Polska i Świat

Polska i Świat

Protesty po publikacji wyroku w sprawie aborcji

Kobiety wyszły na ulice, nie zgadzają się na taką rzeczywistość. Każdy powinien mieć wybór, bo za każda decyzją kryją się ludzkie dramaty - mówią. Ramię w ramię idą z nimi mężczyźni, podkreślając, że "nie będą szły same". Łukasz Wieczorek dowiedział się, co każe ludziom wychodzić na ulice.

Dramat kobiet

Za decyzją Trybunału Konstytucyjnego stoją dramaty kobiet i ich całych rodzin. Także tych kobiet, które były już umówione na terminację ciąży z powodu nieuleczalnych wad płodu, a okazało się że to od środy już jest niemożliwe. O dramatycznej sytuacji, w jakiej zostały postawione, Monika Celej.

Lekarze o wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Lekarze mówią, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego zmienił wszystko i mało kto będzie chciał ryzykować trzy lata więzienia. Muszą działać zgodnie z prawem. Jak pomóc kobiecie, nie łamiąc prawa? Od wczoraj za tym pytaniem stoi dramat przede wszystkim kobiet, ale także lekarzy. Jacek Tacik.

Spór o ważność wyroku

To nie jest wyrok, bo Trybunał był źle obsadzony - uważa były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński. Kontrowersje są, ale są podstawy, by tak mówić: sędziowie dublerzy, ci wybrani z klucza politycznego, konflikt interesów Krystyny Pawłowicz czy wiek sędziów. To tylko niektóre powody, dla których niektórzy prawnicy wyrok w sprawie aborcji uważają za nieważny. Dawid Rydzek.

Skutki wyroku w sprawie aborcji

Jest wyrok, jest nowa prawna rzeczywistość. Co dalej po wyroku, jakie są możliwe scenariusze? Maciej Warsiński sprawdził, czy są jakieś prawne możliwości, by skutki decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji złagodzić.

Wydłuża się lista niechcianych spraw

Konkretni ludzie, konkretne nazwiska, które władzy się nie podobają, ale są też konkretne sprawy, które zdaniem władzy sprawami dla prokuratury być nie powinny. Ich lista jest coraz dłużna. Materiał Dawida Rydzka.

Niepokorni prokuratorzy przeniesieni

Prokurator krajowy przenosi niepokornych śledczych w głąb kraju - oficjalnie tłumaczy to brakiem tam rąk do pracy. Na miejscu okazuje się, że ręce są, więc pojawiają się przypuszczenia graniczące z pewnością, że chodzi o co innego. Materiał Michała Tracza.

Emilewicz przeprasza za zimowy wypad na narty

Jadwiga Emilewicz zabiera głos i próbuje wyjaśnić, dlaczego pozwoliła sobie na zimowy wypad z synami, gdy nie pozwalał na to rząd. Politykom wolno mniej — mówi była wicepremier. Materiał Barbary Sobskiej.

Szczepienia pod specjalnym nadzorem

Szczepienia pod specjalnym nadzorem dla tych osób, które kiedyś przeszły wstrząs anafilaktyczny - ostrą reakcję organizmu na przykład na użądlenie osy. Początkowo zakładano, że to może być przeszkoda w szczepieniu, ale jak pokazują badania i polskie przykłady, przeszkodą nie jest. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Spotkanie opozycji z premierem

Polski rząd rozważa szukanie szczepionek poza Unią Europejską i dostaje na to pozwolenie od opozycji. We wtorek w sprawie szczepień odbyło się spotkanie przedstawicieli wszystkich parlamentarnych klubów z premierem. Materiał Adrianny Otręby.

Groźne warianty koronawirusa

Brytyjski wariant koronawirusa groźny, bo bardziej zaraźliwy. Jest w Polsce, ale ile go jest - to zaczynają sprawdzać naukowcy z Krakowa. Monika Celej.

Spór o tęczowe ławki

Blisko godzinę radni z Kielc rozmawiali o ławkach. Trwa spór, jaki mają mieć kolor. W mieście stanęły tęczowe. Nie wszystkim kolorowe siedziska przypadły do gustu. Wandale zaczęli je niszczyć. Pojawił się dylemat: czy ławki ciągle naprawiać, czy przemalować? W tle sporu o kolory są ideologia i polityka. Łukasz Wieczorek.