Polska i Świat

Polska i Świat

Rosnące ceny mieszkań

Jeśli ktoś liczył, że w pandemii ceny mieszkań spadną, srogo się zawiódł. Z najnowszych danych wynika, że w minionym roku metr kwadratowy podrożał w niektórych miastach nawet o kilkanaście procent. Łukasz Wieczorek.

Henning-Kloska dołącza do ruchu Hołowni

Polityczne transfery: przejście posłanki Pauliny Henning-Kloski do ruchu Szymona Hołowni pozwala mu stworzyć koło poselskie. Opozycji to nie wzmacnia i rodzi pytania, kto następny i co dalej? Na pewno to nie koniec transferów. Adrianna Otręba.

Zdrowie psychiczne w czasie pandemii

Depresja - śmiertelnie groźna choroba, która w pandemii jeszcze bardziej daje o sobie znać. Potroiła się liczba dorosłych z objawami depresji. Koronawirus niszczy nasze zdrowie psychiczne, a depresja może dotknąć każdego bez względu na zawód, status, płeć i wiek. Maria Mikołajewska.

Rumianki i bratki niosą pomoc

Licealistka jest inicjatorką akcji skierowanej do ofiar przemocy domowej - akcji "Rumianki i Bratki". To szyfr w wielu przypadkach niezbędny, by dać znać, że coś się dzieje. Patryk Rabiega

Opozycja w obronie niezależnych mediów

Media bez wyboru - protest był głośny i widoczny. We wtorek Koalicja Obywatelska, PSL, Lewica i Ruch Hołowni podpisały deklarację w obronie niezależnych mediów. "Nie ma demokracji bez wolności słowa i nie ma wolnego społeczeństwa bez dostępu do informacji" - czytamy w niej. Rzecznik rządu pytany o opłaty tłumaczył, że na razie są to tylko wstępne propozycje i że tak naprawdę chodzi o "pomoc polskim mediom". Dawid Rydzek.

Instytut Prasy reaguje na plany rządu dotyczące mediów

Mocny międzynarodowy głos Instytutu Prasy w sprawie pomysłów rządu dotyczących mediów - opublikowano raport i druzgocące wnioski z tego, co dzieje się w Polsce, jak bardzo władza utrudnia i jeszcze bardziej chce utrudnić pracę dziennikarzom. Zaniepokojenie płynie też zza oceanu. Departament Stanu Stanów Zjednoczonych staje w obronie różnorodności i niezależności mediów, bo to kluczowe fundamenty każdej demokracji. Monika Celej.

Działacz ONR kandydatem na szefa IPN we Wrocławiu

Były działacz ONR będzie szefem Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu? Nominacja wielu oburza - ostrych słów nie brakuje, bo tak ważną funkcję powinien zajmować historyk bez kontrowersyjnej przeszłości. Przeprosiny Tomasza Greniucha za swój życiorys w tej sytuacji do niewielu trafiają. Jego osoba na tym stanowisku budzi za to zaniepokojenie ambasady Izraela. Barbara Sobska.

Pierwsze szczepienia nauczycieli

W Polsce ruszyło szczepienie nauczycieli - akcja ważna, bo daje nadzieję na powrót starszych uczniów do szkół i stacjonarną naukę. Do szczepienia zgłosiło się 65 procent uprawnionych nauczycieli i już wiadomo, że nie wszyscy nauczyciele wiedzą, kiedy dokładnie będą mogli się zaszczepić. Adrianna Otręba.

Wpływ podwodnego hałasu na ekostystem

Potężny hałas w morskich głębinach. Powód? Działalność człowieka. Naukowcy ostrzegają: morza i oceany są dziś zanieczyszczone sztucznym dźwiękiem. Huk statków porównywany jest z hukiem silnika odrzutowego. Wpływ podwodnego hałasu na ekosystem zbadali naukowcy z 11 światowych uniwersytetów. Wnioski są wyjątkowo pesymistyczne: zanieczyszczenie dźwiękiem prowadzi do śmierci morskich zwierząt. Patryka Rabiegi.

Do Polski nadciąga silny mróz

W weekend lekka odwilż, ale po weekendzie mrozy będą większe niż dotychczas. Miejscami temperatura może spaść poniżej 25 stopni Celsjusza na minusie, co przy silnym wietrze może dać odczucie -45 stopni. Sylwia Piestrzyńska informuje, jak przygotować się na takie warunki.

Holenderski sąd odmawia ekstradycji Polaka

Sąd w Polsce nie gwarantuje oskarżonemu rzetelnego i niezależnego procesu, a więc oskarżony nie trafi z Holandii do Polski. Tak uznał sąd w Amsterdamie i odmówił ekstradycji mężczyzny. To praktyczny wymiar braku praworządności, i jak obawiają się sędziowie, może się coraz częściej powtarzać. Michał Tracz.

Luzowanie obostrzeń

Od piątku częściowe i warunkowe odmrożenie gospodarki. Na razie tylko na dwa tygodnie. Jedni się cieszą, drudzy znów pytają, dlaczego po raz kolejny zostali z odmrożenia wykluczeni. Adrianna Otręba.

Świat wspiera niezależne media w Polsce

Czarne strony polskich gazet i czarne ekrany widział cały świat. Dla zagranicznych mediów pomysł rządzących to nic innego jak cios wymierzony w instytucje demokratyczne, w wolność słowa, która od czasu rządów Prawa i Sprawiedliwości znacznie w Polsce osłabła, spadając w rankingu Reporterów bez granic na 62 miejsce. Głos wsparcia dla protestu nadawców w Polsce płynie też z Unii i Ameryki. Była amerykańska sekretarz stanu Madeleine Albright pisze o próbie zdławienia mediów w Polsce. Monika Celej.

Opozycja przeciw daninie

Przeciwna ustawie wprowadzającej nową daninę od reklam jest cała opozycja od Lewicy przez centrum aż po Konfederację. Nikt nie potrafi doszukać się w projekcie innego celu jak ograniczenie wolności słowa. Dawid Rydzek.

Danina od reklam

Władze, jako powód obciążenia mediów dodatkową daniną, podają potrzebę pozyskania funduszy na zwalczanie skutków koronawirusa. Jednak to nie media powinny odpowiadać za ratowanie sytuacji związanej z pandemią, a władza, która od nas wszystkich, od każdego obywatela pobiera na to podatki. Media też je płacą i nie raz udowodniły, także w czasie pandemii, że solidaryzują się ze społeczeństwem. Anna Wilczyńska przypomina, co Grupa TVN Discovery zrobiła w czasie pandemii, jakie tworzyła programy, akcje, i ile pieniędzy przekazała.