Polska i Świat

Polska i Świat

Pomnik księdza Henryka Jankowskiego znowu stoi na cokole. Ustawili go stoczniowcy na czele z radnym PiS, Karolem Guzikiewiczem. Zdaniem władz miasta stało się to "ze złamaniem prawa i przy biernej postawie policji".

Na Ukrainie z powodu powikłań po Odrze od początku roku zmarło już dziewięć osób. Tamtejszy resort zdrowia apeluje o szczepienie się przeciwko tej chorobie i publikuje dane o liczbie zachorowań.

Pielęgniarki, nauczyciele czy opiekunowie osób niepełnosprawnych słyszą od rządu, że nie ma dla nich pieniędzy. Tymczasem, tuż przed wyborami, rządzący ogłaszają, że wydadzą miliardy na realizacje obietnic wyborczych. Osoby niepełnosprawne i ich rodziny czują się oszukane. Już zapowiadają protest w Warszawie.

Nawet 40 miliardów mogą kosztować w skali roku najnowsze obietnice wyborcze Prawa i Sprawiedliwości. W obecnym budżecie nie ma o nich słowa, więc pojawia się pytanie, kiedy i w jaki sposób PiS zamierza wypłacać świadczenia.

- To podwójny skandal - mówi opozycja, kiedy na jaw wychodzą informacje, że kierowca ministra Antoniego Macierewicza w dniu wypadku wracającej z Torunia rządowej kolumny, nie miał uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych, o czym informuje Onet. Prokuratura o tym wiedziała, ale mimo to sprawę umorzyła. Michał Tracz.

Nowoczesna dołącza do Koalicji Europejskiej. Klub Katarzyny Lubnauer odłożył na bok konflikt z posłami, którzy opuścili partię i stawia na współpracę, bo twierdzi że tylko szeroka koalicja może wygrać z PiS-em. Teraz czas na decyzję PSL. Barbara Sobska.

Założyciel "Ordo Iuris" z nominacją do Sądu Najwyższego. Powołał go prezydent Andrzej Duda. Nominacja Aleksandra Stępkowskiego już wcześniej wzbudzała kontrowersje, gdy wyszło na jaw, że ma podwójne obywatelstwo, co było niezgodne z ustawą o Sądzie Najwyższym. O nowo powołanym sędzim i zastrzeżeniach opozycji Dawid Rydzek.

Światowe media spekulują, że siedmioletni Rudolph Ingram to nowy Usain Bolt. Chłopiec z Florydy został okrzyknięty najszybszym dzieckiem świata. Zachwyca się nim nawet gwiazdor NBA, LeBron James.

Specjalny dron wkracza do walki ze smogiem - na razie jest w fazie testowej, ale już cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest inny niż te, o których do tej pory słyszeliśmy. Pokazuje nie tylko gdzie tworzy się smog, ale też gdzie przemieszcza się trujące, zanieczyszczone powietrze.

Nowoczesna składa projekt ustawy o zakazie stosowania terapii konwersyjnych. Niektóre kraje Europy nad podobnymi ustawami już w swoich krajach pracują. Malta zakaz takiej terapii już wprowadziła.

Polska i Dania kończą walkę o kawałek morza. Przez długi czas oba kraje nie potrafiły porozumieć się, która strefa należy do kogo. W końcu decyzje zapadły. Opozycja pyta, czy słusznie, skoro oddaliśmy Duńczykom aż 80 procent spornego terytorium.

Zbigniew Ziobro obroniony - wniosek o wotum nieufności wobec ministra przepadł. Wynik głosowania był do przewidzenia, ale nie o wynik chodziło opozycji. Chciała przypomnieć dokonania ministra i tego, czego nie zrobił - dlatego debata momentami była burzliwa.

Donald Tusk uważa, że do wyborów powinna pójść wielka obywatelska koalicja. - Potrzebna jest mobilizacja polityczna i moralna - mówi i jednocześnie deklaruje, że nie stworzy ani partii ani ruchu konkurencyjnego. Nie wyklucza za to startu w wyborach prezydenckich.

Prawo i Sprawiedliwość prezentuje jedynki i dwójki, a na nich znane nazwiska, ministrowie i wiceministrowie rządu. Opozycja mówi o ewakuacji i pyta, skąd ten pociąg do Brukseli, skoro niedawno temu Bruksela była zła.

Przygotowane przez Politechnikę Gdańską sztućce na pierwszy rzut oka nie różnią się od plastiku. Ale to nie plastik, a ekosztućce wyprodukowane z kukurydzy i skrobi. Czy mają szansę zaistnieć na rynku?

Najwyższa Izba Kontroli apeluje o zlikwidowanie obowiązkowej matematyki na maturze. Po kontroli okazuje się, że przedmiot nie jest dobrze nauczany. Problemy zaczynają się już w szkole podstawowej, a uczniom na maturze przysparza wiele stresu.