Polska i Świat

Polska i Świat

Prezydent przedstawia projekt ustawy aborcyjnej

Po ponad tygodniu od decyzji Trybunału, w piątek prezydent wyszedł z inicjatywą projektu ustawy. Ma on dopuszczać aborcję w przypadku głębokiego, ale wyłącznie letalnego, czyli śmiertelnego uszkodzenia płodu. Jacek Tacik.

Stan polskiej edukacji w czasach pandemii

Rodzice i nauczyciele alarmują, że ich zdaniem z powodu pandemii pogarsza się stan psychiczny uczniów, co bezpośrednio przekłada się na ich motywację do nauki. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Izolatoria na pomoc przeciążonej służbie zdrowia

W Polsce działa obecnie 35 izolatoriów z bazą ponad 4 tysięcy łóżek, przy czym ich obłożenie nie przekracza 20 procent. W tym czasie szpitale pękają w szwach i nie są w stanie przyjąć wszystkich zgłaszających się pacjentów. Anna Wilczyńska sprawdziła, czy w najbliższym czasie to one pomogą podtrzymać przeciążony system.

Czarnek oskarża rektorów o zwiększanie zagrożenia pandemią

Politycy Prawa i Sprawiedliwości szukają winnych wzrostu zakażeń koronawirusem w Polsce. Nowy minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek do listy osób "zwiększających zagrożenie pandemią" dołożył rektorów uczelni, którzy w związku z protestami po decyzji Trybunału Konstytucyjnego ogłosili godziny rektorskie. Materiał Macieja Warsińskiego.

Protesty w cieniu pandemii

Ósmy dzień protestów i nadal brak sygnałów ze strony partii rządzącej na sposób wyjścia z poważnego kryzysu. Ministerstwo Zdrowia ogłasza, że potwierdzono ponad 20 tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem - a na ulicach kolejny dzień gromadzą tysiące protestujących. Materiał Jacka Tacika. 

Młodzi protestują na ulicach

Co się zmieniło w młodym pokoleniu, dlaczego to głównie oni wyszli na ulice? I czy to oznacza nowe ruchy obywatelskie, a w przyszłości może nawet polityczne? Materiał Barbary Sobskiej.

Kolejny dzień strajków po decyzji Trybunału

Manifestacje na ulicach, protesty i strajki na uczelniach i w zakładach pracy. Z sondażu przeprowadzonego przez Kantar na zlecenie "Gazety Wyborczej" wynika, że większość Polaków nie popiera decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Michał Tracz.

Kontrowersyjne słowa Kaczyńskiego

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego spowodowała ogromne protesty na ulicach polskich miast. Prezes PiS Jarosław Kaczyński w specjalnym wystąpieniu w internecie namawiał zwolenników PiS do obrony kościołów. W środę winą za wybuch protestu próbował obarczyć opozycję, którą nazywa przestępcami. Maciej Warsiński.

Episkopat debatuje online

W środę w trybie on-line zebrała się Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Obrady prowadził abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Spotkanie odbyło się w kontekście słów Kaczyńskiego i ONR, który tworzy Brygady Narodowe do ochrony kościołów. Jacek Tacik.

Rząd chwali się pomocą dla rodzin z chorymi dziećmi

Trybunał Konstytucyjny ogłasza decyzję, która uniemożliwia aborcję w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu. Ludzie wychodzą ulicę, a rządząca partia chwali się, że przekazuje miliony na pomoc dla matek, które zdecydowały się urodzić nawet bardzo chore dzieci. Sylwia Piestrzyńska.

Skuteczność badań prenatalnych

Za przepisami, które zakwestionował Trybunał Konstytucyjny są nie tyko paragrafy i interpretacje. Są przede wszystkim konkretne ludzkie historie, dramaty i cierpienie dziecka, matki i całych rodzin. Do tej pory szanse przygotowania się na ryzyko dawały badanie prenatalne. Anna Wilczyńska.

Okna życia i niepełnosprawne dzieci

Przy okazji protestów niektórzy przypomnieli, że dziecko można urodzić i ostatecznie oddać do okna życia. Pojawiły się też informacje, że nie mogą tam trafić dzieci niepełnosprawne. Patryk Rabiega sprawdził, jak jest w rzeczywistości. 

Cezary Kucharski zatrzymany

Były menedżer Roberta Lewandowskiego i były piłkarz między innymi Legii Warszawa, podejrzany jest o kierowanie gróźb wobec piłkarza, które miały go zmusić do zapłaty 20 milionów euro. Na sprawę reagują niemieckie media. Łukasz Wieczorek.

Jest wyrok w sprawie zabójstwa Marka Papały

Igor M. pseudonim "Patyk" został uniewinniony ze wszystkich zarzutów, w tym głównego zarzutu zabójstwa byłego szefa policji Marka Papały. W przypadku sześciu pozostałych oskarżonych sąd zdecydował o uniewinnieniu lub umorzeniu postępowania. Wyrok zapadł po 22 latach od zbrodni, jednej z najgłośniejszych w historii III RP. Adrianna Otręba.

Przedsiębiorcy obawiają się drugiego lockdownu

Będziemy bankrutować - alarmują przerażeni właściciele restauracji, siłowni i innych branż znów zamkniętych z powodu pandemii. Rząd złożył obietnice pomocy, ma być postojowe i zapomogi. Ale czy to wystarczy? Przedsiębiorców o ocenę rządowej propozycji zapytał Michał Tracz.

Pracownicy hospicjów o pracy z niepełnosprawnymi

Nie każdy po urodzeniu niepełnosprawnego dziecka ma tyle sił i środków, by zająć się opieką nad dzieckiem w domu. Wsparciem służą hospicja, zakłady opiekuńczo-lecznicze. Ich pracownicy nie oceniają, a pomagają. Anna Wilczyńska.

Minister rodziny o pomocy dla niepełnosprawnych

Posłanki partii rządzącej na znak swojego protestu ubierają się na biało. W świetle ostatnich dni do tablicy zostaje wywołana minister rodziny. Marlena Maląg zapewnia o pomocy rodzinom osób niepełnosprawnych. Podaje liczby, przyznane miliony, rozwiązania systemowe. Rodziny niepełnosprawnych tego słuchają i łapią się za głowę, mówiąc, że to jeden wielki żart. Tomasz Marzec.

Gorący dzień w Sejmie

Zablokowana mównica, interweniowała Straż Marszałkowska, wyłączano mikrofony. Oliwy do ognia dolał marszałek Ryszard Terlecki, twierdząc, że maseczki z czerwoną błyskawicą, symbolem strajku kobiet, które mieli posłowie, do złudzenia przypominają symbole SS. Na protesty odpowiada też wicepremier Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem wyrok Trybunału jest jedynym, jaki mógł zapaść. Barbara Sobska.

Klincz po decyzji Trybunału

Rządzący wprowadzili nas w klincz, z którego nie ma dobrego wyjścia - mówi w rozmowie z Michałem Traczem były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Marek Safjan. - Jestem wstrząśnięty - podkreśla i dodaje, że jest jedno ryzykowne wyjście. Władza mogłaby nie opublikować wyroku Trybunału, ale przyznać przy tym, że Trybunał od lat działa nielegalnie.

Szkoły przechodzą na tryb zdalny

Na razie dzieci szkół podstawowych klas czwartych zamieniły szkolne ławki na domowe biurka. Uczą się zdalnie, choć nauka nie zawsze jest łatwa. W poniedziałek zawiesiła się jedna z popularnych platform. Do szkoły nadal chodzą najmłodsi, ale i oni w niektórych podstawówkach już testują sprzęt do nauki zdalnej. Materiał Macieja Warsińskiego.