Polska i Świat

Polska i Świat

Konstytucja nie zabrania, ale polskie prawo nie zezwala na małżeństwa jednopłciowe. Wojewódzki Sąd Administracyjny wskazał jednak drogę do tego, co zrobić, żeby zalegalizować związki jednopłciowe w Polsce. Wszystko w rękach ustawodawców.

Kazimierz Kujda podaje się do dymisji. Jeden z najbardziej zaufanych ludzi Jarosława Kaczyńskiego przestaje być prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego agenturalna przeszłość, o której donoszą media, stała się obciążeniem dla partii.

Polski rząd uważa, że prowadzenie sprawy dotyczącej zmian w Sądzie Najwyższym jest bezzasadne. Ustawę zmienił, ale Komisja Europejska skargi nie wycofała. Na opinię rzecznika generalnego trzeba poczekać do 11 kwietnia.

Kończy 93 lata i z roku na rok wygląda coraz piękniej. Ściąga do siebie sławy i tych, którzy postanowili, że zamieszkają obok najbardziej szczęśliwych ludzi w Polsce. Gdynia właśnie obchodzi swoje urodziny. O mieście, na które wielu patrzy z zazdrością.

Elektryczne hulajnogi - innowacyjny sposób na poruszania się po mieście napotkał przeszkodę. Okazuje się, że pojazdy są tak mobilne, że klienci mogą je zostawiać, gdzie tylko chcą. Jednak, coś co dla jednych jest wygodą, dla innych stało się problemem. Związek osób niewidomych wystosował w tej sprawie apel.

Doszło do poważnych uchybień w śledztwie - mówi Zbigniew Ziobro i zapowiada konsekwencje personalne. To reakcja po materiale "Superwizjera" TVN. Dziennikarze dotarli do świadków, którzy zeznają, że obecny wiceminister w rządzie PiS, Adam Andruszkiewicz, miał fałszować podpisy na listach poparcia kandydatów Młodzieży Wszechpolskiej w wyborach samorządowych, a prokuratura w Białymstoku blokuje wyjaśnienie tej sprawy.

Prokuratura przerwała przesłuchanie austriackiego biznesmena, który miał przygotowywać budowę wieżowca przy ulicy Srebrnej w Warszawie. Mężczyzna zeznawał w charakterze świadka. To on rozmawiał z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim na tak zwanych taśmach Kaczyńskiego publikowanych przez "Gazetę Wyborczą".

Nigdy nie podjąłem z SB współpracy, która doprowadziłaby do czyjejś krzywdy - oświadcza Kazimierz Kujda, wieloletni prezes związanej z PiS spółki Srebrna. O jego współpracy ze Służbami Bezpieczeństwa napisała "Rzeczpospolita". Kujda widnieje w aktach IPN jako tajny współpracownik o pseudonimie "Ryszard". Sprawa budzi wiele komentarzy i pytań o to, czy o przeszłości Kazimierza Kujdy wiedział Jarosław Kaczyński.

Czy piesi powinni mieć pierwszeństwo na pasach jeszcze przed wejściem? Pomysł wraca i zyskuje poparcie Rzecznika Praw Obywatelskich. Ministerstwo Infrastruktury nie mówi "nie".

Żyją w skrajnej nędzy, zmagają się z licznymi chorobami, nie mają perspektyw na przyszłość. Tak żyją uchodźcy z Jemenu, którzy znaleźli schronienie w afrykańskim Dżibuti. Uchodźcy co prawda nie mierzą się już z wojną domową, ale strach przed głodem i walka o przeżycie jest równie wyczerpująca.

Na czele Zjednoczona Prawica, później Koalicja Obywatelska, a na trzecim miejscu Wiosna - nowa partia Roberta Biedronia. Tak wygląda najnowszy sondaż partyjny przeprowadzony przez Kantar Millward Brown SA dla "Faktów" TVN i TVN24. Dane te analizuje dr Maciej Onasz i odpowiada na pytanie, kto z kim musiałby stworzyć koalicję i o czyje głosy zabiegać.

Osoby transpłciowe nie muszą już pozywać swoich dzieci w procesie o korektę płci. Taką decyzję podejmuje Sąd Najwyższy. Ma to ułatwić drogę sądową tym, którzy chcą zmienić metrykę. Drogę, która i tak jest bardzo trudna.

Mariusz Milewski, który jako dziewięciolatek po raz pierwszy został zgwałcony przez księdza, opowiada o szczegółach koszmaru trwającego wiele lat. Maria Mikołajewska pokaże, jak sąd biskupi przesłuchiwał mężczyznę, jaki wydał wyrok i jak bardzo różnił się on od decyzji sądów.

Popękana S3. Kierowców sytuacja może dziwić, bo odcinek między Legnicą a Zieloną Górą wytrwał w całości jedynie pięć miesięcy. Kto teraz za to zapłaci i dlaczego ekspresowa droga w tak ekspresowym tempie się popsuła?

Adam Glapiński zabiera głos w sprawie ustawy o jawności zarobków w NBP. - Będzie ustawa, ujawnimy zarobki - mówił prezes Narodowego Banku Polskiego, ale podchodził do niej krytycznie. Są słowa niezadowolenia i kąśliwe komentarze, które opozycja odczytuje jednoznacznie: że prezes może sobie na nie pozwolić, bo ma polityczne umocowanie.

Mariusz Milewski po raz pierwszy publicznie opowiedział o koszmarze, który zaczął się, kiedy miał 9 lat. Od tamtej pory nosi w sobie ból i cierpienie. Mężczyzna przez lata walczył o sprawiedliwość i w końcu się jej doczekał. Jego oprawca trafił do więzienia, ale to nie Kościół mu pomógł. To Sąd Najwyższy uwierzył, że był krzywdzony.