Polska i Świat

Polska i Świat

"Kto napisze naszą historię?" - ten film w niedzielę będzie można obejrzeć na ponad 50 pokazach w Polsce i prawie 300 za granicą. Jego tytuł jest jednocześnie dramatycznym pytaniem, które na lata zginęło w ciszy, która zawisła nad ruinami warszawskiego getta. Gdyby nie archiwum Emanuela Ringelbluma - może nikt, nigdy tej historii by nie poznał.

Platforma Obywatelska w sobotę organizuje konwencję "Kobieta, Polska, Europa". To ma być sposób na nowe otwarcie, ucieczkę do przodu przed Robertem Biedroniem, a przede wszystkim na znalezienie pomysłów, którymi można by przekonać wyborców. Trudno jednak będzie, bo opozycja nie potrafi dogadać się ze sobą - nawet w tej sprawie.

Najpierw odprawa z szefami resortów sprawiedliwości, zdrowia oraz spraw wewnętrznych i administracji, później spotkanie z przedstawicielami partii politycznych w Sejmie. Mateusz Morawiecki chce zmian w prawie po zabójstwie Pawła Adamowicza. Opozycja też, ale najpierw żąda odpowiedzi na niewygodne pytania. Czy padną, czy prędzej padnie próba dialogu?

Od środowego wieczora Wenezuela ma dwóch prezydentów. Obok tego, który w zeszłym roku wygrał wybory, kolejnym ogłosił się przewodniczący parlamentu. Za pierwszym murem staje armia i Rosja, za drugim opozycja, Stany Zjednoczone i niektóre kraje zachodnie. Na ulicach wielu miast trwają demonstracje i nerwowa próba sił.

Szczecin i Opolszczyzna to kolejne miejsca, w których zanotowano ogniska tej choroby. Kłopotów nie uniknęli także lekarze i pielęgniarki. Nestorzy tego zawodu ponownie ostrzegają i przypominają, jak wyglądał świat, kiedy odra zabijała. Świat, który miał już nigdy nie wrócić.

To państwo winne jest temu, że oddychamy fatalnym powietrzem. Sąd w Warszawie wydał wyrok w sprawie, którą Skarbowi Państwa wytoczyła aktorka Grażyna Wolszczak. Teraz Skarb Państwa, minister środowiska i minister energii muszą przekazać 5 tysięcy złotych na jedną z fundacji onkologicznych. Kara wysoka nie jest, ale ważniejszy będzie ciąg dalszy.

Gdyby te zmiany przygotowano wcześniej, Hanna Zdanowska nie zostałaby prezydentem Łodzi. Posłowie zmieniają kodeks wyborczy. Zniknie między innymi niezgodność z ustawą o samorządzie, która zakazuje sprawowania urzędu osobom prawomocnie skazanym. Zmian jednak jest więcej.

Wystarczył tydzień, aby udowodnić, że służby wielokrotnie były informowane o tym, że Stefan W. po wyjściu z więzienia może być niebezpieczny. Dziennikarze ustalili, że ostrzegała matka, mówił o tym były wspólnik mężczyzny, w końcu - czego dowiedli nasi koledzy z tvn24.pl - sama Służba Więzienna przygotowała notatkę z niepokojącą treścią. I choć sygnałów było wiele, poza otwarciem bramy więzienia nie zrobiono nic.

Yalitza Aparicio jest Indianką i nie kończyła szkół filmowych. Jej rola w "Romie" to debiut, ale tak świetnie zagrała, że zrobiła spore zamieszanie na rynku filmowym. Doceniła ją też Amerykańska Akademia Filmowa i nominowała do Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową.

Hiszpańscy ratownicy są coraz bliżej chłopca, który wpadł do głębokiej dziury w ziemi. 2,5-letni Julen jest w niej uwięziony od 10 dni. Żeby się do niego dostać wydrążony został równoległy tunel. W akcji pomagają szwedzcy technicy, którzy byli zaangażowani w ratunek 33 górników z Chile uwięzionych w 2010 roku przez 70 dni 625 metrów po ziemią.

W Łodzi po raz pierwszy zamknięto Dom Dziecka. Wszyscy wychowankowie trafili do rodzin biologicznych lub zastępczych. Łódź chce mieć więcej takich sukcesów, do czego namawia też inne miasta. Anna Wilczyńska.

Dariusz S., ochroniarz z firmy zabezpieczającej gdański finał WOŚP usłyszał czwarty zarzut. Sąd zgodził się też na jego tymczasowy areszt - to najnowsze informacje płynące z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. W agencji ochroniarskiej cały czas trwa kontrola. To nie jedyna placówka, która po tym, co się wydarzyło, będzie prześwietlana.

39-letni Polak w indonezyjskim areszcie. Jest oskarżony o podburzanie miejscowych separatystów, którzy od lat walczą o niepodległość. Mężczyzna nie przyznaje się do winy, a jego koledzy stoją za nim murem. Jeśli zostanie uznany winnym, w więzieniu może spędzić kilka lat.

Po doniesieniach, ile zarabiają współpracowniczki prezesa Narodowego Banku Polskiego, Adama Glapińskiego PiS  zapowiadał szybkie działania, przejrzystość i transparentność. Opozycja pyta zatem o efekty prac nad ustawą o jawnością zarobków w NBP.