Polska i Świat

Polska i Świat

Niezadowoleni młodzi do urn nie poszli

Historycznie wysoka frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do urn poszedł żelazny elektorat PiS i Koalicji Europejskiej. Słabo jednak spisali się młodzi Polacy. Z badań wynika, że są niezadowoleni z obecnej sytuacji politycznej w Polsce, ale głosować im się nie chce.

Chadecy największą siłą Parlamentu Europejskiego

W Parlamencie Europejskim bez radykalnych zmian. Wybory wygrała Europejska Partia Ludowa. Następni są Socjaliści i Demokraci. Dobry wynik mają Zieloni. Równolegle rośnie poparcie dla eurosceptyków i populistów. Nadal nie będą odgrywać bardzo znaczącej roli, ale ich wygrana, na przykład we Francji i Włoszech, daje do myślenia.

Przegrani w wyborach do europarlamentu

Kamila Gasiuk-Pihowicz, Konstanty Radziwiłł czy Joanna Scheuring-Wielgus - to najwięksi przegrani wyborów do europarlamentu w okręgu warszawskim. Rzutem na taśmę mandaty zdobyli Andrzej Halicki i Ryszard Czarnecki. Prawdziwą rekordzistką okazała się być Beata Szydło. Zdobyła ponad pół miliona głosów. O wielkich wygranych i przegranych tych wyborów.

Zielona fala w Europie. W Polsce jeszcze nie

Zielona fala, która zatrzymała radykałów - tak politycy tej frakcji komentują swój sukces. Oni oraz Liberałowie zdobyli znacznie więcej mandatów niż poprzednio. Powstaje nowa równowaga sił w Parlamencie Europejskim - mówią komentatorzy.

Z rządu do Parlamentu Europejskiego

Bardzo dobry wynik Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego oznacza poważne zmiany w rządzie. Do Brukseli wybiera ośmioro ministrów plus rzeczniczka gabinetu premiera.

Kodeks ekspres

Okazuje się, że reformę kodeksu karnego czeka szereg poprawek, bo w uchwalonych przepisach znalazło się wiele niespójności. Opozycja zarzuca rządzącym ekspresowe tempo, które może doprowadzić do niekonstytucyjności niektórych przepisów. Pośpiech miały też narzucić wybory.

Lokomotywy wyborcze

O sukcesie partii decydują nie kandydaci z ostatnich wyborczych list, a lokomotywy poszczególnych ugrupowań – czyli polityczne jedynki. Wystawiono ich jako pierwszych, by przyciągnęli głosy wyborców.

Lewica Razem odda europensje?

Politycy Lewicy Razem startujący do Parlamentu Europejskiego zapowiadają, że oddadzą swoje europejskie pensje. Mówią to jednak Ci, którzy mają małe szanse by zasiąść w Brukseli. Liczą, że taka deklaracja na wyborców zadziała, bo sumy o których mówią działają na wyobraźnię.

Kampania z powodzią w tle

Ostatnie godziny kampanii do Parlamentu Europejskiego politycy odbywali na wałach. Jako pierwsi pojawili się członkowie i kandydaci Prawa i Sprawiedliwości . Koalicja Europejska też dołączyła, choć Grzegorz Schetyna dzień wcześniej mówił o politycznym kabarecie.

Europa wybiera - czas decyzji

O tej kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego można powiedzieć bardzo dużo, ale na pewno nie to, że była o Europie. Większość partii starała się narzucić wygodne sobie tematy.

System zaskoczył kierowców

Karetki szybciej dojeżdżają do pacjentów, a autobusy prawie się nie spóźniają. Gliwice zakończyły montaż nowatorskiego systemu na wszystkich skrzyżowaniach w mieście. Takiego rozwiązania nie ma nigdzie w kraju.

Premier May: rezygnuję

O odejściu premier Theresy May było wiadomo od dawna. Premier decyzje ogłosiła w piątek i poinformowała, że zrezygnuje z kierowania partią konserwatywną 7 czerwca. Odchodzi w niesławie i ze złamanym wizerunkiem silnej kobiety, bo pod koniec swojego przemówienia puściły jej nerwy, co szybko uchwycili fotografowie.

Na liście rezerwowej

Wybory do Parlamentu Europejskiego są powszechne, bezpośrednie, równe i proporcjonalne. Choć nie wszędzie odbywają się według takiej samej ordynacji. Paulina Chacińska wyjaśnia, co się dzieje z naszym głosem po tym, jak wrzucimy kartę do głosowania do urny, ilu europosłów z Polski zasiądzie w Parlamencie Europejskim i dlaczego jeden z nich będzie na razie rezerwowym.

Nagrody European Press Prize wręczone. Gala odbyła się w Warszawie

Za nami gala wręczenia nagród European Press Prize, czyli europejskich Pulitzerów. W tym roku gala odbyła się w Warszawie. Na uroczystości obecny był jeden z inicjatorów tych nagród Harlan Mandel, z którym spotkał się nasz dziennikarz Dawid Rydzek. Pytał o kondycję i wolność europejskich mediów.

Scheuring-Wielgus oddała psy do schroniska

"Zamiast przywiązać do drzewa, znalazłam moim ukochanym psiakom dom w dobrym schronisku dla zwierząt" - to pierwsza reakcja posłanki Joanny Scheuring-Wielgus na publikację informacji, w której zarzucono jej, że oddała psy do schroniska. Dziś mówi, że ten wpis był niepotrzebny, ale sprawa nie cichnie. Fundacje prozwierzęce krytykują jej postawę i zarzucają obłudę, bo posłanka wielokrotnie sama broniła praw zwierząt.

Protest niepełnosprawnych i ich opiekunów w Warszawie

Proszę o nas pamiętać, a nie tylko skupiać się na uciekaniu - tak do rządzących mówili dziś protestujący niepełnosprawni i ich opiekunowie. Wyszli na ulice z postulatami, których rok temu ekipie rządzącej nie udało się zrealizować. Dziś mówią wprost - znów przypominamy o sobie. Odczytują listy, ale adresaci tych listów do nich nie wychodzą.