Polska i Świat

Polska i Świat

Zatrzymanie Elżbiety Podleśnej niezasadne, ale legalne

Zdaniem sądu zatrzymanie o świcie Elżbiety Podleśnej i doprowadzenie jej na komendę za plakaty z tęczową Matką Boską było niezasadne, ale legalne. W sprawie aktywistki niebawem zapadnie kolejny wyrok – tym razem za obrazę uczuć religijnych.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego złożył dymisję

Rząd oskarża samorządowców za trudną sytuację w szkołach w związku z podwójnym rocznikiem w liceach, a władze miast mówią o nieudanej reformie. Andrzej Stanisławek, wiceminister szkolnictwa wyższego za poradę, że "uczniowie, którzy nie dostali się do żadnej szkoły, mogą poszukać odpowiedniej za granicą" podał się do dymisji.

Chciał pobić rekord świata. Polski nurek zginął we Włoszech

Tak nurkują samotnicy. Może dlatego polski nurek Sebastian Marczewski po tym, jak zszedł na głębokość 333 metrów - już nie wypłynął. Zaplątał się w liny. Najpierw skończyło się powietrze w butli, chwile później - skończyło się życie. Chciał pobić rekord świata i okiełznać głębiny. Jemu się nie udało, ale inni będą próbować. Balansując na granicy życia i śmierci.

Unijne pieniądze na bezpieczeństwo na drogach

111 nowych urządzeń będzie pilnowało bezpieczeństwa na drodze. Unia Europejska przekaże 160 milionów złotych na nowe fotoradary, rejestratory i odcinkowe pomiary prędkości. Część z urządzeń stanie przy przejazdach kolejowo-drogowych, aby kierowcy w końcu się nauczyli, że czerwone światło przed torami to absolutny zakaz na nie wjazdu i gwarancja przeżycia.

Episkopat o zwolnionym pracowniku IKEA

Sprawą zajął się prokurator i Państwowa Inspekcja Pracy. Teraz do świeckiego grona dołącza episkopat, który zwolnionego pracownika Ikei nazywa obrońcą wiary. Bo gdy na wewnętrznej stronie firmy pojawił się tekst o tolerancji dla osób LGBT, ten opowiedział cytatem z Pisma Świętego. A że w nim było o "ukaraniu śmiercią i kamieniu u szyi", to pojawia się pytanie, kto pierwszy w tej sprawie kamieniem rzucił.

Podwójny rocznik walczy o miejsca w szkołach

Wielki zawód i wielkie nerwy w Olsztynie, Białymstoku i Szczecinie - wszędzie tam są uczniowie z podwójnego rocznika, którzy nie dostali się do żadnej z wybranych szkół. Lista miast, które muszą uporać się ze skutkami reformy edukacji jest coraz dłuższa. W poniedziałek dołączył do niej Lublin, gdzie nawet najlepsi uczniowie nie znaleźli miejsc w liceach.

Pytania o opozycyjne koalicje wyborcze

Po decyzji Polskiego Stronnictwa Ludowego, które wykluczyło możliwość koalicji z partiami lewicowymi, to do Grzegorza Schetyny należy wybór, czy postawić na sprawdzonego, lecz osłabionego koalicjanta, czy na silniejszą lewicę. Cokolwiek się stanie, to opozycja jeszcze przez wyborami o porażce może mówić, bo szeroka miała być ich koalicja, a nie uśmiech politycznych przeciwników.

Gniew i list prokuratorów

Miał tylko dwa dni, aby spakować swoje życie w Krakowie i zacząć je na nowo niemal 300 kilometrów dalej. Taką decyzję podjął Bogdan Święczkowski i to on jest adresatem listu, który w obronie prokuratora Mariusza Krasonia napisali jego koledzy po fachu. Nie przemilczymy tej sprawy - mówią - bo decyzje kadrowe nie mogą być narzędziem osobistej zemsty.

Stowarzyszenie sędziowskie o szykanach władzy

To 24 historie degradacji, przenosin do innych wydziałów, wezwań do składania wyjaśnień w trybie dyscyplinarnym. Choć różnią się miejscem i skalą kłopotów, łączy je jedno: wszystkie dotyczą tych, którzy nie są zwolennikami zmian w sądownictwie. Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" publikuje raport i zapada milczenie.

Polityczny spór o Westerplatte

Sejm pracuje nad specustawą, na mocy której tereny dotychczas należące do miasta przejmie Skarb Państwa, a decyzje związane z budową muzeum będzie podejmować wojewoda pomorski. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz ocenia, że rząd Prawa i Sprawiedliwości chce w ten sposób przejąć teren i wykorzystać historię.

Zwrot w sprawie Kajetana P.

Oskarżony o brutalne morderstwo tłumaczki języka włoskiego, Kajetan P. miał w piątek usłyszeć wyrok. Sąd Okręgowy w Warszawie niespodziewanie wznowił przewód i zdecydował o dopuszczeniu nowego materiału dowodowego.

Wielka koalicja na wybory?

Do wyborów coraz mniej czasu, stąd coraz silniej wybrzmiewa pytanie, czy opozycyjne partie zdecydują się iść do wyborów razem czy osobno. Wciąż nie wiadomo, czy Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe zdecydują się na wspólny start.

Policjant użył paralizatora, pies stracił wzrok

Policjant użył paralizatora, pies stracił wzrok. Wszystko wydarzyło się w Szewcach pod Wrocławiem. Policjant twierdzi, że pies go zaatakował. Rodzina pyta, jakim prawem funkcjonariusze wchodzą na teren posesji bez nakazu. Policjant rodzinę przeprosił, ale na przeprosinach może się nie skończyć.

Parkowanie pod kontrolą

Warszawa rozprawi się z kierowcami, którzy nie płacą za parkowanie. Wyśle na drogi e-kontrole. Samochód będzie jeździł i skanował numery rejestracyjne zaparkowanych aut sprawdzając, czy bilet jest opłacony. Pierwsze testy już były. Jak wypadły?

Pytania o program "Czyste Powietrze"

Jak finansowany jest program "Czyste powietrze"? Czy starczy na niego funduszy? I czy Polski rząd uwzględni sugestie Komisji Europejskiej? Program jest ważny, ma wyeliminować piece-kopciuchy. Dlatego ważne jest zabezpieczenie odpowiednich środków, by w całości mógł być zrealizowany. Czy tak jest?