Polska i Świat

Polska i Świat

Pytania o procedury kościelne w sprawie pedofilii

Jak polski Kościół rozwiąże kryzys związany z pedofilią wśród księży? Temat powrócił po ujawnieniu kolejnych wstrząsających informacji z filmu braci Sekielskich "Nie mów nikomu". Archidiecezja łódzka wprowadziła dla księży zasady, które mają zapobiec przypadkom molestowania seksualnego. Wytyczne dotyczą tego, co wolno, a czego nie wolno w kontaktach z dziećmi.

Państwo wobec przypadków pedofilii w kościele

Kościół rzadko chce pomóc ofiarom. Prawo nie zawsze jest po ich stronie. Wtedy, gdy decydują się na mówienie o swojej krzywdzie głośno, często bywa za późno. Dziś politycy prześcigają się w pomysłach na zaostrzanie kar wobec pedofilów, a prokurator generalny powołuje specjalny zespół śledczy.

Reakcja polskiego Kościoła na film "Tylko nie mów nikomu"

Arcybiskup Polak przeprasza, arcybiskup Głódź nie ogląda "byle czego". Polski Kościół od lat jest pogubiony w sprawie pedofilii, a sprawie filmu "Tylko nie mów nikomu" - od dwóch dni. Po dokumencie braci Marka i Tomasza Sekielskich trudno o milczenie. Ale trudno też uznać, że słowo "przepraszam" wystarczy.

Sprawa księdza Olejniczaka po emisji "Tylko nie mów nikomu"

Zaniedbania biskupów, przyzwolenie, tuszowanie, przenoszenie z parafii do parafii. To pokazał film Sekielskich na kilku antyprzykładach. Jednym z nich ksiądz Dariusz Olejniczak skazany za molestowanie małych dziewczynek. Miał zakaz kontaktu z dziećmi. Zakaz ten łamał wielokrotnie - także wtedy, gdy odprawiał rekolekcje, chociaż nie mógł. W filmie nie chciał się do sprawy odnieść, po filmie właśnie to zrobił.

Niepełnosprawni łamią tabu i głośno mówią o seksie

Seks osób niepełnosprawnych stanowi ciągle pewne tabu. A jednocześnie dla nich - ludzi na wózkach - temat tak ważny. Tak jak wszyscy, także oni go potrzebują. Mieli też potrzebę, żeby o tym porozmawiać. Niepełnosprawni z całej Polski spotkali się w Warszawie i nie bali się trudnych pytań.

Polacy jedzą mniej mięsa

Według najnowszych badań już czterech na dziesięciu Polaków - albo w ogóle nie spożywa mięsa, albo znacząco je ogranicza. - Od lat upewniamy się w tym, że można nie jeść mięsa i być sytym, zadowolonym – powiedziała Marta Dymek, autorka książek kulinarnych.

"Kolejna próba przejęcia Westerplatte dla celów politycznych"

W Sejmie złożony został projekt ustawy posłów Prawa i Sprawiedliwości, w którym na terenie Westerplatte ma zostać zbudowana filia Muzeum II Wojny Światowej. Placówka byłaby wtedy własnością Skarbu Państwa, a zarządzać miałoby nim nie miasto, a wojewoda. Zdaniem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz "to kolejna próba przejęcia Westerplatte dla celów politycznych".

Cena strajku

Jeden z nauczycieli otrzymał tylko 300 złotych pensji – to cena, jaką zapłacił za udział w strajku. Pedagodzy stracili nie tylko pieniądze, ale też, jak pokazuje sondaż, nie zyskali poparcia społecznego. Dalej nie ma też porozumienia.

PiS i Koalicja Europejska idą łeb w łeb

Kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego przybiera na sile, a dodatkowo atmosferę podgrzewają sondaże. Według najnowszego, przeprowadzonego przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, PiS i KE idą łeb w łeb. Powyżej progu wyborczego jest Wiosna, Konfederacja i Kukiz'15.

Tragedia w warszawskiej podstawówce

Tragiczna śmierć na terenie jednej z warszawskich szkół podstawowych. Ranny od ciosów nożem uczeń, mimo akcji ratowników, zmarł. Na miejscu od razu pojawiła się policja. Przyjechał też prezydent Warszawy.

Od lipca zmiany w egzaminach na prawo jazdy

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Kursanci mają się mniej stresować, egzaminatorzy mają mieć więcej czasu na ocenę kandydatów na kierowców. Ministerstwo infrastruktury liczy na większą zdawalność, WORD-y boją się paraliżu ośrodków. Nowe rozporządzenie wejdzie w życie już 1 lipca.

Nowa Izba Dyscyplinarna chce ukarać Giertycha za słowa sprzed trzech lat

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zajęła się wnioskiem o ukaranie mecenasa Romana Giertycha. Prokurator krajowy chce kar za wypowiedzi sprzed blisko trzech lat. Roman Giertych jest pierwszym adwokatem, którym zajęła się nowa izba Sądu Najwyższego. Na tym nie koniec. Postępowanie przed Izbą Dyscyplinarną będzie miał też Jacek Dubois, pełnomocnik austriackiego biznesmena oskarżającego Jarosława Kaczyńskiego.

Miasta mają plan: dodatkowe punkty dla szczepionych dzieci

Więcej punktów za szczepienia. Tak właśnie kolejne miasta przy pomocy zmiany przepisów chcą premiować szczepione dzieci przy naborze do przedszkoli i żłobków. Niektóre miasta do tego pomysłu wracają. Poprzedni upadł, bo godziło to w równy dostęp do oświaty.

Zatrzymanie i zarzut w sprawie Matki Boskiej z tęczową aureolą

Nie milkną echa głośnego zatrzymania Elżbiety Podleśnej, która na plakacie z Matką Boską umieściła tęczową aureolę. Rzecznik polskiego episkopatu mówi o profanacji, a wierni są podzieleni. Dla części to obraza uczuć religijnych, inni piszą w tej sprawie list do episkopatu, w którym zaznaczają, że tęcza nie obraża, bo nie jest symbolem uwłaczającym.

Wyborcza bitwa o zdrowie

Partie polityczne w czasie kampanii wyborczej prześcigają się w propozycjach, jak ułatwić leczenie Polaków. Wiosna obiecuje 30 dni stania w kolejce do specjalistów. Koalicja Europejska przebija ruch Roberta Biedronia i mówi o 21 dniach.

Urodziny "Gazety Wyborczej"

30 lat temu ukazało się pierwsze wydanie "Gazety Wyborczej". Przez ten czas wiele się zmieniło. Kiedyś dziennikarze częściej korzystali z książki telefonicznej niż z internetu. Jedyne co się nie zmieniło, to publikacja tematów wpływających na naszą rzeczywistość.

PKP Intercity wstrzymuje sprzedaż biletów

Od czwartku PKP Intercity wstrzymuje sprzedaż biletów na pociągi krajowe. Kolejarze postanowili zmienić już ustalony wcześniej wakacyjny rozkład jazdy. W efekcie zmian podróżni mogą stracić zniżki.

Europejski spacer Ukraińca

Ponad pięć tysięcy kilometrów pieszo planuje przejść Ukrainiec, który wyruszył z Kijowa. Jego celem jest portugalska Lizbona. Mężczyzna chce nie tylko pobić rekord kraju, ale też dać przykład innym Ukraińcom.