Polska i Świat

Polska i Świat

Czwarta kobieta zgłasza się na policję i mówi, że została zaatakowana. Do zajścia miało dojść w nocy z niedzieli na poniedziałek. Policja zatrzymała 29-latka. Podejrzewa go o dokonanie napadów. To jeszcze nie koniec sprawy - jedna z poszkodowanych ma duże zastrzeżenia do interwencji policji. Sytuację wyjaśniłby monitoring, bo policjanci mają w mundurach rejestratory, ale tym razem nagranie nie ma.

Ujawnienie zarobków w Narodowym Banku Polskim, w tym Martyny Wojciechowskiej, wcale nie ostudziło emocji, a wręcz przeciwnie - podgrzało je, bo okazało się, że dyrektor działu komunikacji i promocji zarabia więcej niż dyrektorzy odpowiadający za bezpieczeństwo finansowe. Opozycja mówi już nie o dworze, ale o księstwie PiS-u i domaga się dymisji szefa NBP. PiS odsuwa od siebie problem i powodów do dymisji nie widzi.

Ponad siedem godzin trwało trzecie przesłuchanie austriackiego biznesmena w warszawskiej prokuraturze. Gerald Birgfellner domaga się zapłaty za pracę, którą wykonał. Czuje się oszukany, dlatego ujawnił przebieg negocjacji z Jarosławem Kaczyńskim w sprawie budowy przez spółkę Srebrna dwóch wież w Warszawie. Mecenas Austriaka z przesłuchania dziś jest zadowolony, ale nadal nie ma wniosku o przesłuchanie prezesa PiS.

Mija sto dni prezydentury Rafała Trzaskowskiego - czas zatem na pierwsze rozliczenie. PiS wymienia całą listę rzeczy, których nie udało się zrobić i tych, które nie powstaną do końca roku. Prezydent stolicy atak odpiera i mówi, że na rozliczenie przyjdzie czas po dłuższym okresie rządzenia.

Rak szyjki macicy to poważny problem, który często jest przez kobiety bagatelizowany. Aż 60 procent ankietowanych kobiet, które słyszały o programach i badaniach, nie skorzystało z nich. Ten brak czasu i lekceważenie zdrowia może się skończyć nieodwracalnym wyrokiem, o którym w charyzmatyczny sposób na wykładzie w Katowicach opowiedziała młoda dziewczyna.

Bezsenność to poważny problem, na który cierpi prawie 800 milionów ludzi na świecie. Niekiedy nawet nie pomagają leki. Holenderscy naukowcy badają tę przypadłość od lat i już zidentyfikowali wiele genów odpowiedzianych za bezsenność. Może to otworzyć nową drogę do terapii.

Małopolska kurator oświaty dla rodziców LGBT niedostępna. Rodzice liczyli na rozmowę, ale do niej na razie nie doszło. Po tym jak pani kurator postawiła znak równości pomiędzy społecznością LGBT a pedofilią, rodzice sprawy zostawić nie chcą . Jest za poważna, bo takie wypowiedzi ze strony przedstawicieli oświaty utrwalają fałszywe stereotypy i są niebezpieczne dla dzieci.

Wypadki po prostu się zdarzają - mówił niedawno temu już były szef SOP-u. Dziś generał Tomasz Miłkowski odchodzi. Podobno z powodów osobistych, ale po ilości wypadków i stanie Służby Ochrony Państwa opozycja w te zapewnienia nie wierzy.

Drogowej mapy jeszcze nie ma, ale są kolejne wydatki i jeszcze większe obietnice. PiS przed wyborami jest szczodre: chce wesprzeć młodych, emerytów i rodziny z jednym dzieckiem. Nawet niepełnosprawni mają być zadowoleni, o czym zapewnia Beata Szydło. Diabeł tkwi jednak w szczegółach.

Prezydent Andrzej Duda podczas sędziowskich nominacji mówi o poniżaniu w Sądzie Najwyższym i apeluje do nominowanych by "to wytrzymali". Słowa te wprost odniosła do siebie pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf. O znaczenie wypowiedzi prezydenta pyta rzecznik SN i prosi kancelarię prezydenta o wyjaśnienie zarzutów postawionych sędziom tego sądu.

Mój klient jest zdumiony skalą manipulacji. Jest też oburzony tym, że jego prywatność została naruszona - mówi pełnomocnik Rafała Sawicza i przekazuje oświadczenie księdza. W ostatnich dniach o księdzu Sawiczu zrobiło się głośno po publikacji "Gazety Wyborczej" opisującej zeznania Geralda Birgfellnera. Według austriackiego biznesmena Jarosław Kaczyński nakłonił go do wręczenia 50 tysięcy złotych, które miały trafić do księdza zasiadającego w radzie Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego, właściciela spółki Srebrna.

Narodowy Bank Polski ujawnia zarobki. Martyna Wojciechowska najlepiej opłacanym dyrektorem i to znacznie lepiej niż pozostali dyrektorzy odpowiadający za kluczowe piony w banku, ale niebędący bliskimi współpracownikami prezesa. Sprawa wyszła na jaw, bo do ujawnienia zarobków zmusiła bank specjalna ustawa - ta sama ma zresztą te zarobki ograniczyć.

Prezydent nie czeka na decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i powołuje nowych sędziów. Tomasz Przesławski został prezesem nowej Izby Dyscyplinarnej, a Joanna Lemańska na szefową Izby Kontroli Nadzwyczajnej. Przy okazji nominacji Andrzej Duda mówił ostro o poniżaniu w Sądzie Najwyższym, a nowo powołanych prosi, żeby to wytrzymali, czym zbudził reakcję sędziów, którzy czekają na wyrok TSUE. Michał Tracz.

Algierczycy wyjechali z Dobczyc, a dyrektorka szkoły podstawowej staje przed komisją dyscyplinarną za narażenie uczniów na niebezpieczeństwo. W obronie dyrektorki stanęli niektórzy rodzice i tłumaczą, że takie zajęcia prowadzone są w szkole od lat. Paulina Chacińska.

Pieniądze na spełnienie wyborczych obietnic znalazły się, ale na znaczące podwyżki dla nauczycieli już nie. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta. Strajk nauczycieli w czasie egzaminów maturalnych to coraz bardziej prawdopodobny scenariusz. Od miesięcy słyszą o dobrej sytuacji gospodarczej w Polsce i od miesięcy nie mogą dojść do porozumienia z minister Zalewską. Ta przekonuje, że sytuacja w oświacie poprawia się, ale nauczyciele tego nie widzą. Zmian nie odczuwa ich portfel. Michał Chlebowski.

Wyborcza obietnica, a w tle duże pieniądze i pytanie, czy polski rząd będzie na to stać. Prawo i Sprawiedliwość rozszerza program 500 plus o pierwsze dziecko, choć jeszcze nie tak dawno minister Rafalska mówiła, że program budżetu tego nie wytrzyma. Teraz rząd zdanie zmienia. Pieniądze już są i starczy ich też na "trzynastki" dla emerytów. Opozycja pyta zatem skąd i kosztem kogo. Barbara Sobska.

Tylko w ostatnich starciach w Wenezueli zginęły trzy osoby. Niektóre źródła mówią o 25 ofiarach. Kilkaset osób zostało rannych. Miejscowe władze oskarżają wojsko o strzelanie do bezbronnych cywili. Nicolas Maduro nadal nie zamierza ustąpić, chociaż do Kolumbii uciekło około 150 funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa.

Pomnik księdza Henryka Jankowskiego znowu stoi na cokole. Ustawili go stoczniowcy na czele z radnym PiS, Karolem Guzikiewiczem. Zdaniem władz miasta stało się to "ze złamaniem prawa i przy biernej postawie policji".

Na Ukrainie z powodu powikłań po Odrze od początku roku zmarło już dziewięć osób. Tamtejszy resort zdrowia apeluje o szczepienie się przeciwko tej chorobie i publikuje dane o liczbie zachorowań.

Pielęgniarki, nauczyciele czy opiekunowie osób niepełnosprawnych słyszą od rządu, że nie ma dla nich pieniędzy. Tymczasem, tuż przed wyborami, rządzący ogłaszają, że wydadzą miliardy na realizacje obietnic wyborczych. Osoby niepełnosprawne i ich rodziny czują się oszukane. Już zapowiadają protest w Warszawie.