Polska i Świat

Polska i Świat

Partia Razem mówi zdecydowane "nie" koalicji wyborczej z Wiosną. Ugrupowanie Roberta Biedronia miało złożyć propozycję współpracy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, ale zdaniem Adriana Zandberga była absolutnie nie do przyjęcia. Ciągle nie ma też decyzji, co z koalicją PO, PSL i SLD. A czasu jest coraz mniej.

Konferencja bliskowschodnia w Warszawie już za nami, ale więcej po niej pytań niż odpowiedzi. Szczyt współorganizowały USA i Polska, ale z różnym nastawieniem wobec Iranu. A właśnie Iran był największym nieobecnym tego spotkania. O tym, czym się ono zakończyło i jaka rolę odegrała w konferencji Polska Michał Tracz.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, Mike Pence, szczyt w Warszawie nazwał historycznym i przyznał, że wszystkie kraje były zgodne co do tego, że Iran jest największym zagrożeniem dla pokoju na Bliskim Wschodzie. Iran odpowiadał, że spotkanie było nie tyle zgodne, co jednostronne. Mediować starał się minister Czaputowicz, który wbrew zdaniu Stanów Zjednoczonych, pozytywnie mówił o porozumieniu nuklearnym z Iranem.

Sędzia, który uniewinnił żonę prezydenta Poznania, usłyszał dyscyplinarne zarzuty za uzasadnienie. Sędzia Sławomir Jęksa wypowiedział się o obecnej sytuacji w państwie. Rzecznik dyscyplinarny posądził go o "uchybienie godności urzędu sędziego i naruszenie zasady apolityczności". Opozycja pyta, czy z dala od polityki są rzecznicy dyscyplinarni.

Jarosław Kaczyński dzień po przesłuchaniu austriackiego biznesmena spotkał się ze Zbigniewem Ziobro. Opozycja pyta, w jakiej roli prezesa Prawa i Sprawiedliwości przyjmował Zbigniew Ziobro - jako minister sprawiedliwości, prokurator generalny czy szef koalicyjnej partii Solidarna Polska.

Dwie różne obietnice ministra Kowalczyka w jednym temacie. Minister środowiska zapewniał, że nie będzie odstrzału dzików na terenie całego kraju - ale wbrew temu, co jednak mówił, zlecił masowe polowania na dziki. Ta druga obietnica złożona myśliwym została nagrana i upubliczniona.

Samorządy walczą ze smogiem i ogłaszają nowe programy. Małopolska chce ostrzegać mieszkańców przed smogiem, Kraków myśli o podniesieniu opłaty za pierwszą godzinę parkowania w centrum. Swój plan na smog ma też Łódź.

Polonez równości, otwartości i tolerancji dla osób LGBT na długo zostanie w pamięci, a w historii szkoły zapisze się na zawsze. Na pomysł wpadły organizacje pozarządowe - uczniów nie trzeba było do niego przekonywać.

Sosnowiec sprzedaje działkę i reklamuje ją nawiązując do taśm Kaczyńskiego. To nie jedyne efekty popularnych nagrań z udziałem prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

Konstytucja nie zabrania, ale polskie prawo nie zezwala na małżeństwa jednopłciowe. Wojewódzki Sąd Administracyjny wskazał jednak drogę do tego, co zrobić, żeby zalegalizować związki jednopłciowe w Polsce. Wszystko w rękach ustawodawców.

Kazimierz Kujda podaje się do dymisji. Jeden z najbardziej zaufanych ludzi Jarosława Kaczyńskiego przestaje być prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego agenturalna przeszłość, o której donoszą media, stała się obciążeniem dla partii.

Polski rząd uważa, że prowadzenie sprawy dotyczącej zmian w Sądzie Najwyższym jest bezzasadne. Ustawę zmienił, ale Komisja Europejska skargi nie wycofała. Na opinię rzecznika generalnego trzeba poczekać do 11 kwietnia.

Kończy 93 lata i z roku na rok wygląda coraz piękniej. Ściąga do siebie sławy i tych, którzy postanowili, że zamieszkają obok najbardziej szczęśliwych ludzi w Polsce. Gdynia właśnie obchodzi swoje urodziny. O mieście, na które wielu patrzy z zazdrością.

Elektryczne hulajnogi - innowacyjny sposób na poruszania się po mieście napotkał przeszkodę. Okazuje się, że pojazdy są tak mobilne, że klienci mogą je zostawiać, gdzie tylko chcą. Jednak, coś co dla jednych jest wygodą, dla innych stało się problemem. Związek osób niewidomych wystosował w tej sprawie apel.

Doszło do poważnych uchybień w śledztwie - mówi Zbigniew Ziobro i zapowiada konsekwencje personalne. To reakcja po materiale "Superwizjera" TVN. Dziennikarze dotarli do świadków, którzy zeznają, że obecny wiceminister w rządzie PiS, Adam Andruszkiewicz, miał fałszować podpisy na listach poparcia kandydatów Młodzieży Wszechpolskiej w wyborach samorządowych, a prokuratura w Białymstoku blokuje wyjaśnienie tej sprawy.