rocznie. Właściwie są one wszędzie, więc trudno ich uniknąć. W organizmie zwierząt sieją spustoszenie. Pytanie, jaki wpływ mają na nasze zdrowie.

Kolej wraca do Lubina

Lubin odzyskał połączenia kolejowe. Czekał na nie wiele lat, dlatego świętowanie będzie huczne. Kiedy jedni się cieszą, inni powodów do radości nie mają, bo nowy rozkład  jazdy, który zacznie obowiązywać już od niedzieli nie dla wszystkich jest bardzo pociągający.

Spór o wiek emerytalny. Komisja Europejska chce, by Polska go podwyższyła

Komisja Europejska zaleca, by Polska podwyższyła wiek emerytalny. PiS, który wiek obniżył, nie ma zamiaru cofać się ze spełnionej wyborczej obietnicy, dlatego tłumaczy że daje prawo wyboru - czy przejść na emeryturę czy jednak pracować dalej. O rekomendacji Komisji Europejskiej i konsekwencjach obniżenia wieku emerytalnego - Dawid Rydzek.

Kontrowersje wokół ministra edukacji

Nowy minister edukacji, który jeszcze na dobre nie rozpoczął pracy, a już naraził się swoim oponentom. Poszło o jego słowa dotyczące seksualizacji dzieci i tego, jak z nich się tłumaczył. Minister Dariusz Piontkowski powołuje się na standardy WHO, choć dokumentu w całości nie czytał. Jak mówi - nie musi.

Jak radzić sobie z upałami?

Wysokie temperatury w całej Polsce potrwają jeszcze kilka dni. Okazuje się, że nasze metody nie zawsze są dobre, a niektóre z nich nawet niebezpieczne.

Wicepremier Jacek Sasin. Zajmie się koordynacją

Rekonstrukcja rządu oznacza dla polityków nowe otwarcie i nowe zdania. Jacek Sasin, który został wicepremierem, ma koordynować prace wszystkich resortów. Ma się też skoncentrować na przygotowywaniu nowych propozycji, jakie rząd będzie chciał Polakom przedstawiać przed wyborami.

Elżbieta Witek będzie się uczyć MSWiA

Elżbieta Witek, nowa minister spraw wewnętrznych i administracji nie kryje, że nowy resort to dla niej duża niespodzianka. Przyznaje, że sporo nauki przed nią, a czasu mało, bo do kolejnych wyborów zostało kilka miesięcy.

Samorządowcy wystartują do Senatu?

Opozycja zwiera szeregi. Rozważana jest możliwość zbudowania wspólnej listy, na której znaleźliby się samorządowcy i prezydenci miast. Senat dla opozycji jest o tle ważny, że mógłby zagwarantować statusu quo w kraju.

Rząd po rekonstrukcji

Wbrew pozorom rekonstrukcja to misterna układanka. Trudnością nie jest tylko znalezienie następców odchodzących ministrów, ale przede wszystkim znalezienie równowagi między różnymi grupami politycznych interesów.

Droga ku wolności

Wolna prasa nie istniała. Z gazet, radia i telewizji sączyła się jedynie słuszna narracja. Kampania wyborcza ruszyła w nieprawdopodobnym tempie, a cała Polska została zaklejona wyborczymi plakatami Solidarności.

30 lat polskiej demokracji

Liderzy Solidarności 30 lat temu wydawali się wielu jako ludzie pewni swego, zdecydowani i niezłomni. Po latach działacze opozycji w PRL przyznają jednak, że się bali, a ich nadzieje równe były obawom. Chociaż 30 lat po pierwszych częściowo wolnych wyborach w Polsce, zmieniło się niemal wszystko – przy bramie Stoczni Gdańskiej atmosfera była podobna.

30 lat od wyborów 4 czerwca 1989 roku

Trzydzieści lat temu, 4 czerwca 1989 roku, odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory w Polsce. Areną wspomnień był Gdańsk – w uroczystościach rocznicowych uczestniczyli bohaterowie sprzed lat i dzisiejsza opozycja. W obchodach nie wzięli za to udziału członkowie obecnej władzy.

Spór wokół zaproszenia premiera na obchody

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz próbowała osobiście zaprosić premiera Mateusza Morawieckiego na wtorkowe uroczystości w Gdańsku. - Takich spraw nie załatwia się na ulicy - oburzają się politycy Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent Dulkiewicz poinformowała jednak, że oficjalny list został przesłany prawie dwa miesiące temu.