Polska i Świat

Polska i Świat

Niecodzienny spot MON

Spot MON z udziałem ministra i najważniejszych dowódców. Mariusz Błaszczak zachęca do uczestniczenia 3 maja w defiladzie "Silni w Sojuszach". Spot oglądają byli szefowie resortu i zgodnie twierdzą, że to śmieszne, bo klip ma się nijak do rzeczywistego stanu polskiej armii.

Polacy i Brytyjczycy po brexicie

Anglicy zdecydowali, że brexit jest nieunikniony. Pytanie tylko na jakich warunkach się odbędzie. Tego nikt na razie nie wie, a to oznacza, że trudno przewidzieć konsekwencje. Dlatego Brytyjczycy mieszkający w Polsce i Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii martwią się o przyszłość.

Przekładany przekop mierzei

Termin przetargu na przekop Mierzei Wiślanej po raz kolejny przesunięty. Chętnych jest dużo, ale warunki ciągle się zmieniają, tak jak i koszt inwestycji. A jeszcze w marcu padły kwoty i zapewnienie, że rząd na przekop nie wyda ani złotówki więcej.

Problemy Wyspy Wielkanocnej

Wyspa Wielkanocna walczy z tłumami turystów. Już zmieniła prawo, a jeśli to nie poskutkuje, władze będą zmuszone podjąć radykalne decyzje, czyli będą musiały wyspę zamknąć. To nie jedyny problem. Sporo szkód wyrządziła zmiana klimatu.

Niełatwe koleje kolei

Na Dolnym Śląsku PLK odnowiły nieużywaną od dawna linię do Krotoszyna i Lubina i wybudowały przystanki. Ale samorząd nie chce się zgodzić, by na tych przystankach zatrzymywały się pociągi. Kłótnia trwa i dzieli nawet samych mieszkańców. Pytanie, czy uda się osiągnąć kompromis.

Wróci konflikt w Irlandii Północnej?

W Irlandii Północnej szok i smutek po zabójstwie dziennikarki. Lyra McKee pisała o konflikcie w Irlandii Północnej. Zginęła od kul podczas zamieszek w Londonderry, prawdopodobnie z rąk bojówkarzy z tak zwanej Nowej IRA. Sytuacja od dawna jest napięta, teraz jeszcze bardziej zaognia się.

Przemoc w przedszkolu dla niepełnosprawnych

Skandal w chojnickim niepublicznym przedszkolu, do którego chodzą niepełnosprawne dzieci między innymi z autyzmem. Opiekunki miały kneblować dzieciom usta, zamykać je w ciemnych pomieszczeniach. Jedna kobieta już została dyscyplinarnie zwolniona. Pozostałe dwie przedszkolanki są zawieszone. Placówką już zajęły się odpowiednie służby, trwa w niej kontrola i śledztwo.

12. dzień strajku nauczycieli

Strajk nauczycieli cały czas trwa. W piątek mija 12. dzień. Okrągły stół dopiero w następny piątek. Wcześniej, we wtorek, demonstracja ZNP przed MEN. Najważniejsze pytania dotyczą matur: czy zbiorą się rady pedagogiczne i nauczyciele dopuszczą uczniów do egzaminu dojrzałości. Sytuacja jest trudna, bo z jednej strony nauczyciele mają determinację do dalszego prowadzenia strajku, a z drugiej nie chcą, by ucierpieli na tym maturzyści.

Nastoletnia aktywistka

Europejskie tournée najsłynniejszej, najmłodszej aktywistki Grety Thunberg. 16-letnia Szwedka jest idolką dla młodych ludzi z całego świata, ale słuchają jej nie tylko dzieci. Spotyka się z ważnymi politykami, a nawet z papieżem.

Fiasko rozmów rządu ze związkowcami

Kolejne spotkanie związków nauczycieli z rządem zakończone brakiem porozumienia. Związek Nauczycielstwa Polskiego domagał się wypłaty 30 procent podwyżki w trzech ratach do grudnia tego roku. Rząd zaproponował dodatkowe 250 zł brutto dla nauczycieli dyplomowanych przy zwiększonej liczbie godzin pracy. Nauczyciele taką propozycję nazywają prowokacją.

Prokurator żąda po 25 lat więzienia dla twórcy Amber Gold i jego żony

Prokurator żąda po 25 lat więzienia dla twórcy Amber Gold i jego żony. Śledczy uznali, że Katarzyna i Marcin P. działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i uczynili sobie z tej działalności stałe źródło dochodu. W sumie Marcin P. został oskarżony o cztery przestępstwa, a Katarzyna P. o dziesięć. Proces jest na finiszu.

Kolejna nowelizacja PiS o Sądzie Najwyższym

PiS wraca do zmian w sądownictwie i znów wywołuje obawy opozycji i środowiska sędziowskiego o naruszeniu trójpodziału władzy. Tym razem zgłasza kolejny już projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

Niezwykły koncert dla pianistki z getta

Niesamowity koncert w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Utwory jedenastoletniej pianistki Josimy Feldschuh, która uciekła z getta, zagrała szesnastoletnia laureatka konkursu BBC. Losy Josimy to wzruszająco smutna historia cudownego dziecka z dzielnicy żydowskiej, któremu nie udało się zostać znanym na całym świecie kompozytorem.

Drogowe absurdy

Dwie drogi - jedna na Dolnym Śląsku, druga na Mazowszu. Obie już dawno powstały, ale dla kierowców są niedostępne. Niebawem moment oddania dróg do użytku będzie dłuższy niż ich budowa.

Bój o europarlament. Najnowszy sondaż

Minął termin rejestracji komitetów wyborczych. Teraz wszystko w rękach wyborców. Bój o najlepszy wynik w wyborach do europarlamentu będzie zacięty, co pokazuje sondaż przygotowany dla "Faktów" TVN i TVN24. Pierwsze miejsce zajmuje PiS, ale Koalicja Europejska depcze mu po piętach. Jakie wnioski płyną z sondażu?

Jak sfinansować obietnice?

Kampania trwa, a w jej trakcie padają obietnice i liczne zapowiedzi. Opozycja pyta coraz głośniej, skąd brać pieniądze na te prezenty. Premier podaje źródła, ale o części zmian, które mają wejść w życie, milczy. Jak i gdzie rząd szuka pieniędzy na realizację obietnic?

Co zostało z porozumienia z lekarzami?

Już wiadomo, że nie wszystkie obietnice będą zrealizowane. Nawet jeśli podpisano porozumienie. Nie starczy na odpowiednie obiecane dofinansowanie służby zdrowia. Rok temu po fali protestów lekarze rezydenci podpisywali porozumienie z rządem. Były tak konkretne daty i liczby. Dziś po publikacji Wieloletniego Planu Finansowego niewiele z tego zostaje. Lekarze są oburzeni, mówią wprost - to oszustwo.

Gesty wsparcia dla nauczycieli

Dziesiąty dzień strajku nauczycieli i nadal pat. Rozmowy między rządem a związkami będą wznowione w czwartek, ale na razie nie słychać o nowych propozycjach. Są za to kolejne gesty wsparcia dla protestujących nauczycieli, jak warszawski koncert "Artyści dla nauczycieli". Sami protestujący też przypominają o sobie. Przed MEN-em wykrzyczeli swoje żądania.