Polska i Świat

Polska i Świat

Prokuratura zajmie się sprawą śmierci pensjonariuszy

Śmierć piętnastu pensjonariuszy w warszawskim ośrodku opieki pod lupą prokuratury. Przez koronawirusa, wykrytego w placówce, pensjonariusze zostali praktycznie bez opieki. To nie jedyny dom pomocy społecznej, który jest obecnie sprawdzany. W całym kraju toczy się kilka śledztw. Sylwia Piestrzyńska.

Rząd ogłasza sukces, lekarze ostrzegają

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłaszają sukces w walce z koronawirusem. Twierdzą, że mamy jedną z lepszych sytuacji w Europie, ale ich słów nie potwierdzają lekarze. Pokazują wykresy, a na nich widać, że wcale nie jesteśmy w fazie wygaszania epidemii. Maciej Cnota.

Studenci przesłuchiwani w sprawie profesor Budzyńskiej

Kolejne przesłuchania studentów Uniwersytetu Śląskiego w głośnej sprawie profesor Ewy Budzyńskiej. Chodzi o grupę studentów, którzy w marcu minionego roku zarzucili wykładowczyni nietolerancję i homofobię. Sprawą zajmuje się specjalna komisja uczelni. Do akcji wkroczyła też prokuratura i to budzi spore zastrzeżenie studentów i wykładowców. Padają pytania o autonomiczność uczelni. Łukasz Karusta.

Kontrowersyjne przepisy w ramach walki z koronawirusem

Przepisy, które pod hasłem walki z koronawirusem zostały zmienione w ramach tarcz antykryzysowych budzą wątpliwości. Eksperci zauważają, że wiele zmian stwarza pole do nadużyć. Szczególnie dotyczy to kodeksu karnego. Maria Mikołajewska.

Posłowie zdecydowali w sprawie ustawy wyborczej

Większość kluczowych dla opozycji poprawek Senatu w sprawie ustawy wyborczej została odrzucona. Wśród nich ta, o którą senatorowie opozycji zabiegali, czyli zagwarantowany czas zbierania podpisów dla nowego kandydata na prezydenta. Adrianna Otręba.

Senat pracuje nad ustawą o wyborach prezydenckich

Opublikowano uchwały PKW w sprawie wyborów z 10 maja. Teraz ruch należy do marszałek Sejmu - Elżbieta Witek ma na decyzję 14 dni, choć większość mówi o jednej dacie, czyli 28 czerwca. Czas na Senat i na ustawę o wyborach prezydenckich. Adrianna Otręba.

Powiązania ministra z rodzinnymi interesami

Coraz głośniej robi się wokół powiązań ministra Łukasza Szumowskiego z rodzinnymi interesami. Posłowie Koalicji Obywatelskiej ujawniają nowy wątek - Jarosław Gowin cztery lata temu zawiadomił CBA, bo przy przyznawaniu pieniędzy spółkom związanym z Szumowskimi mogło dojść do korupcji. Pół roku później powierzył Łukaszowi Szumowskiemu stanowisko wiceministra. Opozycja żąda dymisji ministra zdrowia. Jacek Tacik.

Decyzje w sprawie szpitali zakaźnych

Szpitale, które do tej pory miały wyłącznie przyjmować pacjentów zakażonych koronawirusem, powoli wracają do swojej normalnej pracy. Lista na razie jest krótka i dotyczy głównie tych placówek, gdzie zakażeń w regionie jest niewiele. Na pewno na razie taka sytuacja nie będzie miała miejsca w województwie mazowieckim i śląskim. Anna Wilczyńska.

Odmrażanie gospodarki

W związku z odmrażaniem gospodarki Polacy mogą planować wakacje. Mają być obozy, kolonie, ale nie tak jak wcześniej - tylko z większym reżimem i mniejszymi atrakcjami. Ale czy będą? Strach przed zakażeniem wielu zniechęca do takiego wypoczynku. Łukasz Karusta.

Wakacje inne niż poprzednie

Niektórzy nie rezygnują z wyjazdów - nadal je planują, ale samolot zamieniają na camper. Taka forma wypoczynku znana jest od dawna. Teraz staje się znów modna. W dobie pandemii nabiera nowego znaczenia. Justyna Zuber.

Ciężarówki nie wyprzedzą na autostradzie

Koniec z wyprzedzaniem się ciężarówek na autostradzie. To plan na A2, na razie na jednym odcinku. Kamery już nagrywają kierowców ciężarówek, które w niedozwolonym miejscu zajmują lewy pas. O walce z drogowymi "słoniami" Łukasz Wieczorek.

Syberia topnieje

Śnieg i temperatura grubo poniżej zera. Choć nie w całej Syberii, stały się jednak wizytówką tego regionu. - W tym roku już w maju, w Nowosybirsku, temperatury przekroczyły 30 stopni, co jest absolutnym ewenementem. Naukowcy potwierdzają, że na mapie światowych zmian klimatycznych, Syberia znacząco się wyróżnia. Patryk Rabiega.

Pampeluna rezygnuje z gonitw byków

Hiszpańska Pampeluna zawiesza słynne gonitwy byków. Obrońcy praw zwierząt, którzy z zerwaniem tej tradycji walczą od lat, cieszą się, że w tym roku korrida się nie odbędzie. Branża odpowiedzialna za organizowanie widowiska już liczy straty, bo tradycyjnie święto przyciąga co roku do stolicy Nawarry ponad milion ludzi. Paula Praszkiewicz.

Trudna sytuacja medyków w Rosji

Rosyjscy lekarze walczą o zdrowie pacjentów, a władza walczy z nimi. Głosy krytyczne nie są mile widziane, do tego stopnia, że personel medyczny boi się o swoje życie i miejsce pracy. A to, że jest o kogo walczyć, choć warunki pracy są trudne, świadczy rosnąca liczba zachorowań. Justyna Zuber.

Nowe zasady lotów

Wracają loty krajowe, ale nie zasady latania sprzed pandemii. Będzie mierzenie temperatury, wolne miejsca w samolocie i obowiązkowe maski na pokładzie. Łukasz Wieczorek przeszedł ścieżkę pasażera na nowych zasadach.

Rząd chce utworzenia holdingu spożywczego

Czy państwo przejmie kontrolę nad wybranymi sklepami? Rząd zapowiada stworzenie polskiego holdingu spożywczego, którym miałoby kierować Ministerstwo Aktywów Państwowych na czele którego stoi Jacek Sasin. Pojawiają się już pytania, czy rząd będzie współpracować z wybraną siecią sklepów czy wybraną wykupi. Adrianna Otręba.

Zarzuty prokuratorskie dla kierowniczki IKEA

Kierowniczka sieci IKEA usłyszała zarzuty prokuratorskie za zwolnienie pracownika, który zamieścił homofobiczny wpis na firmowym forum. Tymczasem wewnętrzny kodeks firmy, który podpisał pracownik, nakazuje pracodawcy przeciwdziałanie dyskryminacji między innymi ze względu na orientację seksualną. Maria Mikołajewska.

Hongkong traci autonomię

Chiny dopięły swego - pomimo nowej fali protestów, Chiński Kongres Ludowy przegłosował prawo o bezpieczeństwie narodowym, które sprawia, że teren Hongkongu znajdzie się pod nadzorem chińskiego wymiaru sprawiedliwości. Jakub Loska.

Japonia znosi stan nadzwyczajny

Kraje bojąc się recesji jakiej dawno nie było, zatwierdzają kolejne pakiety pomocowe, by jak najszybciej podnieść się z ekonomicznego kryzysu. Japonia przeznaczy na to dwa biliony dolarów. Maciej Cnota.

Minister i obowiązek noszenia masek

Tak szybko jak zniesiono obowiązek noszenia masek, tak szybko minister zdrowia Łukasz Szumowski zmieniał zdanie na temat potrzeby ich noszenia. Najpierw był przeciwnikiem masek, potem ich orędownikiem, co przypomina opozycja, pytając o zasadność tych decyzji. Dawid Rydzek.