Kawa na ławę

Kawa na ławę

- Dajemy na stół program, który był marzeniem wielu Polaków. To jest polski model państwa opiekuńczego - mówił o rozszerzeniu programu 500 plus na każde dziecko w "Kawie na ławę" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. - Jeśli PiS 43 miliardy zł chce wydać z budżetu (tyle według niektórych obliczeń mają kosztować te obietnice - red.) to musi je zabrać obywatelom - wskazywała z kolei Paulina Henning-Kloska z Nowoczesnej.

"Fakt" opublikował w czwartek zdjęcia przedstawiające przyjazd prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do resortu sprawiedliwości na spotkanie ze Zbigniewem Ziobrą. Miało to miejsce w czasie publikowania kolejnych wątków tak zwanych taśm Kaczyńskiego i przesłuchania w prokuraturze austriackiego biznesmena, uczestnika nagranych rozmów. - Jestem przekonany, że takich wizyt było więcej i to jest całkowicie naturalne - przyznał w "Kawie na ławę" w TVN24 Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości.

Państwo wykorzystuje cały aparat, żeby chronić Adama Andruszkiewicza - oświadczył w "Kawie na Ławę" poseł Nowoczesnej Adam Szłapka. Goście programu komentowali reportaż "Superwizjera" o blokowaniu śledztwa w sprawie fałszowania podpisów poparcia w wyborach samorządowych w 2014 roku i roli w tym wiceministra cyfryzacji Adama Andruszkiewicza. - To podejrzenie podejrzenia, bo na razie jeszcze prokuratura nic nie ustaliła - powiedział prezydencki minister Andrzej Dera.

Taśmy z nagranym Jarosławem Kaczyńskim to "wulkan, który się budzi" - stwierdził w "Kawie na ławie" w TVN24 Sławomir Neumann z Platformy Obywatelskiej. - Nie widzę w tym nic nadzwyczajnego - ocenił rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Piotr Zgorzelski z PSL mówił o "państwie oligarchicznym", a Stanisław Tyszka z Kukiz'15 o "obchodzeniu ustawy" o finansowaniu partii politycznych.

- Była propozycja, przyjęta przynajmniej ideowo, żeby rozpocząć taki wewnętrzny ostracyzm - mówił o sposobach walki z mową nienawiści w "Kawie na ławę" w TVN24 Grzegorz Długi z Kukiz'15, komentując piątkowe spotkanie premiera z szefami klubów parlamentarnych w związku z zabójstwem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. - Żadne rozwiązanie na przyszłość nie będzie miało sensu, jeśli nie zdiagnozujemy tego, co się wydarzyło i nie znajdziemy przyczyny - mówił szef klubu PO Sławomir Neumann.

Nawet przesadne wzięcie na siebie odpowiedzialności jest pożyteczne i pozytywne, bo odwrotne: "to oni", nie zaprowadzi nas w dobrą stronę - mówił w "Kawie na ławę" w TVN24 Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski. Odniósł się w ten sposób do apeli z sobotniego pogrzebu Pawła Adamowicza o zaprzestanie mowy nienawiści. Jarosław Kalinowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego uznał, że bez względu na osobiste motywy zbrodni, "za tym wszystkim stoi wojna polityczna, która tak dramatycznie dzieli społeczeństwo".

Kwestia ustawy ujawniającej wysokość zarobków w Narodowym Banku Polskim rozgrzała dyskusję w "Kawie na ławę" w TVN24. - Ta ustawa nic nie da - stwierdził Bartosz Arłukowicz (PO). Dodał, że "Kaczyński tkwi w stalowym uścisku Glapińskiego". - Niezależność NBP nie może tłumaczyć braku transparentności jego funkcjonowania - mówiła Paulina Henning-Kloska z Nowoczesnej. Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski przekonywał, że "nie ma dyskusji, czy będzie ustawa, tylko kiedy będzie".

- To jest typowy przykład tak zwanego fake newsa. Ktoś wrzuca jakąś informację, a nie ma to żadnej wartości - stwierdził w "Kawie na ławę" w TVN24 Jacek Sasin (PiS) odnosząc się do możliwości ewentualnych wcześniejszych wyborów parlamentarnych. - Żadnych przyspieszonych wyborów nie będzie - zapewniał.

W interesie Polski było zaimplementowanie wyroku TSUE i to zostało przez nas przeprowadzone, dlatego prezydent podpisał tę ustawę - mówił w "Kawie na ławę" w TVN24 rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Jednak, jak dodał, "my się z tym wyrokiem nie zgadzamy". - Cały czas próbujecie osłabić Unię Europejską od środka. To jest polityka absolutnie promoskiewska - komentował Sławomir Neumann (PO). - To jest pełzający polexit - dodał.

Prezydent do tej pory nas głównie kompromitował, teraz szkodzi Polsce. Prowadzi Polskę do polexitu - mówił w "Kawie na ławę" w TVN24 Bartosz Arłukowicz z PO. - PiS robi wszystko, żeby Unia Europejska wypchnęła nas na skutek tego, że nieprzestrzegane są jej podstawowe wartości - wtórowała mu Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej. - To tylko wasza narracja, niezwiązana z żadnymi faktami. Próbujecie wmówić Polakom, że my chcemy wyjść z Unii - odpowiadał Andrzej Dera.

Prawo i Sprawiedliwość było, jest i będzie partią eurorealistyczną. Chcemy pragmatycznie rozmawiać z naszymi partnerami - mówił w "Kawie na ławę" Ryszard Czarnecki (PiS). - Widać, że zbliżają się wybory. Teraz zaczynają mówić o współpracy, a w sobotę się nawet owinęli we flagę Unii Europejskiej i mówili "jesteśmy Europejczykami" - ocenił Adam Szłapka (Nowoczesna).

To, że zatrzymuje się urzędników dawnego KNF, to próba rozmycia tematu, uwikłania byłych urzędników KNF w sytuację polityczną - ocenił w "Kawie na ławę" Piotr Zgorzelski (PSL). Komentował w ten sposób zatrzymania byłych szefów Komisji Nadzoru Finansowego - Andrzeja Jakubiaka i Wojciecha Kwaśniaka. Podkreślił, że jego ugrupowanie zrobi wszystko, żeby została powołana komisja śledcza do zbadania sprawy upadłości SKOK Wołomin.

Od paru lat toczy się wojna między premierem Mateuszem Morawieckim a prezesem NBP Adamem Glapińskim o nadzór nad instytucjami finansowymi - komentował w niedzielę w "Kawie na ławę" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) odnosząc się do roli, jaką w sytuacji wokół KNF miałby odgrywać szef NBP. O jego rolę dopytywał także Bartosz Arłukowicz z PO. Jarosław Sellin (PiS) odpowiadał, że "prowadzone jest śledztwo, które pozwoli na te pytania odpowiedzieć".

Za chwilę to operator TVN będzie głównym oskarżonym razem z dziennikarką, która robiła materiał. Nie są źli ci ze stowarzyszenia Duma i Nowoczesność, którzy propagowali faszyzm, tylko źli są ci, którzy to nagrali - wskazywał w niedzielę w "Kawie na ławę" w TVN24 szef klubu PO Sławomir Neumann. Komentował w ten sposób działania ABW w sprawie operatora TVN, współautora reportażu wcieleniowego na temat polskich neonazistów.

To gangsterska metoda prowadzenia polityki i biznesu - przekonywał w "Kawie na ławę" Sławomir Neumann, szef klubu PO. Goście programu TVN24 komentowali aferę w Komisji Nadzoru Finansowego. - Opozycja próbuje z tego zrobić największą aferę III RP - podkreślał poseł PiS Marcin Horała. - Służby, które przyzwyczaiły nas do tego, że wchodzą o szóstej rano nawet w błahych sprawach, tutaj spały do południa - ocenił Jarosław Kalinowski (PSL).

- Uważam, że w setną rocznicę odzyskania niepodległości powinno być 2,5 miliona ludzi w Warszawie - ocenił w specjalnym wydaniu "Kawy na ławę" w TVN24 Krzysztof Hetman (PSL). - Można było sześć miesięcy temu powiedzieć Polakom: słuchajcie, chodźmy wszyscy - dodał. - Ten marsz nie był wspólnotowy, bo jak widzę paloną flagę Unii Europejskiej, to to nie jest wspólnota - stwierdziła Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska). - Potępiam spalenie flagi unijnej. Potępiam wszelkie hasła, które nawoływały do nienawiści - odpowiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

To jest największa krzywda, jaką Jarosław Kaczyński zrobił Lechowi Kaczyńskiemu - zniszczył jego pamięć - powiedział w "Kawie na ławę" w TVN24 Adam Szłapka (Nowoczesna), komentując sobotnie odsłonięcie pomnika byłego prezydenta na placu Piłsudskiego w Warszawie. Tadeusz Cymański (Zjednoczona Prawica) ocenił, że "budowanie tożsamości przez pomniki może nie jest najlepszą, ale jest pewną drogą w czasach kryzysu autorytetów".

Na taki wynik wpłynęła także kampania kłamstwa i oszczerstw ze strony opozycji - komentował w wyborczej "Kawie na ławę" sondażowe wyniki II tury wyborów samorządowych szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. To wasza kampania jest oparta na kłamstwie i Polacy tę kampanię tak ocenili - odpowiedział szef klubu PO Sławomir Neumann i dodał, że kolejne miasta pokazują "nie" dla PiS. - Obawiam się, że z punktu widzenia interesu obywatelskiego wynik wyborów samorządowych będzie dosyć marny - ocenił Paweł Kukiz, lider ruchu Kukiz'15.

28 października gośćmi Konrada Piaseckiego w programie "Kawa na ławę" byli: Sławomir Neumann (PO), Michał Wójcik (PiS), Jarosław Kalinowski (PSL), Andrzej Dera (kancelaria prezydenta), Marek Jakubiak (Kukiz'15) i Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna). Głównym tematem rozmowy było orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który nakazuje przywrócenie stanu prawnego sprzed wejścia w życie wprowadzonej przez rząd PiS nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Oglądaj program "Kawa na ławę" w TVN24 w każdą niedzielę o 10.45.

Rafał Trzaskowski przejechał po was walcem, zawrócił i jeszcze raz przejechał - mówił w wyborczej "Kawie na ławę" w TVN24 Sławomir Neumann (PO), zwracając się do polityków PiS. - My od początku twierdziliśmy, że duże miasta to nie jest pole, na którym stoczymy zwycięskie walki. Walczyliśmy o sejmiki - tłumaczył szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. - PiS chciał wyeliminować PSL i na szczęście im się to nie udało - powiedział Piotr Zgorzelski (PSL), komentując sondażowy wynik Stronnictwa w wyborach do sejmików wojewódzkich.