Polska i Świat

Polska i Świat

Sposoby na sylwestrową zabawę

Często pod koniec grudnia mówimy "niech już ten rok się skończy". Ale tym razem takie marudzenie jest wyjątkowo uprawnione. Aż chciałoby się go radośnie i tłumnie pożegnać. To niestety byłoby nieodpowiedzialne. Co w zamian? Pomysły, podpowiedzi i propozycje - w tym od TVN24 - zebrała Sylwia Piestrzyńska.

Ambitny plan drogowców

Szybciej przejedziemy przez Mazowsze, Lubelszczyznę, Łódzkie czy Podlasie. W nadchodzącym roku drogowcy chcą oddać kierowcom prawie 400 kilometrów nowych autostrad, ekspresówek i obwodnic. To ponad dwa razy tyle, co w 2020 roku. Ambitny plan drogowców przestudiował Łukasz Wieczorek.

Działania władz w czasie walki z koronawirusem

Pandemia wpłynęła nie tylko na nasze zdrowie i majętność - wpłynęła też na politykę. Przez pryzmat walki z koronawirusem ocenialiśmy skuteczność lub nieskuteczność władz oraz pomysły opozycji. Przez pandemię wybory prezydenckie odbyły się później, ale już nie z powodu koronawirusa po drodze zmarnowano wielkie pieniądze. Barbara Sobska.

Losy przedsiębiorców w czasie pandemii

Cztery historie właścicieli z czterech różnych branż, które ucierpiały przez pandemię. Jaki to był dla nich rok? Jak musieli zmienić swoją działalność? Które z tych zmian mogą zostać z nimi na dłużej? Adrianna Otręba.

Polska praworządność pod obstrzałem

Na początku roku zajmiemy się Polską i Węgrami - mówi wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova. W tym roku polska praworządność była pod wyjątkowym obstrzałem. Michał Tracz.

Zdrowie psychiczne w czasie pandemii

Brytyjscy psychiatrzy twierdzą, że COVID-19 stanowi "największe zagrożenie dla zdrowia psychicznego od czasów drugiej wojny światowej" . To mocne twierdzenie ma swoje odzwierciedlenie w liczbach pacjentów potrzebujących fachowej pomocy. Karolina Bałuc.

Prokuratura ściga za obrazę uczuć religijnych

W porównaniu do poprzednich lat odnotowuje się znaczący wzrost postępowań za tak zwaną obrazę uczuć religijnych. Eksperci zastanawiają się, czy to konieczne, by w konflikcie między wolnością słowa a uczuciami religijnymi państwo musiało wytaczać wszystkie najcięższe działa? To z tego paragrafu zarzuty ma usłyszeć między innymi posłanka Lewicy. Michał Tracz.

Nowe obostrzenia w Polsce

Od poniedziałku Polacy mierzą się z nowymi obostrzeniami. Galerie handlowe w części zamknięte, hotele i stoki też. Zakazane mają być też huczne imprezy sylwestrowe. Nowy Rok powinniśmy przywitać w domu, z najbliższymi. Premier Mateusz Morawiecki precyzuje, że w Sylwestra nie ma godziny policyjnej. Jest za to apel o nieprzemieszczanie się między godziną 19 a 6 rano. Jacek Tacik.

Koronawirus i trudne powroty do domu

Z jednej strony jest szczepionka, z drugiej jest nowa mutacja koronawirusa. Maria Mikołajewska zebrała kluczowe informacje - gdzie ta mutacja już jest, jak świat się przed nią chroni i co wiadomo na temat jej obecności w Polsce. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Szczepienia: 4 dni do godziny zero 

Pierwsze w Polsce szczepienie przeciw COVID-19 odbędzie się za kilka dni, w niedzielę. Pierwsza symboliczna partia szczepionek trafi do naszego kraju dzień wcześniej. Już za to opublikowano informacje o przeciwwskazaniach i potencjalnych skutkach ubocznych oraz o zyskach, nie tylko zdrowotnych, dla tych, którzy na szczepionkę się zdecydują. Anna Wilczyńska.

Gdzie jest Polska w walce z pandemią?

Jak Polska radzi sobie z pandemią? Gorzej niż Iran albo Bangladesz. Tak wynika z najnowszego wydania raportu Bloomberga. Wzięto w nim pod uwagę 53 kraje. Polska zajęła 47. miejsce. Materiał Jacka Tacika.

Pierwsze w życiu święta i już bez guza

Dla malutkiego Marcelka to będą pierwsze w życiu święta. Dla jego rodziny będą cudowne, bo spędzą je razem. A to wcale nie było pewne. U dziecka, gdy było w łonie matki, wykryto guza w klatce piersiowej. Dzięki badaniom prenatalnym lekarze wiedzieli, co zrobić i wszystko skończyło się najlepiej, jak mogło. Reportaż Moniki Celej.

Czytanie jest trendy

To, mówiąc delikatnie, nie był dobry rok. Z tym większą radością możemy powiedzieć, że Karolina Bałuc znalazła w nim jednak coś pozytywnego. Chodzi o czytelnictwo. Czytamy więcej, a książki są coraz częstszym prezentem dla bliskich. 

Kolejki ciężarówek przy porcie w Dover

To wyjątkowo ponure święta dla tysięcy kierowców ciężarówek, którzy utknęli na granicy Wielkiej Brytanii i chcą z Dover dostać się do Unii Europejskiej. Francja wstrzymała ruch na granicy, bo na Wyspach pojawiła się groźna odmiana koronawirusa. Z czasem zgodziła się wpuścić kierowców, którzy będą mieli negatywny test na obecność wirusa, ale to niewiele zmienia. Materiał Michała Tracza.