Polska i Świat

Polska i Świat

Przedsiębiorcy obawiają się drugiego lockdownu

Będziemy bankrutować - alarmują przerażeni właściciele restauracji, siłowni i innych branż znów zamkniętych z powodu pandemii. Rząd złożył obietnice pomocy, ma być postojowe i zapomogi. Ale czy to wystarczy? Przedsiębiorców o ocenę rządowej propozycji zapytał Michał Tracz.

Pracownicy hospicjów o pracy z niepełnosprawnymi

Nie każdy po urodzeniu niepełnosprawnego dziecka ma tyle sił i środków, by zająć się opieką nad dzieckiem w domu. Wsparciem służą hospicja, zakłady opiekuńczo-lecznicze. Ich pracownicy nie oceniają, a pomagają. Anna Wilczyńska.

Minister rodziny o pomocy dla niepełnosprawnych

Posłanki partii rządzącej na znak swojego protestu ubierają się na biało. W świetle ostatnich dni do tablicy zostaje wywołana minister rodziny. Marlena Maląg zapewnia o pomocy rodzinom osób niepełnosprawnych. Podaje liczby, przyznane miliony, rozwiązania systemowe. Rodziny niepełnosprawnych tego słuchają i łapią się za głowę, mówiąc, że to jeden wielki żart. Tomasz Marzec.

Gorący dzień w Sejmie

Zablokowana mównica, interweniowała Straż Marszałkowska, wyłączano mikrofony. Oliwy do ognia dolał marszałek Ryszard Terlecki, twierdząc, że maseczki z czerwoną błyskawicą, symbolem strajku kobiet, które mieli posłowie, do złudzenia przypominają symbole SS. Na protesty odpowiada też wicepremier Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem wyrok Trybunału jest jedynym, jaki mógł zapaść. Barbara Sobska.

Klincz po decyzji Trybunału

Rządzący wprowadzili nas w klincz, z którego nie ma dobrego wyjścia - mówi w rozmowie z Michałem Traczem były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Marek Safjan. - Jestem wstrząśnięty - podkreśla i dodaje, że jest jedno ryzykowne wyjście. Władza mogłaby nie opublikować wyroku Trybunału, ale przyznać przy tym, że Trybunał od lat działa nielegalnie.

Szkoły przechodzą na tryb zdalny

Na razie dzieci szkół podstawowych klas czwartych zamieniły szkolne ławki na domowe biurka. Uczą się zdalnie, choć nauka nie zawsze jest łatwa. W poniedziałek zawiesiła się jedna z popularnych platform. Do szkoły nadal chodzą najmłodsi, ale i oni w niektórych podstawówkach już testują sprzęt do nauki zdalnej. Materiał Macieja Warsińskiego.

Polityczne tło pracy Trybunału

Pytanie posłów Prawa i Sprawiedliwości o zgodność obowiązujących przepisów aborcyjnych z konstytucją trafiło do Trybunału trzy lata temu. Odpowiedzi o czas rozpatrywania sprawy należy szukać w piśmie, jakie do prezes Trybunału Julii Przyłębskiej skierował jeden z sędziów w ubiegłym roku. Materiał Tomasza Marca.

Medyków jak na lekarstwo

10 tysiącami pacjentów zajmują się dwie lekarki, w dodatku na emeryturze. Tak jest w Braniewie, ale takich miejsc w Polsce jest więcej. Anna Wilczyńska.

Władze Warszawy apelują do pracodawców

Lekarze i eksperci zalecają by zachowywać dystans i unikać tłoku, ale w komunikacji publicznej jest to trudne, a czasem niemożliwe. Dlatego warszawskie władze apelują do pracodawców, by w jak największym stopniu umożliwili pracownikom pracę zdalną. Łukasz Wieczorek.

Ministerstwo Zdrowia sięga po wsparcie sektora prywatnego

W efekcie rozmów Ministerstwa Zdrowia z przedstawicielami sektora prywatnego przybędzie tysiąc łóżek na tzw. cele covidowe. Te łóżka od szpitali prywatnych znajdują się głównie w dużych miastach, a więc tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Inne kraje w Europie na takie rozwiązanie zdecydowały się wcześniej. Anna Wilczyńska.

Sejm uchwalił tak zwaną ustawę covidową

Wśród kluczowych zapisów uchwalonej w czwartek ustawy covidowej są dodatki do wynagrodzeń medyków skierowanych do walki z COVID-19, zwolnienie ich z odpowiedzialności karnej za błędy popełnione podczas leczenia i wprowadzenie prawa do odmowy sprzedaży osobom bez maseczek. Barbara Sobska.

Irlandia wprowadza niemal pełny lockdown

W Irlandii obowiązuje piąty, najwyższy, poziom zagrożenia. Przywrócono prawie wszystkie restrykcje, które obowiązywały w trakcie pierwszej fali pandemii. Władze chcą w ten sposób maksymalnie uspokoić sytuację pandemiczną, co pozwoliłoby na zniesienie jak największej liczby restrykcji przed Świętami Bożego Narodzenia. Jacek Tacik.

Zamiast do szkoły, dzieci idą do pracy

Co dziesiąte dziecko na świecie zmuszane jest do pracy. Często w tragicznych warunkach. Był moment, że coś pod tym względem zaczęło się poprawiać, ale pojawiła się pandemia. Z jej powodu kolejni dorośli tracą szansę na zarobek, więc jedyną szansą dla rodziny na pieniądze jest wysłanie syna lub córki nie do szkoły, ale do pracy. Patryk Rabiega.

Sejmowa dyskusja o sytuacji epidemicznej

Mamy strategię i cztery głównie linie obrony. Polska została przygotowana na epidemię - mówi Mateusz Morawiecki. Opozycja jednak wytyka władzy kompletne przespanie okresu między pierwszą a drugą falą epidemii COVID-19 w Polsce. Maciej Warsiński.