Polska i Świat

Polska i Świat

Pandemia i zmiana otaczającej rzeczywistości

Łukasz Wieczorek sprawdził, co pandemia zmieniła w naszym życiu. Jak będą wyglądały teraz miasta? Gdzie będziemy mieszkać, a gdzie i jak będziemy pracować? Czy wrócimy do biur, a jeśli tak, to na jakich zasadach?

Hostele interwencyjne dla osób LGBT

70 procent nastolatków LGBT ma myśli samobójcze, są ofiarami przemocy w szkołach, w internecie, a nawet we własnych domach. Dla wszystkich osób o innej tożsamości psychoseksualnej powstają w Polsce miejsca schronienia. W Warszawie całodobowy hostel interwencyjny. Sylwia Piestrzyńska.

Nietypowy zbiór w nietypowym miejscu 

Zaczęło się od zbiórki w mediach społecznościowych. Akcja pozyskiwania pamiątek ze strajku kobiet nabrała takiego tempa, że będzie co oglądać. Zbiory z całej Polski, z miast, miasteczek i wsi zgromadziło Muzeum w Gdańsku. Barbara Sobska.

Nowe obostrzenia

Mamy nowe covidowe obostrzenia i nowe covidowe dane. To ponad 11500 nowych zakażeń i ponad 250 ofiar koronawirusa. Jednym z obostrzeń jest zakrywanie twarzy po nowemu i to od soboty. Będziemy mogli używać tylko maseczek i tylko od nas zależy, czy wybierzemy tą, która nas najbardziej chroni. Monika Celej ustaliła, co zaleca Ministerstwo Zdrowia.

Taśmy Daniela Obajtka

Czy Daniel Obajtek - dziś prezes Orlenu - łamał prawo, kiedy był wójtem Pcimia? Gazeta Wyborcza publikuje nagranie, które dla opozycji jest jednoznaczne. Daniel Obajtek musi podać się do dymisji. Szefa Orlenu nie tak dawno temu chwalił publicznie Jarosław Kaczyński. Adrianna Otręba sprawdziła, o czym Daniel Obajtek decydował i jak miał kierować z tylnego siedzenia.

Sąd Apelacyjny wydał wyrok w sprawie sędziego Tulei

Sąd Apelacyjny nie miał wątpliwości, wydał decyzję zgodną z tym, o czym od dawna mówią sędziowie i sam zainteresowany, czyli sędzia Igor Tuleya. Może on dalej orzekać, jego immunitet nie został uchylony. Sąd mówi też o tym, co też wielu prawników powtarza - Izba Dyscyplinarna nie jest bezstronna. Michał Tracz.

Wynagrodzenie za pracę w domu

Wiele razy trwała dyskusja, dlaczego praca domowa kobiet nie jest opłacana. Praca, która dziennie trwa czasami co najmniej kilka godzin. Temat wraca tym razem za sprawą Chin. Kobieta podczas rozwodu żądała od męża nie tylko podziału majątku, ale też zapłaty za jej obowiązki domowe. Taką możliwość o ubieganie się o swoje, dało jej nowe chińskie prawo. Patryk Rabiega.

Pandemia i zaburzenia psychiczne w Polsce

Jest trzecia fala i coraz więcej Polaków z pogarszającym się zdrowiem psychicznym. Martwimy się o zdrowie, pracę. Kłopoty się nasilają, a życie w zamknięciu nie sprzyja ich rozwiązaniu. Anna Wilczyńska.

Zagrożony dostęp do informacji publicznej 

Ustawa o informacji publicznej funkcjonuje w Polsce od wielu lat, ale dopiero teraz zaczęła przeszkadzać. Uznania niekonstytucyjności części przepisów tej ustawy chce pierwsza prezes Sądu Najwyższego i kieruje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Michał Tracz.

Kontrowersje wokół karabinków dla armii

Opozycja pyta o karabinek Grot, słynną broń, którą tak bardzo swego czasu zachwalał były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Tak bardzo, że minister podpisał umowę na zakup słynnych karabinków jeszcze przed zakończeniem ich testów. Stąd pytania - skąd taki pośpiech, co z wadami i dlaczego na broń, która nie jest dobrze oceniania przez ekspertów, państwo wydało krocie? Maria Mikołajewska.

Opozycja pyta o działania Państwowej Komisji ds. pedofilii

Drzwi siedziby Państwowej Komisji ds. pedofilii znów były zamknięte dla posłów Koalicji Obywatelskiej, choć spraw do wyjaśnienia jest sporo - od tego, na co idą publiczne pieniądze, co do tej pory zrobiła komisja, iloma sprawami się zajęła i dlaczego do swojej pracy potrzebuje tak wielu udogodnień, jak limuzyny czy mieszkania służbowe. Pytania ważne, bo komisja jak dotąd nie wykazała się żadnymi osiągnięciami, za to sporo narosło wokół niej kontrowersji. Jacek Tacik.

Spór o krajobraz

Miasta bez reklam i szpecących billboardów - to byłby piękny widok. Ale firmy nie chcą usuwać reklam z ulic między innymi Gdańska, a sprawy trafiają do sądu. Konflikt dotyczy nie tylko stolicy Pomorza. Wiele miast po wprowadzeniu zakazu wieszania reklam ciągle z tym walczy. Wiele uchwały krajobrazowej nawet nie wprowadziło, choć można to zrobić już od ponad pięciu lat. Materiał Łukasza Wieczorka.

Oczekiwanie na wybory uzupełniające

W Polsce nie odbywają się wybory uzupełniające na wszelkich szczeblach. Oficjalnie rezygnuje się z nich z powodów epidemicznych, na podstawie opinii sanepidu. - Jedną z przyczyn, jakiej dopatruję się w tych decyzjach, jest możliwość desygnowania i mianowania na komisarzy ludzi związanych z Prawem i Sprawiedliwością – twierdzi wicemarszałek Sejmu i polityk PSL Piotr Zgorzelski. Materiał Dawida Rydzka.

Łamanie obostrzeń w kościele i "donosicielstwo"

Łamanie obostrzeń na mszy świętej w małopolskich Kątach. W kościele było pięć razy więcej wiernych, niż wynosił limit obostrzeń, kara sanepidu i reakcja proboszcza, który w ogłoszeniach parafialnych stwierdził, że "donosicielstwo to grzech śmiertelny", ale na tym nie poprzestał. Materiał Moniki Celej.