Polska i Świat

Polska i Świat

Młodych pacjentów jest coraz więcej. Brakuje za to pieniędzy i lekarzy tej specjalizacji - między innymi z tego powodu zamykane są kolejne szpitalne oddziały. Konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii mówi o dramatycznej sytuacji nie tylko lekarzy, ale przede wszystkim młodych pacjentów.

Autostradę A2 otwartą na Euro 2012 czeka remont, a potem rozbudowa. Pierwszych utrudnień należy spodziewać się już we wtorek. Drogowcy najpierw chcą naprawić spękania, potem rozebrać bramki, których nigdy nie uruchomiono - i w końcu dobudować trzeci pas.

Magdalena Fitas-Dukaczewska tłumaczyła rozmowy ówczesnego premiera Donalda Tuska z ówczesnym premierem Rosji Władimirem Putinem po katastrofie smoleńskiej w kwietniu 2010 roku. Prokuratura chciała poznać treść tych rozmów, ale sąd nie zwolnił tłumaczki z tajemnicy służbowej. Prokuratura ma wydać w tej sprawie kolejne postanowienie.

Jeden z narodowców, którzy wieszali na szubienicach zdjęcia europosłów, pracuje w sądzie i jest asystentem sędziego. Kariera Jakuba K. prężnie się rozwija. W 2013 roku pracował w Sądzie Rejonowym w Gliwicach. Obecnie, od października 2018 roku, pełni funkcję asystenta w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach. Wcześniej pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości kierowanym przez Zbigniewa Ziobrę.

Historia, która w czwartek dramatycznie zaczęła się w Białymstoku, dzień później znalazła szczęśliwe zakończenie w Ostrołęce. Trzyletnia Amelka i jej mama zostały uwolnione. Porywacze, w tym ojciec dziewczynki, w rękach policji. Ale przy okazji na jaw wychodzą skomplikowane rodzinne relacje i być może ciąg dalszy sprawy poza granicami Polski.

W Dzień Kobiet kinowy prezent dla niej i dla niego. O miłości, która jest nie tylko romantyczna, ale i rodzicielska. "Całe szczęście" z Romą Gąsiorowską i Piotrem Adamczykiem widziała już Sylwia Piestrzyńska. Zakończenia nie zdradzi, ale powie dlaczego warto na nie czekać.

Sejmowy przewrót przez tablicę z "układem Kaczyńskiego". Szef Straży Marszałkowskiej traci pracę, bo chyba stracił czujność. Tablicę usunął nie od razu i to się marszałkowi musiało nie spodobać. Jest dymisja, są pytania. I kolejne obostrzenia na sejmowych korytarzach.

Dzień Kobiet nie z kwiatkiem, a z protestem. A nawet protestami na całym świecie. Bo wszędzie tam kobiety postanowiły zamanifestować przeciwko arcyważnemu problemowi: przemocy domowej. Ona nie ma narodowości, na każdym kontynencie boli tak samo. I dlatego tak głośno powiedziano jej "nie".

Szubienice dla europosłów Platformy Obywatelskiej, a za jedną z nich Jakub K. To asystent sędziego, który trafił do Ministerstwa Sprawiedliwości. I wtedy też z szubienicą trafił do Katowic razem z kolegami narodowcami. Śledztwo w tej sprawie toczy się wolno. Bardzo szybko za to od Jakuba K. odcięto się i w sądzie, i w ministerstwie.

Prezydent widmo i strajk generalny na horyzoncie. Czyli Algieria, która wrze. Fale protestów i coraz większe, coraz głośniej wyrażane żądanie "Dość" wobec prezydenta, którego na żywo nie widziano od lat. On sam z obywatelami kontaktuje się jedynie za pomocą listów. W ostatnim deklaruje, że odejdzie, ale pod warunkiem, że znów zostanie wybrany.

Niedziela bez handlu - całkowitego zakazu raczej nie będzie. Premier zapowiada zmiany w ustawie, ale od konkretnych deklaracji ucieka. A to na nie najbardziej czekają ci, którzy na zakazie tracą pieniądze.

6 tysięcy zł pensji dla nauczyciela dyplomowanego. To nie plan - to marzenie. Premier Mateusz Morawiecki mówi w TVN24, co chciałby dać nauczycielom, ale i czego, jego zdaniem, nie dają im samorządowcy. I to po tych słowach w samorządach zawrzało. Barbara Sobska.

Proboszcz pedofil i długa historia - z jednej strony jego bezkarności, z drugiej bezczynności Kościoła. Skazany dwukrotnie, tyle że za pierwszym razem warszawska kuria deklarowała, że zajmie się duchownym i ochroni potencjalne ofiary. Było dramatycznie inaczej. Bo swoimi ofiarami znów zajął się ksiądz. Michał Chlebowski.

Rada Gdańska zdecydowała, że ksiądz Henryk Jankowski już nie jest honorowym obywatelem miasta. Nie będzie też pomnika prałata, a skwer, na którym stoi pomnik zmieni nazwę. W głosowaniu nie wzięli udziału radni PiS-u, którzy krytykowali podejmowanie decyzji w oparciu o materiały prasowe.

Ile będą kosztować nowe obietnice rządu Prawa i Sprawiedliwości, jak będą finansowane? Premier Morawiecki podaje kwotę i wylicza skąd weźmie na to pieniądze. Opozycja w cel społeczny nie wierzy, bo gdyby tak było, pieniądze byłyby zarezerwowane już dawno, a nie szukane w pośpiechu.