Polska i Świat

Polska i Świat

Piątek to Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, a w Polsce dyskusja o koszulkach, jakie założyli młodzi żeglarze. Mieli na nich napis "sport przeciw homofobii". To wystarczyło, aby na rodziców wylała się fala hejtu. Opowiada o tym Sylwia Piestrzyńska.

Król disco polo, judoka, a może rycerz? W tle lew lub ryk silnika. Wszystko po to, aby się wyróżnić. Tak kandydaci do europarlamentu starają się przekonać Polaków do głosowania właśnie na nich. Zwracające uwagę reklamówki wyborcze przejrzał Łukasz Wieczorek.

Nawet co piąta para w Polsce może mieć kłopoty z płodnością. Problemy w podobnym stopniu występują po stronie kobiet jak i mężczyzn. Coraz częściej mówi się, że przyczynami mogą być zanieczyszczenie środowiska, chemia w jedzeniu czy kosmetykach - relacjonuje Anna Wilczyńska.

Miało być 50 śmigłowców, będzie tylko osiem. A pieniądze zostały wydane. Tak w liczbach można podsumować działania rządu PiS, który zrezygnował z zakupu francuskich caracali na rzecz produkcji śmigłowców przez polskie fabryki. O robieniu polityki kosztem zdolności bojowej armii - Sebastian Wasilewski.

Zmiana Kodeksu karnego. Zaostrzenie kar i brak przedawnienia przestępstw seksualnych wobec nieletnich. Po filmie braci Sekielskich PiS zaostrza kodeks karny. Opozycja, która chce walki z pedofilią w Kościele, w zmianach forsowanych przez PiS widzi drugie dno. O tym Maciej Warsiński.

Rządowy projekt zaostrzający kary za pedofilię jest już w Sejmie. Politycy dyskutują, czy zaostrzenie kar rozwiąże problem. Opozycja twierdzi, że problem tkwi nie w karach, a w ukrywaniu przestępców i domaga się odwołania z funkcji szefa sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisława Piotrowicza, w związku z wypowiedziami dotyczącymi proboszcza, który został skazany za molestowanie dziewczynek.

W Ciechanowie wprowadzono nowoczesną weryfikację segregacji śmieci. Na razie to program pilotażowy, ale niebawem może na stałe zagościć na wszystkich osiedlach. System polega na tym, że mieszkańcy dostają kody kreskowe do naklejenia na worki. Odpowiedni kod otwiera pojemnik, a segregacja jest potem sprawdzana. Nie wszystkim takie rozwiązanie się podoba.

Aktywiści Greenpeace rozwiesili czarne płachty na siedzibach Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej z napisem "Polska bez węgla 2030". Członkowie organizacji domagają się wycofania węgla z polskiej energetyki.

- Moim wielkim odkryciem towarzyskim jest Julia Przyłębska - wyznał Jarosław Kaczyński. Prezes PiS w wywiadzie nie szczędzi miłych słów prezes Trybunału Konstytucyjnego. Podkreśla, że to relacja prywatna. Opozycja widzi w tym zupełnie coś innego - konflikt interesów i układ zamknięty.

Film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" i zawarte w nim ustalenia weźmie pod lupę specjalny zespół prokuratorów - zapowiadają rządzący, ale o szczegółach ich pracy opowiadać nie chcą. Nie widzą też potrzeby powoływania specjalnej komisji państwowej, której domaga się Fundacja "Nie lękajcie się". Politycy Prawa i Sprawiedliwości chcieliby zaostrzenia kar za czyny pedofilskie.

Jak polski Kościół rozwiąże kryzys związany z pedofilią wśród księży? Temat powrócił po ujawnieniu kolejnych wstrząsających informacji z filmu braci Sekielskich "Nie mów nikomu". Archidiecezja łódzka wprowadziła dla księży zasady, które mają zapobiec przypadkom molestowania seksualnego. Wytyczne dotyczą tego, co wolno, a czego nie wolno w kontaktach z dziećmi.

Kościół rzadko chce pomóc ofiarom. Prawo nie zawsze jest po ich stronie. Wtedy, gdy decydują się na mówienie o swojej krzywdzie głośno, często bywa za późno. Dziś politycy prześcigają się w pomysłach na zaostrzanie kar wobec pedofilów, a prokurator generalny powołuje specjalny zespół śledczy.

Arcybiskup Polak przeprasza, arcybiskup Głódź nie ogląda "byle czego". Polski Kościół od lat jest pogubiony w sprawie pedofilii, a sprawie filmu "Tylko nie mów nikomu" - od dwóch dni. Po dokumencie braci Marka i Tomasza Sekielskich trudno o milczenie. Ale trudno też uznać, że słowo "przepraszam" wystarczy.

Zaniedbania biskupów, przyzwolenie, tuszowanie, przenoszenie z parafii do parafii. To pokazał film Sekielskich na kilku antyprzykładach. Jednym z nich ksiądz Dariusz Olejniczak skazany za molestowanie małych dziewczynek. Miał zakaz kontaktu z dziećmi. Zakaz ten łamał wielokrotnie - także wtedy, gdy odprawiał rekolekcje, chociaż nie mógł. W filmie nie chciał się do sprawy odnieść, po filmie właśnie to zrobił.

Seks osób niepełnosprawnych stanowi ciągle pewne tabu. A jednocześnie dla nich - ludzi na wózkach - temat tak ważny. Tak jak wszyscy, także oni go potrzebują. Mieli też potrzebę, żeby o tym porozmawiać. Niepełnosprawni z całej Polski spotkali się w Warszawie i nie bali się trudnych pytań.

Według najnowszych badań już czterech na dziesięciu Polaków - albo w ogóle nie spożywa mięsa, albo znacząco je ogranicza. - Od lat upewniamy się w tym, że można nie jeść mięsa i być sytym, zadowolonym – powiedziała Marta Dymek, autorka książek kulinarnych.

W Sejmie złożony został projekt ustawy posłów Prawa i Sprawiedliwości, w którym na terenie Westerplatte ma zostać zbudowana filia Muzeum II Wojny Światowej. Placówka byłaby wtedy własnością Skarbu Państwa, a zarządzać miałoby nim nie miasto, a wojewoda. Zdaniem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz "to kolejna próba przejęcia Westerplatte dla celów politycznych".

Jeden z nauczycieli otrzymał tylko 300 złotych pensji – to cena, jaką zapłacił za udział w strajku. Pedagodzy stracili nie tylko pieniądze, ale też, jak pokazuje sondaż, nie zyskali poparcia społecznego. Dalej nie ma też porozumienia.