Polska i Świat

Polska i Świat

Gorzej słyszymy, gorzej odczytujemy emocje

Są wyniki badań na temat komunikacji w pandemii. Studentki krakowskiej AGH sprawdziły jak maseczki i przyłbice wpływają na zrozumiałość mowy. Problem dotyczy też osób niesłyszących, dla których zasłonięta twarz, oznacza barierę w odczytaniu słów. Z zasłaniania nosa i ust nie zrezygnujemy, pytanie więc jak się dogadać? Odpowiedź znalazł Łukasz Wieczorek.

Pomysły władzy na wyjście z kryzysu aborcyjnego

Pomysł prezydenta Andrzeja Dudy, który chciał złagodzić skutki wyroku Trybunału Konstytucyjnego, ma niewielkie szanse na wejścia w życie, bo w Zjednoczonej Prawicy popiera go jedynie Porozumienie. Prawo i Sprawiedliwość i Solidarna Polska stawiają na pomoc kobietom, które rodzą dzieci z poważnymi wadami. Dawid Rydzek.

Nowy ład, czyli stare pomysły w nowym opakowaniu

PiS zapowiada nowy ład, który - jak mówi premier Mateusz Morawiecki - ma pozwolić polskiej gospodarce szybko wrócić na ścieżkę wzrostu. Niektóre pomysły znane były już wcześniej, stąd pytanie, czy nowy polski ład to będą stare pomysły w nowym opakowaniu. Barbara Sobska.

Most do remontu po siedmiu latach

Ma siedem lat i nie nadaje się już do użytku. Ekspertyza mówi jasno: korzystanie z mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy może zakończyć się tragedią. Drogowcy musieli zamknąć przeprawę. Most wytrzymał bez naprawy kilka lat, ale w Polsce są też drogi, które trzeba remontować już kilka tygodni po modernizacji. Przykłady zebrał Łukasz Wieczorek.

Chcą pracować, ale nie mogą

Czy rząd zajmie się palącym problemem rodziców osób niepełnosprawnych? Pobierając świadczenie na opiekę nad chorym dzieckiem, nie mogą pracować nawet dorywczo. Ministerstwo rodziny tłumaczy, że byłby to łatwy sposób na otrzymanie pieniędzy od państwa. Sylwia Piestrzyńska.

Protesty w Warszawie

Bezprawne działania policji trwały osiem godzin - mówią o tym, co działo się w czwartek liderki Strajku Kobiet. Jedna z nich, Klementyna Suchanow, została zatrzymana. Powiesiła flagę na budynku Trybunału Konstytucyjnego. W sumie zatrzymano 14 osób, wylegitymowano 417. Zatrzymanych przewożono do Pruszkowa, Mińska Mazowieckiego, Wołomina czy Grodziska Mazowieckiego. Maciej Warsiński.

Nowa rzeczywistość prawna po publikacji wyroku

Po środowej publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, dla wielu polskich kobiet zmieniło się życie. Rozpoczęły się protesty na ulicach wielu polskich miast - takie same, jak po decyzji 22 października. Michał Tracz.

Drogi wyjścia z kryzysu po wyroku TK

Kobiety w Polsce postawione są w sytuacji bez wyjścia - aborcja praktycznie jest zakazana. Politycy komentują i zastanawiają się, co z tym zrobić? Dawid Rydzek ustalił, jak można wyjść z kryzysu aborcyjnego po wyroku Trybunału Konstytucyjnego?

Podziemie aborcyjne

Zmiana prawa aborcyjnego dla wielu kobiet oznacza wyrok. Co zrobią teraz? Podziemie aborcyjne będzie kwitło - często kosztem zdrowia samej kobiety. Barbara Sobska.

Działalność hospicjów perinatalnych w Polsce

Wiadomość, której żadna kobieta nie chciałaby usłyszeć: że jej dziecko jest nieuleczalnie chore, że będzie niepełnosprawne, że szybko umrze. Wówczas dziecko może trafić do hospicjum perinatalnego - nie każdy wie o ich istnieniu. Karolina Bałuc sprawdziła, jak funkcjonują i jak pomagają.

Trudny los dorosłych niepełnosprawnych

Dla takich jak oni nie ma miejsca w systemie - dorośli z niepełnosprawnościami po śmierci rodziców trafiają nie tylko do domów opieki, ale też do zakładów psychiatrycznych. DPS-y nie są przygotowane do opieki nad chorymi, skłonnymi na przykład do autoagresji. Widząc brak perspektyw, rodzice takich dzieci sami budują dla nich domy opieki, ale państwo im w tym nie pomaga. Sylwia Piestrzyńska.

Młode Polki protestują

Na ulicach wśród protestujących są tłumy młodych ludzi - młodych dziewczyn i chłopaków, którzy jeszcze nie są matkami i ojcami, ale idą w obronie swoich praw i wyboru. Chcą same decydować o sobie. Rozmawiała z nimi Ania Wilczyńska.

Sytuacja matek osób niepełnosprawnych

W kontekście wyroku Trybunału Konstytucyjnego nasuwa się pytanie nie tylko do obrońców życia, ale przede wszystkim do polityków o pomoc państwa dla osób niepełnosprawnych, dla kobiet zajmujących się dziećmi nieuleczalnie chorymi. Czy państwo staje na wysokości zadania? Sylwia Piestrzyńska sprawdziła.