Polska i Świat

Polska i Świat

Dramat pacjentów

84-letni mężczyzna spod Częstochowy miał pozytywny wyniku testu na COVID-19. Do szpitala dotarł za późno. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Światowy Dzień Żywności w dobie pandemii

Czy pandemia nauczyła nas szanować jedzenie? Nadal sporo wyrzucamy, bo kupujemy za dużo. Z drugiej strony w czasie pandemii zaczęliśmy częściej gotować, a to może zmienić nasze nawyki. Materiał Karoliny Bałuc.

Kolejny lockdown dla siłowni i klubów

W związku z rosnąca liczbą zakażeń rząd od soboty wprowadza nowe restrykcje dla branży fitness i dla rozrywki - strefa nie ma znaczenia, bo w obu siłownie i kluby muszą być zamknięte, a to oznacza dla nich kolejny lockdown, którego tym razem mogą już nie przeżyć. Materiał Adrianny Otręby.

Co zrobić, gdy podejrzewamy zakażenie

Co zrobić, kiedy podejrzewamy u siebie zakażenie koronawirusem? Gdzie najpierw zadzwonić, kto kieruje nas na test i gdzie go można wykonać? Pytania ważne, bo coraz więcej osób czuje się chorych, ale nie każdy wie, gdzie należy kierować pierwsze kroki. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Przeciwnicy maseczek szturmują gabinety lekarzy

Nie do wszystkich obowiązek zakrywania ust i nosa przemawia. Przeciwnicy maseczek tak bardzo są im przeciwni, że tłumnie ruszyli do lekarzy po zaświadczenia zwalniające ich z tego obowiązku. Lekarze zatem tłumaczą, kto może nosić maseczkę, a kto nie. Materiał Moniki Celej.

Lewica chce wprowadzenia ustawowego obowiązku zakrywania ust i nosa

Mija pół roku odkąd w Polsce wprowadzono obowiązek zasłaniania ust i nosa. Raz ten nakaz był łagodniejszy, teraz wszyscy musimy go przestrzegać, ale nie wszyscy widzą w tym sens, powołując się na wątpliwości prawne. Żeby to zmienić, Lewica złożyła w Sejmie projekt ustawy, która da ministrowi zdrowia prawo zarządzenia powszechnego obowiązku. Pracuje też nad tym Prawo i Sprawiedliwość. Materiał Barbary Sobskiej.

Roman Giertych usłyszał zarzuty

Rodzina Romana Giertycha, adwokat i zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich nie mają wątpliwości - mecenas jest w złym stanie, nadal przebywa w szpitalu, kontakt z nim jest ograniczony - nie powinien być zatem przesłuchany. A jednak został, bo taką opinie wydali biegli lekarze na zlecenie poznańskiej prokuratury. Roman Giertych usłyszał też zarzuty. Materiał Jacka Tacika.

Pośmiertne odznaczenia dla rodziny, która uratowała Polańskiego

Stefania i Jan Buchałowie, którzy w czasie drugiej wojny światowej udzielili schronienia 9-letniemu wówczas Romanowi Polańskiemu, zostali pośmiertnie odznaczeni medalami Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. Uroczystość odbyła się w Gliwicach, a udział w niej wziął też reżyser. Jacek Tacik.

Roman Giertych w szpitalu

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało Romana Giertycha. CBA zapewnia, że to sprawa stricte kryminalna. Były wicepremier, obecnie adwokat i zagorzały krytyk Prawa i Sprawiedliwości, napisał w Internecie, że został "zatrzymany pod zarzutem działania na szkodę jakiejś spółki". "Nie pozwólcie, żeby moje zatrzymanie przykryło katastrofę epidemiczną rządu PiS, bo taki jest tego cel" - zaapelował. Późnym popołudniem, po kilku godzinach przeszukania w jego domu, Roman Giertych zasłabł i trafił do szpitala. Jego żona mówi, że czuje się źle i jest w stanie zagrażającym życiu. Michał Tracz.

Zaangażowanie medyków w walkę z koronawirusem

Lekarze, pielęgniarki i personel medyczny w ostatnich tygodniach i dniach stają się coraz bardziej przepracowani i wycieńczeni. Kanapka na obiad - to i tak nieźle. Padają na twarz, ale i tak słyszą od polityków, że są za mało zaangażowani. Barbara Sobska.

Wojewodowie wzywają lekarzy

Lekarzy do leczenia chorych z COVID-19 zaczynają kierować wojewodowie. Mają przy okazji pretensje, że jeśli chodzi o takie stawiennictwo, jest bardzo źle. Lekarze odpowiadają, że nie ignorują wezwań, ale po prostu nie tędy droga. Sylwia Piestrzyńska.

Długie kolejki po testy

Ponad 8 tysięcy zakażeń jednej doby i śmierć 91 osób. Tak wysokie liczby stają się polską codziennością, dlatego coraz więcej osób chce dowiedzieć się, czy też są zakażone. W efekcie powstają długie kolejki i mnóstwo stresu. Patryk Rabiega.

Brak łóżek w szpitalach

Jeżeli chodzi o brak łóżek to takie sytuacje będą spotykane. Nikt tutaj nie powie, że w każdym szpitalu w Polsce, każdego dnia, będą dostępne wszystkie łóżka. Będzie dochodziło i dochodzi do sytuacji, kiedy w danym szpitalu tych łóżek może zabraknąć - mówi rzecznik Ministerstwa Zdrowia. W województwach powstały zespoły koordynacyjne, które mają sprawić, że pacjenci będą trafiać tam, gdzie te wolne miejsca są. Anna Wilczyńska.

Ksiądz zachęca do rezygnacji z noszenia maseczek

Ksiądz spod Częstochowy uważa, że "nie da się wielbić Boga w masce na twarzy" i zachęca ludzi do tego, żeby nie zasłaniali nosa i ust. Kuria tłumaczy, że "to nie jest głos Kościoła" i już podjęła kroki dyscyplinarne wobec księdza. Sprawą zajęła się też policja. Niestety takich sytuacji jest więcej, dlatego w sprawę włączył się też episkopat. Sylwia Piestrzyńska.

Polityk wiceprzewodniczącym nowej KRS

Krajowa Rada Sądownictwa to konstytucyjny organ stojący na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Z tym większym zdumieniem można przyjąć informację, że wiceprzewodniczącym został polityk, poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Michał Tracz.

Minister edukacji za utrzymaniem lekcji w szkołach

226 razy dyrektorka krakowskiej szkoły dzwoniła do sanepidu, nim się dodzwoniła. Sporo Polek i Polaków ma podobne doświadczenia, ale szkoły są w wyjątkowej sytuacji, bo odpowiadają za swoją kadrę i miliony polskich uczniów. Placówki czują się pozostawione same sobie. Coraz bardziej boją się skutków lekcji w salach. Minister edukacji odpowiada, że nie da się zastąpić bezpośredniego kontaktu nauczyciela z uczniem i dopóki to możliwe należy unikać zamykania szkół. Monika Celej.

W Bydgoszczy spór o łokieć i guzik

Boją się wirusa i apelują, by wyłączyć przyciski do zmiany świateł na skrzyżowaniach. Drogowcy z Bydgoszczy są przeciw - twierdzą, że po zablokowaniu przycisków, kierowcy nie przejadą płynnie przez miasto. Pieszym radzą używać łokcia. Łukasz Wieczorek. 

Brak rąk do pracy w ośrodku opiekuńczym dla niepełnosprawnych dzieci

Najmłodszy pacjent ma ledwie kilka miesięcy, a w sumie jest ich ponad 50. Tak jest w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Wierzbicach na Dolnym Śląsku. Z powodu zakażenia lub kwarantanny pielęgniarek i opiekunek, dziećmi z niepełnosprawnościami nie miał kto się zająć. Po apelach sióstr Józefinek, zgłaszają się już wolontariusze chętni do pomocy. Karolina Bałuc.

Resort zdrowia stawia na rezydentów

Rezydenci mają zapełnić braki w systemie zdrowia. Chodzi o tych medyków, którzy są po czwartym roku specjalizacji anestezjologicznej - która trwa sześć lat - i z półrocznym doświadczeniem w opiece na oddziale intensywnej terapii. Jednocześnie będą traktowani jak samodzielni pracownicy, a to znaczy pełną odpowiedzialność, choć nie mają jeszcze pełnego przygotowania do tej roli. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Drogi zamiast autobusów

Wykluczenie komunikacyjne to jeden z wielkich problemów, z których mieszkańcy miast często nie zdają sobie sprawy. W skrócie jest to sytuacja, w której ludzie nie mają jak dostać się do pracy, domu czy na uczelnię. Receptą miał być plan reaktywacji połączeń autobusowych, ale odcięte od świata wsie sięgnęły ledwie po ułamek dostępnych na to pieniędzy. Teraz mają one więc pójść na remonty dróg. Materiał Łukasza Wieczorka.