Polska i Świat

Polska i Świat

Urzędy przechodzą na tryb online

Urząd online - taki nakaz na czas pandemii. Nowe przepisy od wtorku wchodzą w życie. Miasta i gminy muszą interesantów obsługiwać zdalnie. O tym, co urzędnik musi, a co mieszkaniec może w ten sposób załatwić Łukasz Wieczorek.

Pracownicy sektora kultury wyszli na ulice stolicy

Daj żyć kulturze - taki postulat słychać dziś było w stolicy. Twórcy chcą tworzyć i żyć, a w pandemii nie mogą, bo rząd wprowadza obostrzenia i nie wszystkich potrafi przekonać, że mają sens. Materiał Moniki Celej.

W szpitalach coraz więcej osób w wieku 40-50 lat

Nieodwracalne ciężkie zmiany w płucach - coraz więcej takich przypadków w polskich szpitalach. To głównie osoby w wieku 40-50 lat. Zdaniem lekarzy, ci pacjenci bywają w ciężkim stanie, bo zgłaszają się zbyt późno. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Śledztwo w sprawie respiratorów

A jednak śledztwo w sprawie respiratorów, za które Ministerstwo Zdrowia zapłaciło, ale z których dostało jedynie 200 na 1200 zakontraktowanych. Sprawa ciągnie się od wielu miesięcy i przez cały ten czas urzędnicy próbowali przekonywać, że właściwie jej nie ma. Bo jeśli nie będzie respiratorów, to będzie zwrot pieniędzy. A nie ma ani jednego, ani drugiego. Materiał Macieja Warsińskiego.

Protesty a religia

Rzecznik episkopatu o manifestacjach, które odbywają się w Polsce mówi, że to grzech. Ale Kościół katolicki wydaje się być w takim spojrzeniu odosobniony. Ewangelicy krytykują sojusz tronu i ołtarza, mówią o kompromitacji chrześcijaństwa, a gmina żydowska popiera postulaty kobiet. Materiał Jacka Tacika.

Generałowie i admirałowie apelują do władz

Generałowie wystąpili z apelem do rządu, by nie podsycać nastrojów na polskich ulicach i w sprawie przepisów antyaborcyjnych uwzględnić wolę większości. Pod listem podpisali się generałowie i admirałowie policji, wojska, straży granicznej, straży pożarnej i służby więziennej. Materiał Michała Tracza.

Kuratorzy tropią niepokornych uczniów i nauczycieli

To porażka systemu edukacji - mówi minister edukacji o wsparciu protestów ze strony uczniów i nauczycieli. Niektórzy kuratorzy już tropią niepokornych. Ale nie na wszystkich dyrektorach szkół robi to wrażenie. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Premier zaprasza do rozmów

Z ulicy słychać postulaty, a z kancelarii premiera dopiero po dwunastu dniach zaproszenie do rozmów - być może dlatego, że teraz nie spotyka się to z entuzjazmem po stronie protestujących, a także kibicujących im polityków. Podobnie jak prezydencki projekt zmian prawa aborcyjnego, którym w tym tygodniu ma się zająć Sejm. Materiał Barbary Sobskiej.

Problemy w płockim sanepidzie

Sanepid nie wytrzymuje, system nie działa - mówi prezydent Płocka. Tam w oddziale pustki, bo pracowników też COVID-19 nie omija. Sami są albo w izolacji, albo na kwarantannie. Nie ma kto pracować, ale Płock nie jest wyjątkiem. Łukasz Wieczorek.

Brakuje miejsc w szpitalach

Przyjedziemy po pacjenta, jak doktor znajdzie dla niego miejsce w szpitalu - warunkują służby ratownicze w Skarżysku Kamiennej. To lekarz POZ ma wskazać, do którego szpitala karetka ma pacjenta wieźć, bo pogotowie nie wie. Teoretycznie w takich sytuacjach pomagać mają koordynatorzy. Michał Tracz. 

Premier alarmuje do seniorów

Nie apel, a alarm ma dla seniorów premier Mateusz Morawiecki, prosząc, by nie wychodzili z domu. W dniu, w którym liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa przewyższa 21,5 tysiąca, ogłasza kolejne obostrzenia i ostrzega, że następne mogą pojawić się wkrótce. Maciej Warsiński. 

Twarze protestu

Protestują dzień w dzień, od ubiegłego czwartku, od decyzji Trybunału Konstytucyjnego, na czele którego stoi Julia Przyłębska. Kim są ci, którzy od ponad tygodnia wychodzą na ulice, dlaczego to robią, czego konkretnie chcą? Adrianna Otręba.

Prezydent przedstawia projekt ustawy aborcyjnej

Po ponad tygodniu od decyzji Trybunału, w piątek prezydent wyszedł z inicjatywą projektu ustawy. Ma on dopuszczać aborcję w przypadku głębokiego, ale wyłącznie letalnego, czyli śmiertelnego uszkodzenia płodu. Jacek Tacik.

Stan polskiej edukacji w czasach pandemii

Rodzice i nauczyciele alarmują, że ich zdaniem z powodu pandemii pogarsza się stan psychiczny uczniów, co bezpośrednio przekłada się na ich motywację do nauki. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Izolatoria na pomoc przeciążonej służbie zdrowia

W Polsce działa obecnie 35 izolatoriów z bazą ponad 4 tysięcy łóżek, przy czym ich obłożenie nie przekracza 20 procent. W tym czasie szpitale pękają w szwach i nie są w stanie przyjąć wszystkich zgłaszających się pacjentów. Anna Wilczyńska sprawdziła, czy w najbliższym czasie to one pomogą podtrzymać przeciążony system.

Czarnek oskarża rektorów o zwiększanie zagrożenia pandemią

Politycy Prawa i Sprawiedliwości szukają winnych wzrostu zakażeń koronawirusem w Polsce. Nowy minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek do listy osób "zwiększających zagrożenie pandemią" dołożył rektorów uczelni, którzy w związku z protestami po decyzji Trybunału Konstytucyjnego ogłosili godziny rektorskie. Materiał Macieja Warsińskiego.

Protesty w cieniu pandemii

Ósmy dzień protestów i nadal brak sygnałów ze strony partii rządzącej na sposób wyjścia z poważnego kryzysu. Ministerstwo Zdrowia ogłasza, że potwierdzono ponad 20 tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem - a na ulicach kolejny dzień gromadzą tysiące protestujących. Materiał Jacka Tacika. 

Młodzi protestują na ulicach

Co się zmieniło w młodym pokoleniu, dlaczego to głównie oni wyszli na ulice? I czy to oznacza nowe ruchy obywatelskie, a w przyszłości może nawet polityczne? Materiał Barbary Sobskiej.

Kolejny dzień strajków po decyzji Trybunału

Manifestacje na ulicach, protesty i strajki na uczelniach i w zakładach pracy. Z sondażu przeprowadzonego przez Kantar na zlecenie "Gazety Wyborczej" wynika, że większość Polaków nie popiera decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Michał Tracz.

Kontrowersyjne słowa Kaczyńskiego

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego spowodowała ogromne protesty na ulicach polskich miast. Prezes PiS Jarosław Kaczyński w specjalnym wystąpieniu w internecie namawiał zwolenników PiS do obrony kościołów. W środę winą za wybuch protestu próbował obarczyć opozycję, którą nazywa przestępcami. Maciej Warsiński.