Polska i Świat

Polska i Świat

Koronawirus i trudne powroty do domu

Z jednej strony jest szczepionka, z drugiej jest nowa mutacja koronawirusa. Maria Mikołajewska zebrała kluczowe informacje - gdzie ta mutacja już jest, jak świat się przed nią chroni i co wiadomo na temat jej obecności w Polsce. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Szczepienia: 4 dni do godziny zero 

Pierwsze w Polsce szczepienie przeciw COVID-19 odbędzie się za kilka dni, w niedzielę. Pierwsza symboliczna partia szczepionek trafi do naszego kraju dzień wcześniej. Już za to opublikowano informacje o przeciwwskazaniach i potencjalnych skutkach ubocznych oraz o zyskach, nie tylko zdrowotnych, dla tych, którzy na szczepionkę się zdecydują. Anna Wilczyńska.

Gdzie jest Polska w walce z pandemią?

Jak Polska radzi sobie z pandemią? Gorzej niż Iran albo Bangladesz. Tak wynika z najnowszego wydania raportu Bloomberga. Wzięto w nim pod uwagę 53 kraje. Polska zajęła 47. miejsce. Materiał Jacka Tacika.

Pierwsze w życiu święta i już bez guza

Dla malutkiego Marcelka to będą pierwsze w życiu święta. Dla jego rodziny będą cudowne, bo spędzą je razem. A to wcale nie było pewne. U dziecka, gdy było w łonie matki, wykryto guza w klatce piersiowej. Dzięki badaniom prenatalnym lekarze wiedzieli, co zrobić i wszystko skończyło się najlepiej, jak mogło. Reportaż Moniki Celej.

Czytanie jest trendy

To, mówiąc delikatnie, nie był dobry rok. Z tym większą radością możemy powiedzieć, że Karolina Bałuc znalazła w nim jednak coś pozytywnego. Chodzi o czytelnictwo. Czytamy więcej, a książki są coraz częstszym prezentem dla bliskich. 

Kolejki ciężarówek przy porcie w Dover

To wyjątkowo ponure święta dla tysięcy kierowców ciężarówek, którzy utknęli na granicy Wielkiej Brytanii i chcą z Dover dostać się do Unii Europejskiej. Francja wstrzymała ruch na granicy, bo na Wyspach pojawiła się groźna odmiana koronawirusa. Z czasem zgodziła się wpuścić kierowców, którzy będą mieli negatywny test na obecność wirusa, ale to niewiele zmienia. Materiał Michała Tracza.

Gotowa część warszawskiej ekspresówki

Kilkadziesiąt lat mieszkańcy czekali na tę trasę - fragment Południowej Obwodnicy Warszawy został otwarty. 15-kilometrowa ekspresówka z mostem połączyła Wilanów z trasą na Lublin. Do pełni szczęścia brakuje jednak tunelu pod Ursynowem. Na niego kierowcy poczekają jeszcze kilka miesięcy. Materiał Łukasza Wieczorka.

Polski rynek pracy w czasie pandemii

W związku z pandemią wiele osób musiało się przebranżowić - wiele nadal nie ma perspektyw. Najbardziej ucierpieli młodzi. Ich branże, w których dorabiali lub pracowali, zamknięto. Łatwiej też ich zwolnić, bo nie mają dużego doświadczenia. Materiał Adrianny Otręby.

Kontrowersyjne zmiany w 1 procencie podatku

Jeden ruch rządu i 1 procent podatku nie trafiło do organizacji pożytku publicznego. Rodzice niepełnosprawnych dzieci i niepełnosprawni są rozgoryczeni. Nie dość, że na co dzień muszą zmagać się z wieloma utrudnieniami, to w czasie pandemii jest im trudniej zbierać środki na koszty leczenia i rehabilitacji. Materiał Karoliny Bałuc.

Nauczyciele liczą na wsparcie

Ile nauczyciele wydali na naukę zdalną, a ile dostali od państwa? Odpowiedzi na te pytania pokazują jak bardzo właśnie ta grupa zawodowa nie dostała odpowiedniego rządowego wsparcia. ZNP mówi nawet o wykluczeniu. Nauczyciele kupowali sprzęt za własne pieniądze albo korzystają ze swojego, często starego, co jest uciążliwe podczas prowadzenia lekcji. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Prezydencki projekt czeka na decyzję Sejmu

Co z prezydenckim projektem w sprawie prawa aborcyjnego? Nadal nie jest procedowany, stąd pytanie, czy upada? Szef klubu PiS Ryszard Terlecki twierdzi, że prezes ma rację, a to oznacza, że projekt prezydenta nie ma szans. Materiał Barbary Sobskiej.

Pierwsze szczepienia w szpitalu MSWiA

Wiadomo, gdzie zostanie przeprowadzone pierwsze szczepienie przeciwko koronawirusowi w Polsce. - W szpitalu MSWiA w Warszawie — mówi premier Mateusz Morawiecki. Do końca stycznia do Polski trafi 1,5 miliona szczepionek. To będzie olbrzymia operacja logistyczna. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Zapracowani kurierzy

Im większe zagrożenie koronawirusem, tym chętniej wolimy coś zamówić przez internet niż iść do sklepu. A tam, gdzie jest zamówienie, tam potrzebny jest też kurier. I powiedzieć, że polscy kurierzy mają teraz dużo pracy, to nie powiedzieć nic. Bartłomiej Ślak. 

Hołownia stawia na środowiska lokalne

Była działaczka Greenpeace i łódzki radny dołączają do Szymona Hołowni. Ruch Polska 2050 ma coraz więcej działaczy i coraz wiecej punktów procentowych. Hołownia skutecznie pracuje u podstaw i stawia na środowiska lokalne. Adrianna Otręba. 

Rewolucja na torach

Zamiast tramwajem jechać, pasażerowie musieli go pchać. Pojazd nie był w stanie pobrać zasilania. W Krakowie nie chcą, by stało się to ponownie. Rozwiązaniem ma być tramwaj na baterie. Łukasz Wieczorek.

Reasumpcja na prośbę szefa

Po co nam parlament i głosowania, skoro i tak o wszystkim decyduje jeden człowiek - pyta prowokacyjne opozycja. Chodzi o reasumpcję głosowania, którą zarządziła marszałek Sejmu. Stało się to po interwencji ministra Piotra Glińskiego, który zasugerował Elżbiecie Witek, że jest prośba od szefa i trzeba powtórzyć głosowanie. Wszystko wychwyciły sejmowe kamery i mikrofony. Barbara Sobska.