Kawa na ławę

Kawa na ławę

- Mam nadzieję, że odejście obecnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego spowoduje, że TK przestanie być w takim stopniu przez prezesa szarpany politycznie - powiedział w "Kawie na ławę" Andrzej Duda. Zdaniem prezydenta, Andrzej Rzepliński stoi po jednej stronie sporu politycznego, a jego działania łamią konstytucję.

- Rozumiem, że oklaski dla prezesa Rzeplińskiego były wyrazem poparcia dla osoby, która stoi na straży prawa i konstytucji - mówił w "Kawie na ławę" Rafał Trzaskowski (PO). - Jest mi przykro, że sprawa Trybunału Konstytucyjnego zeszła na poziom miary oklasków - ubolewała Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15).

- Przypomina mi się dyskusja z opozycją ws. programu 500 plus. Było to samo: najpierw chaos, potem, że nie będzie na to pieniędzy, wreszcie doszliście do wniosku, że program ten popieracie - powiedział w "Kawie na ławę" wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. W ten sposób odpowiedział na zarzuty opozycji krytykującej forsowaną przez PiS likwidację gimnazjów.

- Polityk opozycji może sobie czasem pozwolić na poetykę publicystyczną. Minister nie może natomiast podawać w eter niepotwierdzonych informacji z internetu, bo po prostu się ośmiesza - mówił w "Kawie na ławę" o Antonim Macierewiczu Rafał Trzaskowski (PO). Wiceminister sprawiedliwości w rządzie PiS Michał Wójcik zarzucał natomiast, że opozycję "boli Antoni Macierewicz", bo "podnosi polską armię z kolan".

- Jest wiele rodzin, które nie godzą się na ekshumację. Mówiąc delikatnie, jest to niehumanitarne - ocenił Rafał Trzaskowski w programie "Kawa na ławę" TVN24. Pomysłu ekshumacji ciał wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem w 2010 roku bronił senator PiS Jan Maria Jackowski, który podkreślał, że gdyby nie brak zachowania "elementarnych" procedur ze strony rządu PO-PSL, nie trzeba byłoby się z tym problemem mierzyć.

Jestem zwolennikiem ochrony życia, ale jako polityk muszę zachować się w sposób odpowiedzialny - wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki bronił w "Kawie na ławę" w TVN24 odrzucenia przez posłów PiS projektu zaostrzającego prawo aborcyjne w Polsce. - Pierwszy raz okazało się, że presja ma sens i daje pozytywny efekt, czyli rządzący wycofują się ze złych rozwiązań - odpowiadał mu Sławomir Neumann (PO).

- Oni bezkarnie manipulują wycinkami taśm czy jakimiś dokumentami wyrwanymi z kontekstu - ocenił prace nowej komisji smoleńskiej Sławomir Neumann (PO) w programie "Kawa na ławę". Nie zgodził się z nim wiceminister obrony. - Sprawą tego wszystkiego. co się działo od 10 kwietnia, powinna zająć się nie tylko prokuratura, a być może i Trybunał Stanu - stwierdził Bartosz Kownacki.

- Ta sprawa pokazuje systemową słabość III RP - ocenił w programie "Kawa na ławę" w TVN24 doradca prezydenta RP prof. Andrzej Zybertowicz, pytany o aferę reprywatyzacyjną w Warszawie. - Hanna Gronkiewicz-Waltz zachowała się w tej sprawie bardzo otwarcie - przekonywał z kolei Sławomir Neumann z Platformy Obywatelskiej. Najbardziej radykalne kroki zaproponował Paweł Kukiz.

Gdyby PiS nie łamało konstytucji, Jarosław Kaczyński nie musiałby przekonywać, że jest inaczej - mówił Krzysztof Hetman w "Kawie na ławę" komentując kryzys wokół TK.

- Minister spraw zagranicznych Niemiec dzwonił do Witolda Waszczykowskiego i tłumaczył się ze spotkania w Berlinie - powiedział w "Kawie na ławę" wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Chodzi o sobotnie konsultacje szefów MSZ sześciu państw-założycieli Unii Europejskiej w związku z decyzją Brytyjczyków o wyjściu z UE.