Polska i Świat

Polska i Świat

Szokujące słowa Rydzyka

To, że ksiądz zgrzeszył, no zgrzeszył, a kto nie ma pokus, niech się pokaże – mówi najbardziej wpływowy duchowny w Polsce i to w czasie, gdy w kraju nasila się potrzeba rozliczania pedofilii w Kościele. Podczas wystąpienia Tadeusza Rydzyka, przy okazji urodzin Radia Maryja, ofiarom pedofilii takiej uwagi nie poświęcono. Barbara Sobska.

W jakim momencie pandemii jesteśmy?

Lekarze mówią, że oprócz hospitalizowanych osób, to liczba zgonów jest wyznacznikiem tego, gdzie się teraz znajdujemy. Listopad pod tym względem był najgorszy. Monika Celej.

Obawy o weto w sprawie unijnego budżetu

Jarosław Gowin widzi szansę na porozumienie w sprawie unijnego budżetu. Publicznie też daje do zrozumienia, że weto Polsce się nie opłaca. Nadzieje na porozumienie z Brukselą szybko gasi jednak rzecznik rządu, a to znów budzi obawy, czy Polska dostanie wynegocjowane wcześniej miliardy. Jacek Tacik.

Senator PiS krytykuje działania rządu

Konsternacja w Prawie i Sprawiedliwości - senatorowi PiS Janowi Marii Jackowskiemu polityka rządu się nie podoba. Wylicza problemy i wzywa do wewnętrznej dyskusji. W odpowiedzi jest krytykowany. Ryszard Terlecki twierdzi, że wzięcie senatora na dywanik niewiele pomoże. Barbara Sobska.

Spór o zamek w Stobnicy

Wojewoda utrzymał zgodę na budowę zamku w Stobnicy, ale wkrótce możne stracić stanowisko. Premier nie podjął jeszcze decyzji, a opozycja pyta, czy rząd szuka kozła ofiarnego, bo inwestycja w Puszczy Noteckiej powstaje od kilku lat. Sylwia Pietrzyńska.

Rośnie zapotrzebowanie na rehabilitacje

Potrzebna jest szczepionka i pomoc dla tych, którzy przez COVID-19 przeszli, ale nadal walczą z powikłaniami. Jest coraz większe zapotrzebowanie na rehabilitacje. Naprzeciw tej potrzebie wychodzą szpitale, uzdrowiska i sanatoria. Anna Wilczyńska.

Wielkie zyski domów aukcyjnych

Branże walczą o przetrwanie, ale nie każde. Sztuka rządzi się swoimi prawami. Dla domów aukcyjnych to czas dalej wielkich zysków, czasami nawet większych niż rok temu. Adrianna Otręba.

Terapia genowa przywraca wzrok zwierzętom

Amerykańscy naukowcy z uniwersytetu Harvarda odwrócili u myszy proces starzenia się komórek. Specjalna terapia genowa przywróciła wzrok zwierzętom cierpiącym na ludzki odpowiednik jaskry. Czy zadziała także u ludzi? I czy to krok, żeby stworzyć eliksir wiecznej młodości? Patryk Rabiega.

Wyższe podatki w Polsce

Minister finansów obiecuje, że po nowym roku nic się nie zmieni, tyle że w obecnym dużo się zmieniło i zacznie obowiązywać za chwilę. Dawid Rydzek sprawdził, za co i od kiedy zapłacimy więcej.

Odszkodowanie dla ofiary byłego księdza

Sąd Apelacyjny w Gdańsku utrzymał wyrok, zgodnie z którym ofiara byłego księdza Pawła K. otrzyma odszkodowanie, które mają wypłacić archidiecezja wrocławska i diecezja bydgoska – łącznie 300 tysięcy złotych. Duchowni zasłaniają się niewiedzą, ale sąd uznał ich winę, bo powinni wiedzieć, co dzieje się w diecezji. Monika Celej.

Rolnicy martwią się o dopłaty z Unii

Na unijne pieniądze liczą rolnicy. Boją się, że w wyniku polskiego weta przyjdą chude lata. Dlatego pytają o dopłaty: ich wysokość i terminy przelewów z unijnej kasy. Ich strach o polską wieś podziela PSL. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości nabrali wody w usta, choć w czasie letnich negocjacji chwalili się, jak bardzo zadbali o rolników. Sebastian Wasilewski.

Miliardy złotych mogą ominąć Polskę

Czy Polska straci ponad 100 miliardów złotych bezzwrotnej pomocy z powodu weta? To pytanie, które nie schodzi z ust opozycji. Premier Morawiecki próbuje sytuację łagodzić. Mówi, że nawet bez funduszu odbudowy będziemy dalej się rozwijać. Pytanie, jak, skoro inni dostaną zastrzyk gotówki, tak bardzo potrzebny po pandemii. O widmie polskiego weta dla budżetu unii i braku wsparcia finansowego dla Polski. Maciej Warsiński.

Chińska sonda Chang'e 5 dotarła na Księżyc

Misja Chang'e 5 nazwana na cześć chińskiej starożytnej bogini księżyca to najnowocześniejszy wschodni projekt kosmiczny. Sonda dotarła na Księżyc, zbiera próbki i ma dostarczyć je na ziemię. Dlaczego Chińczycy ponownie badają księżycowy pył, skoro Amerykanie i Rosjanie robili to już pół wieku temu? Materiał Karoliny Bałuc.

Miasta ratują budżety, lokalny biznes i świąteczną atmosferę

Ozdoby w miastach skromniejsze, imprezy sylwestrowe odwołane, jarmarki bożonarodzeniowe w internecie - świąteczny czas w tym roku będzie mniej świąteczny. Chodzi o bezpieczeństwo, ale też oszczędności. Łukasz Wieczorek sprawdził, jak miasta ratują budżety, lokalny biznes i świąteczną atmosferę.

Sale zabaw w kryzysie

Choć centra handlowe zostały otwarte, sale zabaw świeca pustkami. Dla takich miejsc brak klientów może oznaczać koniec. Co prawda podczas pierwszego lockdownu pojawiło się wsparcie, ale teraz jest bardzo potrzebne kolejne. Materiał Adrianny Otręby.

Protesty w miastach, miasteczkach i na wsi

Protesty kobiet odbywają się nie tylko w dużych miastach. Tysiące kobiet i mężczyzn protestują również w miasteczkach, a nawet wsiach. Zdaniem wielu ekspertów, tej fali niezadowolenia z polityki rządu Zjednoczonej Prawicy nie da się zatrzymać, a konfrontacyjne działania policji mogą tylko zaognić sytuację. Materiał Sebastiana Wasilewskiego. 

Rodziny ciężko chorych czekają na pomoc

Były głośne zapowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy i deklaracje pomocy, ale nadal Polska nie refunduje terapii genowej Rdzeniowego Zaniku Mięśni. Co gorsze, wciąż nie wiadomo czy rząd w ogóle podejmie taką decyzję. Pacjenci i ich rodziny cierpią i sami zbierają pieniądze na najdroższy lek na świecie. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Białe szaleństwo w czasie pandemii

Mamy kilkanaście tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem, obostrzenia i zakazy, ale na stokach tego nie widać. Tłumy ustawiają się w kolejce do wyciągów i ciężko rozpoznać, kto przyjechał na narty służbowo, a kto poza trybem. Materiał Jacka Tacika. 

Spór o wolność akademicką

Środowisko uczelni wyższych mówi o naruszaniu wolności akademickiej. To wolność nie tylko terytorialna, naruszona poprzez wtargnięcie policji na teren uczelni, ale też wolność naukowa. Minister edukacji i nauki mówi o konieczności polonocentryzmu i koniecznym kanonie Biblii, rektorzy szkół o wpajaniu światopoglądu religijnego. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.