Polska i Świat

Polska i Świat

Zmęczeni pandemią

W stolicy Serbii doszło do bitwy obywateli z policją. Serbowie są wściekli, dlatego że prezydent kraju chce przywrócić godzinę policyjną. To efekt drugiej fali epidemii. Dziesiątki osób zostały ranne - a Komisja Europejska mówi o zaniepokojeniu. Sytuacja serbska jest o tyle niepokojąca, że pokazuje - co może stać się ze społeczeństwem, które po prostu jest zmęczone pandemią. Maciej Cnota.

Ciemne chmury nad przyszłymi emeryturami

Podczas tej kampanii wielokrotnie pojawiał się temat wieku emerytalnego. Niestety bezpośrednio powiązany z nim temat wysokości ​emerytur pojawiał się rzadziej – prognozy dotyczące przyszłych emerytur również nie napawają optymizmem. Dawid Rydzek.

Prezydent apeluje do opozycji

Andrzej Duda apeluje do PSL i Konfederacji: spotkajmy się po wyborach 12 lipca. Zabiegający o reelekcję prezydent mówi, że chce być patronem wielkiej koalicji polskich spraw chroniącej między innymi rodzinę i wartości tradycyjne. Dość szybko odpowiedział mu między innymi wiceprezes PSL, pisząc w internecie, że stronnictwo żadną koalicją z PiS nie jest zainteresowane. Maciej Warsiński.

Trzaskowski wzywa Dudę do debaty

Będę miał tylko jednego szefa: wyborców - zadeklarował podczas wiecu wyborczego Rafał Trzaskowski. Dodał, że Polsce potrzebny jest silny prezydent, który będzie patrzył władzy na ręce. Kandydat Koalicji Obywatelskiej ponowił też apel do Andrzeja Dudy, by ten "nie robił ustawek i spotkał się na debacie prezydenckiej". Jacek Tacik.

Duda chce umacniać pozycję Polski w Unii

Andrzej Duda zapowiedział, że w razie ponownego wyboru na urząd prezydenta będzie umacniał pozycję Polski w Unii Europejskiej jako państwa stowarzyszonego. Polska nie ma jednak takiego statusu - jest krajem członkowskim. W pełni, i to od kilkunastu lat. Sebastian Wasilewski.

Przeglądarka o kandydatach

Polska polityka jest tak intensywna, że trudno uwierzyć w to, że są jeszcze jacyś niezdecydowani wyborcy. Jeśli jednak chcą podjąć decyzję, kogo poprzeć, to z pomocą przychodzi specjalna przeglądarka. W niej - tysiąc cytatów w kilku kategoriach, dzięki czemu dowiemy się nie tylko, co kandydaci obiecują, ale i co na ważne tematy mówili kiedyś. Maria Mikołajewska.

Naukowcy przewidują wzrost ubóstwa

Ubóstwo wzrośnie, dlatego że wzrośnie bezrobocie i spadną dochody. To prognozy naukowców, które dotyczą wpływu pandemii na nasze portfele i na nasze życie w tym roku. Barbara Sobska.

Stawka wyborów

Stawką tych wyborów jest nie tylko to, kto zostanie prezydentem, ale i to, czy nastąpi kontynuacja ostatnich pięciu lat, gdy i w Sejmie, i w Pałacu Prezydenckim władzę sprawowała Zjednoczona Prawica lub polityk przez nią popierany: zupełnie zmieniając sytuację w sądach, mediach państwowych, polityce socjalnej czy nawet zmieniająca to, jak w Polsce mówi się o mniejszościach. Adrianna Otręba.

Obóz władzy zmienia język w sprawie nauczycieli

To był jeden z największych strajków nauczycieli od lat. Być może największy. Dotyczył pensji i był formą sprzeciwu wobec zmian, które wprowadził obóz Zjednoczonej Prawicy. Rząd w odpowiedzi sugerował, że nauczyciele współdziałają z opozycją. Rok później, przed wyborami prezydenckimi, gdy głosy nauczycieli i ich rodzin są cenne, język obozu władzy jest zgoła inny. Dawid Rydzek.

Agresywny język politycznej debaty

Biuro Rzecznika Prawo Obywatelskich mówi o wzroście agresji wobec mniejszości. Przytacza cytaty: "Polska bez LGBT jest najpiękniejsza", "LGBT to nie ludzie". Zdaniem RPO to skutek podłego języka publicznej debaty. Monika Celej.

Problemy finansowe szpitali jednoimiennych

Narodowy Fundusz Zdrowia redukuje ryczałty tak zwanym szpitalom jednoimiennym, czyli placówkom, które walczyły z pandemią. Fundusz uznał, że skoro skupiały się tylko na koronawirusie, to można dać im mniej pieniędzy na pozostałą działalność. Szpitale mówią, że stracą przez to miliony złotych. Rząd twierdzi, że szpitale i tak dostały ogromne wsparcie, ale przecież to miały być kwoty dodatkowe, a więc nie kosztem ustalonego ryczałtu na funkcjonowanie. Anna Wilczyńska.

Prezydent i ułaskawienie pedofila

Prezydent Andrzej Duda wiele mówi na temat rodziny, ale wolałby pewnie nie mówić o niej w kontekście ułaskawienia pedofila. Mężczyzna skazany był za pedofilię, ale ułaskawiony od zakazu zbliżania się do rodziny, o co rodzina sama zabiegała. To jednak nie kończy tej historii. Maria Mikołajewska.

Walka o elektorat Krzysztofa Bosaka

Przed drugą turą trwa walka o wyborców Krzysztofa Bosaka. Elektorat jest kuszony przez obu kandydatów, ale zwłaszcza jedna forma kuszenia budzi sprzeciw Konfederacji. Bo to kuszenie przez oszukiwanie. Sebastian Wasilewski.

Artyści bez pracy

Polscy artyści w czasie pandemii pozostają bez pracy. Co prawda szef rządu ostatnio zapewniał, że problemu z koronawirusem już nie ma, ale artystom wcale nie dał zielonego światła do koncertowania, a więc zarabiania jak dawniej. To poważny problem, zresztą nie tylko dla samych artystów. Karolina Bałuc.

Wizje na bycie pierwszą damą

W kampanii pojawiają się pytania nie tylko o wizje prezydentury, a także o pomysł na bycie pierwszą damą. Jeden z pomysłów można obserwować i oceniać od ostatnich pięciu lat. Adrianna Otręba.

Kampania i klimat

O klimacie mówią obaj kandydaci na prezydenta. Aktywiści proekologiczni nie odpuszczają i nie zadowalają się byle odpowiedzią, bo zarówno w przypadku Rafała Trzaskowskiego jak i Andrzeja Dudy, sprawdzają nie tylko, co jest w kampanijnych zapowiedziach, ale także co było w dotychczasowych działaniach. Magdalena Gwóźdź.

Andrzej Duda i obowiązkowe szczepienia

Andrzej Duda na grypę się nie szczepi, a obowiązkowym szczepieniom jest przeciwny. To w państwowej telewizji powiedział walczący o reelekcję prezydent. Co prawda w internecie potem doprecyzowywał, ale złego wrażenia nie zmienił. Michał Tracz.

Ostatnie dni kampanii

Środa, czwartek, piątek - tylko trzy dni zostały obu kandydatom, by przekonać nie przekonanych. We wtorek Rafał Trzaskowski próbował z nauczycielami, a Andrzej Duda z turystami. Prezydentowi w terenie ofiarnie pomagał rząd. Maciej Warsiński.

Resort zdrowia przyznaje pierwszeństwa do urn

Osoby starsze, z niepełnosprawnościami i kobiety w ciąży będą miały pierwszeństwo podczas głosowania w drugiej turze wyborów - takie rozporządzenie wydało Ministerstwo Zdrowia. Nie bardzo wiadomo dlaczego. Oficjalnie chodzi o to, by tym grupom wyjść naprzeciw. Z drugiej strony, co przyznaje sam resort, Polacy i tak sami z siebie przepuszczali te osoby podczas pierwszej tury. Sami beneficjenci tej zasady oceniają, że to może być chwyt wyborczy. Sylwia Piestrzyńska.

Polityka nad związkami partnerskimi

Jak daleko jest Polska za innymi krajami, jeśli chodzi o związki partnerskie? Kontrast ze światem doskwiera tym bardziej, że w trakcie kampanii ich temat pojawiał się głównie jako pałka na mniejszości seksualne. Dawid Rydzek.