Polska i Świat

Polska i Świat

Aresztowanie aktywistek

Prokuratura bierze się za aktywistki LGBT - za tęczowego Chrystusa. Kontrowersje wzbudza jednak zatrzymanie kobiet. Nie dostały nakazu stawienia się na komendę i zostały doprowadzone w kajdankach - noc spędziły w areszcie. Policja broni swoich czynności, Prawo i Sprawiedliwość uważa je za słuszne, a opozycja mówi, że to szykanowanie ludzi za ich poglądy. Maciej Warsiński.

Długa lista nieobecnych na zaprzysiężeniu

Kto będzie, a kogo zabraknie na jutrzejszej uroczystości zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy na drugą kadencję. Lista nieobecnych spora - zabraknie między innymi szefa Platformy Obywatelskiej. Lista powodów nieobecności też nie najkrótsza i w cale nie chodzi tylko o epidemię. Barbara Sobska.

Narady w sprawie rekonstrukcji rządu

Ruszyły pierwsze spotkania koalicyjnych negocjatorów, a ostatnie miało miejsce w poniedziałek. Prawo i Sprawiedliwość upiera się przy swoim - liczba ministerstw zostanie zmniejszona, a mniejszym koalicjantom przypadnie po jednym resorcie. Michał Tracz.

PIS | Sanepid od kuchni

Sanepid od miesięcy szuka osób potencjalnie zakażonych. Urzędnicy zamienili się w detektywów - godzinami a czasem dniami, namierzają ludzi. Reporter Łukasz Wieczorek odwiedził jedną ze stacji, żeby pokazać jak od kuchni wygląda walka z szalejącym wirusem.

Fiasko rządowego programu prokreacji

To miała być metoda tańsza i skuteczniejsza - Najwyższa Izba Kontroli zweryfikowała te zapowiedzi. Narodowy program prokreacyjny autorstwa Prawa i Sprawiedliwości nie przyniósł wielkich rezultatów. Wiele kosztował, bo wydano 46 milionów złotych. W efekcie w ciążę zaszły 294 kobiety. Dawid Rydzek.

Trudne rozmowy o przyszłości górnictwa

Przed wyborami rząd obiecywał górnikom świetlaną przyszłość. Teraz politycy partii rządzącej coraz głośniej mówią o konieczności zamykania kopalń. We wtorek odbyła się druga runda rozmów o restrukturyzacji polskiego górnictwa. Tomasz Kułakowski.

Więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce

W Polsce ma stacjonować więcej amerykańskich żołnierzy. Ma też powstać regionalne dowództwo. Polsko-amerykańskie negocjacje o obronności dobiegły końca i jest porozumienie. Wkrótce ma być podpisana umowa. Maciej Cnota.

Zatrzymania aktywistów

Stołeczna policja zatrzymała pierwszych aktywistów za nakładanie tęczowych flag na warszawskie pomniki. Funkcjonariusze mówią o obrazie uczuć religijnych i zapowiadają kolejne zatrzymania, a aktywiści podkreślają, że ich akcja to walka z homofobią. Dawid Rydzek.

Nowy rekord zakażeń w Polsce

680 przypadków. Tak wysokiej liczby zakażeń w ciągu doby nie było od początku epidemii. Najwięcej na Śląsku, w Wielkopolsce i Małopolsce. Sześć osób zmarło. Rządzący zapowiadają wprowadzanie obostrzeń zależnie od regionu, a sanepidy szukają potencjalnych chorych na COVID. Łukasz Wieczorek.

Zaprzysiężenie w cieniu pandemii

Zakażeń koronawirusem jest rekordowo dużo. Na COVID-19 choruje trzech senatorów i jeden poseł, ale mimo to zaprzysiężenie prezydenta w czwartek odbędzie się. Na salę plenarną Sejmu będzie mógł wejść każdy parlamentarzysta, będą środki bezpieczeństwa, ale już wiadomo, że nie każdy na sali będzie mieć maseczkę. Maciej Warsiński.

Niejasne rozliczenia Czarneckiego 

Unijni śledczy stawiają poważne zarzuty jednemu z najbardziej znanych polskich europosłów. Podejrzewają, że Ryszard Czarnecki wyłudził pieniądze z Parlamentu Europejskiego. Chodzi o rozliczenie wyjazdów i diet poselskich. Dochodzenie zakończono już rok temu, ale poinformowana o wszystkim polska prokuratura na razie nie stawia żadnych zarzutów. Materiał Michała Tracza.

Tarcia w rządzie

Rekonstrukcja rządu będzie, ale szczegółów personalnych na razie brak. Wyraźnie widać ścierające się siły i różne wizje Mateusza Morawieckiego i Zbigniewa Ziobry. Jest też dyskusja o programie 500 plus - czy ma zostać jak dotychczas, czy ma być wypłacany w bonach. Materiał Dawida Rydzka.

Historyczna operacja

Tak jak ich ojcowie 35 lat temu teraz oni stanęli razem przy stole operacyjnym i dokonali cudu. Lekarze kardiochirurdzy Michał Zembala i Grzegorz Religa po raz pierwszy operowali wspólnie. - Może rodzice byli wzorem w jakiejś części, ale to nasz wybór - podkreśla Zembala. Materiał Karoliny Bałuc.

Zakażenia wśród polityków

W Polsce koronawirus nie omija polityków. Zakażonych jest dwóch senatorów - Jan Filip Libicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Artur Dunin z Koalicji Obywatelskiej. Trzeci czeka na potwierdzenie, a kolejni będą badani we wtorek. Przesunięto posiedzenie Senatu i Sejmu, a Zgromadzenie Narodowe odbędzie się w reżimie sanitarnym. To sytuacja szczególna, zwłaszcza w zderzeniu ze słowami premiera Mateusza Morawieckiego, który przed wyborami mówił, że koronawirus jest w odwrocie. Szef rządu teraz mówi, że koronawirus się nie skończył i nie będzie łatwo. Materiał Barbary Sobskiej.

Koronawirus w Polsce

575 nowych przypadków koronawirusa, jedna osoba zmarła - to poniedziałkowe dane z Ministerstwa Zdrowia. Są rządowe zapowiedzi ostrzejszych kar za brak maseczki, ma nie być żadnej taryfy ulgowej. Ma być też rejestracja wesel i regionalizacja obostrzeń. Dzieci od września mają wrócić do szkół, choć wciąż nie wiadomo, na jakich zasadach. Materiał Łukasza Wieczorka.

Hołownia przedstawia ruch społeczny

Szymon Hołownia przedstawił swój ruch społeczny i założenia programowe. Mówi, że polityka jest po to, żeby załatwiać sprawy zwykłych obywateli. Hołownia ma nadzieję, że kapitał społeczny, który w ostatnich miesiącach zbudował, utrzyma się i znacznie powiększy. Na razie zainteresowanie jest spore, politycy PiS-u są sceptyczni i twierdzą, że to misja nie do wykonania. Barbara Sobska.

Pielęgniarka zamiast lekarza

Od 1. sierpnia pacjent może wyjść z przychodni bez kontaktu z lekarzem. Z gorączką czy z bólem brzucha zamiast do lekarza, pacjent trafi do pielęgniarki. Ona przeprowadzi badanie i wypisze receptę. Łukasz Wieczorek.

Spór o zabytkowy most

Czy Tom Cruise sceny do swojego nowego filmu nakręci w Polsce? To jest pytanie, które na Śląsku zadaje się od kilku dni. Powód: na celowniku jest wysadzenie mostu w Pilchowicach. Ministerstwo Kultury daje zielone światło, burmistrz też nie widzi przeszkód, choć są i tacy, którzy mostu bronią, bo dla nich to zabytek. Monika Celej.

Odsłonięcie pomnika

Uroczyste obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Prezydent, przedstawiciele rządu oraz samorządowcy złożyli przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego wieńce. Karolina Bałuc opowie o najmłodszych, którym przerwano dzieciństwo. Zamiast grać w piłkę, bawić się, zakładali za duże hełmy, brali do rąk za duże karabiny i stawiali czoła oprawcom. Bronili się, jak umieli. Wielu z nich zginęło. Na ich cześć odsłonięto pomnik powstańca niosącego nieżyjące dziecko.

Niecodzienna interwencja bydgoskiej policji

Historia, która zapowiadała się źle, na szczęście dobrze się skończyła. Mężczyzna dzwoni do żony i mówi, że ma zawał. Wiadomo, że jest poza Polską, ale gdzie dokładnie? Tego już nie wiadomo. Pomogła bydgoska policja i szybka akcja wielu osób. Łukasz Wieczorek.