Polska i Świat

Polska i Świat

Spożycie alkoholu w Polsce

W pandemii problem spożywania alkoholu okazuje się jeszcze większy, bo więcej pijemy i więcej wydajemy na picie niż rok temu - i to na te mocniejsze alkohole. Maria Mikołajewska.

Spór o światło w Bydgoszczy

Na osiedlach w Bydgoszczy po zmroku nie świecą latarnie. Spółdzielnie chcą pozwać miasto za wyłączone lampy. Miasto przerzuca odpowiedzialność na spółdzielnie, a mieszkańcy muszą chodzić po ciemku. Łukasz Wieczorek.

Internetowi oszuści prześcigają się w pomysłach

600 tysięcy złotych na leczenie Clinta Eastwooda - to było oszustwo i Polka spod Piaseczna dała się nabrać. Gigantyczny majątek przelała oszustowi. Mieszkanka Chełma z kolei uwierzyła, że rozmawia z Willem Smithem i przelała mu 45 tysięcy złotych. Już nie tylko na wnuczka - internetowi oszuści prześcigają się w pomysłach. Monika Celej.

Polka dyrektorką muzyczną francuskiej opery narodowej

Maestro na obcasach, czyli kolejna Polka, która odnosi sukces na świecie. Wrażenie robi jej młody wiek i ogromne doświadczenie. Polska dyrygentka Marta Gardolińska została dyrektorką muzyczną jednej z francuskich oper narodowych. To pierwsza kobieta i Polka na tym stanowisku, która udowadnia, że talent nie ma płci. Patrykowi Rabiedze zdradziła, czy jej życie toczy się tylko wokół muzyki poważnej.

Kierowcy autobusów wygrywają w sądzie

Policja chciała ukarać kierowców, bo wieźli więcej osób, niż zakładał wprowadzony limit. Pracownicy wrocławskiego MPK mandatów nie przyjęli, bo jak tłumaczą, są od kierowania, a nie liczenia ludzi. Sprawa trafiła do sądu, a teraz zapadła decyzja. Łukasz Wieczorek.

Czarnek i odchudzanie dziewcząt

Minister Przemysław Czarnek chce walczyć z otyłością u dzieci, głównie wśród dziewczynek. I to właśnie o dziewczynki poszło. Po pierwsze liczby są inne, niż te, o których mówi minister. Po drugie podział na płeć to zdaniem ekspertów stygmatyzacja. Tym bardziej, że dziewczynki w czasie dorastania i tak mierzą się z presją idealnego wyglądu, co pokazują badania Światowej Organizacji Zdrowia: na 220 tysięcy nastolatków z 42 krajów, polskie dziewczęta są najbardziej niezadowolone ze swojego wyglądu. Maria Mikołajewska.

Pytania o funkcjonowanie szpitali tymczasowych

Ile kosztuje utrzymanie szpitali tymczasowych i jakie jest ich obłożenie? Posłowie Koalicji Obywatelskiej to pytanie zadali władzom odpowiedzialnym za szpital narodowy. Padła konkretna liczba i zarzut, że posłowie źle interpretują dane. Sylwia Piestrzyńska ustaliła, jak wygląda sytuacja z kolejnymi tymczasowymi szpitalami w innych częściach Polski.

Wysoka śmiertelność w Polsce

Wyścig z czasem nadal trwa, bo nadal na COVID-19 umiera wiele osób. W Polsce ostatniej doby na COVID-19 zmarło 444 chorych. Śmiertelność nadal jest wysoka. Pytanie, w które grupy osób koronawirus najbardziej uderza? To nie tylko seniorzy, ale też osoby chore na raka. To ludzie, którzy w pierwszej kolejności też powinni być zaszczepieni. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił, że tak będzie, ale diabeł tkwi w szczegółach. Jacek Tacik.

Ruszają szczepienia nauczycieli

W pierwszym etapie zaszczepieni będą nauczyciele klas 1-3, opiekunowie w żłobkach i przedszkolach, potem kolejni. Poza kolejnością szczepień znamy też dobór szczepionki do wieku nauczyciela. Minister Michał Dworczyk zapewnia, że każda jest bezpieczna, nie ma lepszych i gorszych, ale nie odpowiada, co z pozostałą kadrą szkolną. Dawid Rydzek.

Przedsiębiorstwa chcą znoszenia obostrzeń

Przedszkola, szkoły, klasy 1-3 pracują normalnie. Galerie są otwarte, inne instytucje pozamykane, jak kina, teatry, czy kluby fitness. Stąd pytanie, kiedy zostaną otwarte? O to pyta też branża gastronomiczna i wiele innych. Na jakiej podstawie rząd podejmuje decyzje? Wcześniej premier Mateusz Morawiecki przedstawiał plan luzowania obostrzeń, teraz rząd mówi tylko o konsultacjach z Radą Medyczną i opiera się na badaniach amerykańskich naukowców - ale już pojawiają się głosy, że badania ministerstwo traktuje wybiórczo, a wielu dostrzega niespójność w tłumaczeniach rządu z podjętych decyzji. Monika Celej.

Lekarz i pielęgniarka pilnie poszukiwani

Wielu medyków za pracą wyjechało za granicę. Pytanie, co zrobić, by z powrotem ściągnąć ich do kraju. Minister Przemysław Czarnek ma na to pomysł - zainteresowanie programem było nawet spore, ale finalnie niewiele z tego wynika, bo ci, którzy będą planowali powrót, nadal będą pytali o warunki pracy w Polsce. Anna Wilczyńska.

Ubywa Polaków

Dane, które powinny dać do myślenia. W zeszłym roku ubyło 115 tysięcy polskich obywateli. Nie chodzi tylko o COVID-19 i zgony. W Polsce dramatycznie spada dzietność. Sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości – 500 plus - sytuacji nie poprawił. Społeczeństwo starzeje się, stąd czas zadać pytanie, dlaczego kobiety nie chcą rodzić dzieci. Maria Mikołajewska.

Spór wokół polityki energetycznej

Solidarna Polska nie poparła uchwały rządowej. Dokument zakłada między innymi co najmniej 23 procent udziału odnawialnych źródeł energii - dla Solidarnej Polski to zbyt szybkie tempo dla Polski i bezkrytyczne realizowanie wymogów Unii Europejskiej, co może dziwić, bo opozycja rządowy plan do 2040 uważa za mało ambitny. Brak aprobaty Solidarnej Polski po raz kolejny ujawnia trudne relacje na linii Morawiecki — Ziobro. Dawid Rydzek.

Gorzej słyszymy, gorzej odczytujemy emocje

Są wyniki badań na temat komunikacji w pandemii. Studentki krakowskiej AGH sprawdziły jak maseczki i przyłbice wpływają na zrozumiałość mowy. Problem dotyczy też osób niesłyszących, dla których zasłonięta twarz, oznacza barierę w odczytaniu słów. Z zasłaniania nosa i ust nie zrezygnujemy, pytanie więc jak się dogadać? Odpowiedź znalazł Łukasz Wieczorek.

Pomysły władzy na wyjście z kryzysu aborcyjnego

Pomysł prezydenta Andrzeja Dudy, który chciał złagodzić skutki wyroku Trybunału Konstytucyjnego, ma niewielkie szanse na wejścia w życie, bo w Zjednoczonej Prawicy popiera go jedynie Porozumienie. Prawo i Sprawiedliwość i Solidarna Polska stawiają na pomoc kobietom, które rodzą dzieci z poważnymi wadami. Dawid Rydzek.

Nowy ład, czyli stare pomysły w nowym opakowaniu

PiS zapowiada nowy ład, który - jak mówi premier Mateusz Morawiecki - ma pozwolić polskiej gospodarce szybko wrócić na ścieżkę wzrostu. Niektóre pomysły znane były już wcześniej, stąd pytanie, czy nowy polski ład to będą stare pomysły w nowym opakowaniu. Barbara Sobska.

Most do remontu po siedmiu latach

Ma siedem lat i nie nadaje się już do użytku. Ekspertyza mówi jasno: korzystanie z mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy może zakończyć się tragedią. Drogowcy musieli zamknąć przeprawę. Most wytrzymał bez naprawy kilka lat, ale w Polsce są też drogi, które trzeba remontować już kilka tygodni po modernizacji. Przykłady zebrał Łukasz Wieczorek.

Chcą pracować, ale nie mogą

Czy rząd zajmie się palącym problemem rodziców osób niepełnosprawnych? Pobierając świadczenie na opiekę nad chorym dzieckiem, nie mogą pracować nawet dorywczo. Ministerstwo rodziny tłumaczy, że byłby to łatwy sposób na otrzymanie pieniędzy od państwa. Sylwia Piestrzyńska.