Polska i Świat

Polska i Świat

W inauguracji kampanii "Sprawiedliwe sądy" uczestniczyła sama premier, ale wiceminister sprawiedliwości mówi: "To nie jest kampania PiS, ani rządu. Premier pojawiła się przy okazji", czemu stanowczo zaprzecza rzeczniczka PiS-u. Prawo i Sprawiedliwość ewidentnie nie ma spójnego przekazu w tej kwestii. Oliwy do ognia dolewa opozycja, która zarzuca partii rządzącej wydawanie publicznych pieniędzy w partyjnej kampanii.

"Praworządność dla Unii Europejskiej to nie wybór, to obowiązek" - mówi przewodniczący Komisji Europejskiej w dorocznym wystąpieniu w Parlamencie Europejskim. Jean-Claude Juncker podkreśla rolę sądów - te powinny być niezawisłe, w wyroki respektowane. O Polsce nie mówi wprost, ale między wierszami słowa kieruje do Polski. Tyle tylko, że nie każdy odczytuje je tak samo.

Prezydent spotkał się z przedstawicielami klubów parlamentarnych w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Do Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda zaprosił wszystkich, ale tylko posłowie Kukiz’15 wychodzili ze spotkania zadowoleni. Pozostali nie mają złudzeń - prezydent przypisał sobie kompetencje ministra sprawiedliwości.

To policja ma szkolić i udostępniać kartoteki Wojskom Obrony Terytorialnej. Dokument o współpracy trafił już do Komendy Głównej Policji i wzbudził niepokój. Były szef MON-u Tomasz Siemoniak mówi wprost: "tworzą nowe ORMO". O sprawie informuje Michał Chlebowski.

Co dalej z zarzutami szefa MON wobec generała Jarosława Kraszewskiego? Sprawa ciągnie się już trzeci miesiąc, a Antoni Macierewicz milczy. Miał być awans, na razie jest brak dostępu generała do informacji niejawnych, a to uniemożliwia mu wykonywanie służbowych obowiązków, o czym donosi Arleta Zalewska.

Byli policjanci - którzy szarpali Igora Stachowiaka, popychali i przewrócili oraz zwracali się do niego w sposób wulgarny, strasząc ponownym użyciem paralizatora - usłyszeli zarzuty. Kontrowersji i niejasności w sprawie jest więcej. Są też pytania, jak te, dlaczego minister Ziobro nie ujawnił materiałów ze śledztwa, choć obiecywał - informuje Paulina Chacińska.

Opozycja domaga się, aby rządową kampanią, która uderza w sędziów zajęła się prokuratura i CBA. Billboardy stanęły za pieniądze, które miały być przeznaczone na promocję Polski za granicą. Sprawa wzbudza kontrowersje, także przez to, że zlecenie na kampanie dostała nowo powstała firma założona przez ludzi pracujących wcześniej w otoczeniu premier Szydło.

Zwykły sąd nie może decydować o tym, czy prezes Trybunału Konstytucyjnego został powołany na stanowisko zgodnie z prawem - takie orzeczenie wydał zmieniony przez PiS nowy Trybunał Konstytucyjny. We wtorek Sąd Najwyższy ma zbadać, czy Julia Przyłębska jest prawidłowo wybranym prezesem TK i czy w ogóle sąd może się w tej kwestii wypowiadać.

Biura Analiz Sejmowych twierdzi, że Niemcy powinny wypłacić Polsce odszkodowania za II wojnę światową. Problem w tym, że ani wspomniana analiza, ani wyrażający podobne opinie rząd PiS nie mówią, jak Polska ma oficjalnie i skutecznie starać o odszkodowania. Opozycja uważa, że to niebezpieczna polityka, której jedynym celem jest wywołanie antyniemieckich i antyunijnych nastrojów.

Ukraińska policja wszczęła postępowanie wobec Micheila Saakaszwilego. Były prezydent Gruzji i były gubernator Odessy na Ukrainie po kilku próbach przedarł się przez zamkniętą granicę polsko-ukraińską. Saakaszwili wrócił na Ukrainę, choć w lipcu prezydent Poroszenko pozbawił go obywatelstwa.

Narodowe święto Katalonii i coroczne, ale coraz głośniejsze okrzyki: chcemy wolności i swojego kraju. Władze Hiszpanii równie zdecydowanie odpowiadają, że nie ma takiej możliwości, a planowane na październik referendum uważają za bezprawne.

Komisja Europejska występuje o kary dla Polski za niewstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej. Minister Szyszko zostaje przy swoim stanowisku i twierdzi, że zastosował się do zaleceń Komisji. Problem w tym, że unijni urzędnicy mówią o dowodach i pokazują zdjęcia satelitarne.

20 lat spędziła w więzieniu i areszcie domowym. Walczyła o demokrację i prawa człowieka, za co otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Teraz niektórzy chcą jej ją odebrać, bo niegdysiejsza przywódczyni demokratycznej opozycji w Birmie Aung San Suu Kyi wcale nie walczy, a milczy w sprawie czystek.

Irma spustoszyła Karaiby i na tym nie kończy. Huragan nadciąga na Florydę. Tam szykują się na najgorsze, bo nie wiadomo, z jaką siłą uderzy. Karaiby też nie mogą jeszcze odetchnąć, bo przed nimi kolejne huraganowe starcie - tym razem z żywiołem Jose. Został zaklasyfikowany jako huragan czwartej kategorii w pięciostopniowej skali. Na Karaibach utknęli też Polacy.

Biskupi kontestują politykę PiS-u. Zabrali głos w sprawie reparacji wojennych i apelują o umiar w relacjach z Niemcami. Oświadczenie wydał Zespół do spraw Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec i przypomniał historyczne słowa: udzielamy wybaczenia i prosimy o nie. Podkreślają, że to nie decyzja koniunkturalna. To kolejne działanie na rzecz pokoju.