Polska i Świat

Polska i Świat

"Polska i Świat" od kuchni

Pandemia zmieniła życie nas wszystkich, zmienia także telewizję. My też zostajemy w domu i też pracujemy zdalnie i coraz częściej do domu zapraszamy widzów. Jak w pandemii pracuje redakcja "Polski i Świata"? Materiał Michała Tracza.

Wzrost zachorowań może nastąpić w każdej chwili

W szpitalach przybywa wolnych łóżek, ale Ministerstwo Zdrowia nie myśli o zamykaniu szpitali przeznaczonych do walki z koronawirusem. Epidemia trwa - wzrost zachorowań może nastąpić w każdej chwili. Na razie trudna sytuacja jest na Śląsku. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Niepewność kandydatów na prezydenta

Kandydaci na prezydenta czekają na informacje dotyczące kampanii wyborczej. Znają oświadczenie Państwowej Komisji Wyborczej, że wybory 10 maja się nie odbędą i nie będzie ciszy wyborczej, ale ten komunikat nie daje im odpowiedzi na to, co się dalej wydarzy. Materiał Barbary Sobskiej.

Kosztowne wybory

Nie wiadomo, kiedy zagłosujemy - nie wiadomo też, ile kosztowały wybory 10 maja, które się nie odbędą. Jak ustalili dziennikarze tvn24.pl, sam druk kart wyborczych to koszt około czterech milionów złotych, oficjalnie nikt jednak konkretnych sum nie podaje. Tak jak nikt nie chce wziąć odpowiedzialności za organizację tych wyborów. Materiał Jacka Tacika.

Sasin i odpowiedzialność za wybory

Kto odpowie za wybory, które się nie odbędą? Minister Sasin obiecywał, że wybory będą, a jeśli nie, to poda się do dymisji. Dziś milczy, ale opozycja chce rozliczenia politycznego i karnego. Eksperci pytają, na jakiej podstawie prawnej wybory się nie odbędą. Materiał Dawida Rydzka.

Medycy obawiają się o swoje zdrowie

Maleje liczba zakażeń wśród pielęgniarek i położnych, ale są takie, które wciąż walczą o życie. Po śmierci drugiej pielęgniarki w Polsce inne boją się pracować. Zwłaszcza, kiedy dostają zakaz chodzenia w przyłbicach, żeby nie straszyć pacjentów. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Miażdżąca opinia byłego prezesa Trybunału

Nieprzeprowadzenie wyborów 10 maja, zdaniem byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Zolla, wcale nie oznacza, że jesteśmy jeszcze państwem demokratycznym. Komentarz do obecnej sytuacji dla partii rządzącej jest miażdżący - z profesorem rozmawiał Sebastian Wasilewski.

Prezydent zadowolony z porozumienia Gowina z Kaczyńskim

Jest porozumienia Jarosława Gowina z Jarosławem Kaczyńskim, ale nadal nie ma odpowiedzi na pytanie, kiedy odbędą się wybory. Pytań jest więcej: kto rozliczy kampanię wyborczą, czy w ogłoszonym nowym terminie wyborów mógłby wystartować nowy kandydat, czy potrzebne będzie ponowne zbieranie podpisów? Z sytuacji zadowolony jest prezydent Andrzej Duda, który dalej prowadzi kampanię. Materiał Adrianny Otręby.

W oczekiwaniu na decyzję Sądu Najwyższego

Zadanie nakreślone przez Jarosława Gowina i Jarosława Kaczyńskiego jest jasne – Sąd Najwyższy ma orzec nieważność wyborów 10 maja - wyborów, które się nie odbędą. Pytanie czy można unieważnić coś, co się nie odbyło. Konstytucjonaliści nie wiedzą takiej możliwości. Materiał Michała Tracza.

Sejm odrzuca uchwałę Senatu

Ustawa o wyborach kopertowych została przyjęta przez Sejm - trafi na biurko prezydenta, który cieszy się z porozumienia zawartego pomiędzy Jarosławem Gowinem a Jarosławem Kaczyńskim. Zjednoczona Prawica przetrwała, ale chaos wyborczy trwa, bo nadal nic nie wiadomo w sprawie wyborów. Materiał Barbary Sobskiej.

Zoll: mamy do czynienia z jakąś formą dyktatury

Można powiedzieć, że przestaliśmy być państwem demokratycznym - uznał były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Andrzej Zoll. - Dwaj panowie spotkali się wieczorem i ustalili, że wybory się nie odbędą. To jest naruszenie konstytucji - tak skomentował ustalenia między Jarosławem Kaczyńskim a Jarosławem Gowinem.

Marszałek prosi o radę Trybunał Konstytucyjny

W partii rządzącej trwa burza mózgów. W organizację wyborów, które zdaniem wielu, w tym szefa PKW 10 maja udać się nie mogą - postanowiono zaprząc Trybunał Konstytucyjny. Czy orzeczenie będzie po myśli władzy? Niektórzy są pewni, ale nie jest jasne, czy będzie to zgodne z prawem. Materiał Macieja Warsińskiego.

Z zapewnień w niepewność

Prawo i Sprawiedliwość przez kilka ostatnich tygodni zapewniało, że wybory korespondencyjne 10 maja się odbędą. Jednak na kilka dni przed ustaloną datą wyborów termin ten okazuje się trudnym do zrealizowania. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Problemy z organizacją wyborów korespondencyjnych

To, że w sprawie ewentualnych wyborów korespondencyjnych obywatele wiedzą tyle, co nic, jest niebywałe. Niestety, listonosze i kurierzy wiedzą niewiele więcej. Oficjalnie Poczta Polska mówi, że wszystko idzie zgodnie z planem, ale szeregowi pracownicy mówią, że wytycznych i realnych instrukcji po prostu brak. Materiał Pauli Praszkiewicz.

Zapaść w polskim przemyśle

W Polskim przemyśle oficjalnie jest zapaść - wskazują na to konkretne dane. Jeśli chodzi o jeden z kluczowych wskaźników, kwiecień był najgorszym miesiącem w historii liczących ponad 20 lat badań. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Odmrażanie Izby Dyscyplinarnej

Wprowadzony przez prezydenta Andrzeja Dudę sędzia pełniący obowiązki pierwszego prezesa Sądu Najwyższego przygotowuje do odmrożenia Izbę Dyscyplinarną, kwestionowaną przez europejskie sądy i UE. O losie izby może wkrótce zadecydować Trybunał Konstytucyjny. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Piłkarze oczekują na powrót do normalności

Piłkarze wrócili do treningów, bo pod koniec maja ma ruszyć polska ekstraklasa. Zawodnicy i sztabowcy, u których pojawiły się przeciwciała koronawirusa, zmuszeni są poddać się dodatkowemu badaniu. Materiał Patryka Rabiegi.

Maseczki w miejscach publicznych

Żeby zmniejszyć ryzyko zakażenia, Ministerstwo Zdrowia zaleciło noszenie maseczek w miejscach publicznych. Mamy w ten sposób chronić siebie i innych. Właśnie mijają trzy tygodnie od wprowadzenia przepisu. Justyna Zuber sprawdziła, jak się do niego stosujemy.

Pracownicy przygraniczni bez obowiązku kwarantanny

Dobre wieści dla większości pracowników przygranicznych - od poniedziałku nie muszą poddawać się dwutygodniowej kwarantannie po pokonaniu granicy. Chodzi między innymi o osoby, które mieszkają w Polsce, ale pracują w Niemczech i Republice Czeskiej. Materiał Justyny Zuber.

Trudności z organizacją wyborów

Wybory prezydenckie 10 maja wydają się być coraz mniej realne - nawet wysocy rangą przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości tracą wiarę. Zdaniem przedstawicieli rządu to wina Senatu. Materiał Adrianny Otręby.