Polska i Świat

Polska i Świat

Aborcja dzieli koalicję

Sprawa aborcji dzieli rządzącą sejmową większość, która tej większości w obliczu ewentualnego głosowanie projektu prezydenta w sprawie przepisów antyaborcyjnych nie może być wcale pewna. Więc na wszelki wypadek wszystko odkłada na później. Adrianna Otręba.

Policjanci ukarani za incydent

Kara dla policjantów, którzy nie upilnowali płotu przed domem Jarosława Kaczyńskiego. Ktoś powiesił tam pampersy i wulgarne hasło, mimo że patrol był w pobliżu. Pytanie tylko, czy skoro był, to miał obowiązek pilnować właśnie ogrodzenia. Sebastian Wasilewski.

Zadośćuczynienie za molestowanie

Zapłacić musi nie tylko skazany za molestowanie franciszkanin, ale również jego zakon. W sumie 350 tysięcy złotych. Ofiarą był ministrant. Na granicy samobójstwa. Łukasz Wieczorek.

Medycy chcą zmiany przepisów

Poza szpitalem pacjentom mogą pomagać tylko ratownicy. Lekarz wkracza dopiero w momencie, kiedy pacjent znajdzie się na izbie przyjęć albo SOR-ze. Medycy zamierzają zwrócić się do ministra zdrowia o zmianę przepisów, żeby pozwalały im zajmować się pacjentami już w czasie, kiedy czekają oni w karetce przed szpitalem. Monika Celej.

Rząd wraca do obostrzeń

Od soboty nowe drastyczne obostrzenia w szkołach, kinach i galeriach handlowych. Pojawia się też groźba narodowej kwarantanny. Wszystko zależy od statystyk zakażeń kolejnych dni. Michał Tracz.

Życie w chorobie i miłości

Protesty na ulicach dotyczą poszanowania praw kobiet, ale także wsparcia dla tych, które opiekują się nieodwracalnie chorymi dziećmi. To historia Tobiasza i jego rodziców, wysłuchana przez Karolinę Bałuc.

Firmy w kryzysie

Są takie sektory, które uważają się za wyrzucone poza jakąkolwiek pomoc państwa: nauka, szkolenia czy branża targowa. Zdarza się, że ci przedsiębiorcy od kilku miesięcy nie zarobili ani złotówki. Materiał Michała Tracza.

Trudna sytuacja branży gastronomicznej

Zamykamy, ograniczamy, a potem rozmawiamy o pomocy i finansach. Tylko jak planować budżet, skoro czynsz jest stały, pensje, cena prądu czy gazu też, a klientów brak? Premier mówi, że rząd pomoże - zwolnieniem z ZUS czy pożyczką na 5 tysięcy złotych. Restauratorzy mówią, że to kropla w morzu potrzeb. Materiał Adrianny Otręby.

Wydłuża się lista żądań protestujących

Na początku był to protest ws. aborcji, ale z każdym dniem pojawia się coraz więcej postulatów i coraz więcej żądań. Spór o wybór kobiety staje się przedmiotem targów i walki między innymi o świeckie państwo czy brak religii w szkołach. To nie wszystkim protestującym się podoba - politycznym zapędom mówią nie. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Minął termin publikacji wyroku TK

Nadal nie ma publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia aborcji. Termin już minął. Nie mija za to bunt ulicy - polskich kobiet, mężczyzn, ludzi młodych i tych w sile wieku. W partii rządzącej jedności brak - co robić, co proponować czy dalej płynąć na kolizyjnym kursie, czy grać na czas? O tym Barbara Sobska.

Przybywa chętnych do oddawania osocza

Na szczepionkę przyjdzie nam poczekać miesiące, jeśli nie lata - ale to nie oznacza, że nie możemy działać i pomagać już teraz. Osocze ozdrowieńców od osób, które covidowe piekło mają już za sobą, jest na wagę złota. Chętnych do oddania krwi przybywa, ale nadal liczba potrzebujących jest zdecydowanie większa. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Brakuje lekarzy, pielęgniarek i sprzętu

Miały być zapasy respiratorów i świetnie wyszkolona kadra - dziś lekarze alarmują, że rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Brakuje lekarzy, pielęgniarek i sprzętu. Chorzy na COVID-19 potrzebują pilnej pomocy, medycy rozkładają ręce, nie mają sił i środków, ich zdaniem takiego kryzysu jeszcze nie było. Materiał Macieja Warsińskiego.

Urzędy przechodzą na tryb online

Urząd online - taki nakaz na czas pandemii. Nowe przepisy od wtorku wchodzą w życie. Miasta i gminy muszą interesantów obsługiwać zdalnie. O tym, co urzędnik musi, a co mieszkaniec może w ten sposób załatwić Łukasz Wieczorek.

Pracownicy sektora kultury wyszli na ulice stolicy

Daj żyć kulturze - taki postulat słychać dziś było w stolicy. Twórcy chcą tworzyć i żyć, a w pandemii nie mogą, bo rząd wprowadza obostrzenia i nie wszystkich potrafi przekonać, że mają sens. Materiał Moniki Celej.

W szpitalach coraz więcej osób w wieku 40-50 lat

Nieodwracalne ciężkie zmiany w płucach - coraz więcej takich przypadków w polskich szpitalach. To głównie osoby w wieku 40-50 lat. Zdaniem lekarzy, ci pacjenci bywają w ciężkim stanie, bo zgłaszają się zbyt późno. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Śledztwo w sprawie respiratorów

A jednak śledztwo w sprawie respiratorów, za które Ministerstwo Zdrowia zapłaciło, ale z których dostało jedynie 200 na 1200 zakontraktowanych. Sprawa ciągnie się od wielu miesięcy i przez cały ten czas urzędnicy próbowali przekonywać, że właściwie jej nie ma. Bo jeśli nie będzie respiratorów, to będzie zwrot pieniędzy. A nie ma ani jednego, ani drugiego. Materiał Macieja Warsińskiego.

Protesty a religia

Rzecznik episkopatu o manifestacjach, które odbywają się w Polsce mówi, że to grzech. Ale Kościół katolicki wydaje się być w takim spojrzeniu odosobniony. Ewangelicy krytykują sojusz tronu i ołtarza, mówią o kompromitacji chrześcijaństwa, a gmina żydowska popiera postulaty kobiet. Materiał Jacka Tacika.

Generałowie i admirałowie apelują do władz

Generałowie wystąpili z apelem do rządu, by nie podsycać nastrojów na polskich ulicach i w sprawie przepisów antyaborcyjnych uwzględnić wolę większości. Pod listem podpisali się generałowie i admirałowie policji, wojska, straży granicznej, straży pożarnej i służby więziennej. Materiał Michała Tracza.

Kuratorzy tropią niepokornych uczniów i nauczycieli

To porażka systemu edukacji - mówi minister edukacji o wsparciu protestów ze strony uczniów i nauczycieli. Niektórzy kuratorzy już tropią niepokornych. Ale nie na wszystkich dyrektorach szkół robi to wrażenie. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Premier zaprasza do rozmów

Z ulicy słychać postulaty, a z kancelarii premiera dopiero po dwunastu dniach zaproszenie do rozmów - być może dlatego, że teraz nie spotyka się to z entuzjazmem po stronie protestujących, a także kibicujących im polityków. Podobnie jak prezydencki projekt zmian prawa aborcyjnego, którym w tym tygodniu ma się zająć Sejm. Materiał Barbary Sobskiej.