Kawa na ławę

Kawa na ławę

- To, co się stało było najszybszym w historii parlamentaryzmu zdementowaniem kłamstwa, które pojawiło się w ustach premiera, który wygłaszał swoje pierwsze expose - powiedział Andrzej Duda. Polityk PiS wyjaśnił dlaczego Jarosław Kaczyński podał rękę Donladowi Tuskowi. - To nie był gest pojednania, ale pożegnania - ocenił Leszek Miller. Natomiast według polityków koalicji PO-PSL to była szansa na rozpoczęcie współpracy, ale została zniweczona przez Adama Hofmana.

SLD chce przeglądu wszystkich umów w spółkach skarbu państwa - poinformował w "Kawie na ławę" Włodzimierz Czarzasty. To pokłosie sprawy wokół minister infrastruktury i rozwoju Ewy Wasiak, która otrzymała z PKP 510 tys. zł odprawy. Politycy dyskutowali także o byłym doradcy Donalda Tuska, Igorze Ostachowiczu, który został zatrudniony w zarządzie PKN Orlen.

- Teraz, jak on (Tusk) odszedł, to co ona (Kopacz) ma zrobić? Cała sfora zaczęła ujadać. Każdemu dała michę i teraz jest etap merdania ogonem - powiedział Tadeusz Cymański z SP o sytuacji w rządzie po zmianie premiera. Goście "Kawy na ławę" w TVN24 oceniali piątkowe wystąpienie nowej szefowej rządu. Adam Hofman (PiS) krytykował zapowiedź odejścia od polityki wspierania Ukrainy. - Czego teraz chcecie? Czego się wyśmiewacie? Powiedziała to, co chcieliście usłyszeć - wypominał politykom opozycji Adam Szejnfeld z PO.

W "Kawie na ławę" politycy dyskutowali o przyszłej szefowej polskiego rządu. - Pani marszałek Kopacz jest niestety politykiem niesamodzielnym - mówił Zbigniew Girzyński z PiS. Kopacz bronił jej partyjny kolega Cezary Grabarczyk z PO: - Marszałek Kopacz ma silną pozycję w PO. Wynika ona nie tylko z merytorycznych kompetencji.

Krytycznie o szczycie NATO w Newport wypowiadali się w programie "Kawa na ławę" niektórzy politycy opozycji. - Rosja testuje NATO, a Sojusz daje jej zielone światło. Newport jest jak Monachium w 1938 - mówili, oceniając postanowienia Sojuszu. NATO ustaliło, że nie dozbroi Ukrainy, wzmocni natomiast wschodnią flankę, tworząc siły natychmiastowego reagowania, tzw. szpicę. - Tworzenie szpicy jest dla nas korzystne - przekonywał Adam Szejnfeld z PO.

Debata w parlamencie o celach Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej - tego od premiera przed objęciem przez niego unijnego fotela chce Grzegorz Napieralski (SLD). Wtórował mu w "Kawie na Ławę" Adam Hofman z PiS. A jak będą wyglądały zmiany w rządzie? Adam Szejnfeld (PO) zdeklarował w TVN24: "Na pewno nie narazimy Polski na destabilizację, niepewność, walkę o stołki". I dodał, że zmiany mogę być "głębsze".

Czy wizyta CBA w biurze posła PSL przed głosowaniami nad losem szefa MSW to przypadek? Wątpliwości co do tego mieli niemal wszyscy goście "Kawy na ławę" w TVN24. Innego zdania był poseł PO Adam Szejnfeld: Ja uważam, że jest to nieszczęśliwy zbieg okoliczności. Wbrew tezom, które stawiacie, jedna rzecz jest pewna - PO nie steruje i nie może sterować czymś takim.

- Myśmy sugerowali panu premierowi, by przynajmniej na ten czas (wyjaśniania sprawy -red.) pan Sienkiewicz był zawieszony, urlopowany. Pan premier wybrał inną opcję - mówił w "Kawie na ławę" Marek Sawicki (PSL), komentując ujawnione przez "Wprost" nagrania ministra Bartłomieja Sienkiewicza. - W każdym przyzwoitym kraju już dawno minister albo podałby się do dymisji, albo byłby zdymisjonowany. To, że tego nie ma, to tylko pokazuje z kim mamy dzisiaj do czynienia, co to jest za środowisko - ocenił z kolei Andrzej Duda (PiS).

Jakim alfabetem napisano scenariusz afery taśmowej i czy to możliwe, że wydarzenie, które od dwóch tygodni wywraca do góry nogami polską scenę polityczną jest wynikiem "spisku kelnerów"? Zastanawiali się nad tym goście "Kawy na ławę": Jarosław Gowin, Leszek Miller, Andrzej Halicki, Marek Sawicki, Robert Biedroń i Adam Hofman. - Gdyby się okazało, że ta grupa, która nagrywała to rzeczywiście kelnerzy i jakiś biznesmen, to dla powagi tego wydarzenia byłoby lepiej, żeby jakiś Rosjanin się tam pojawił - ocenił szef SLD. Zaraz jednak dodał: - Ale się nie pojawi.

Knajacki język, niska kultura i niedopuszczalne słowa. Tę ekipę trzeba jak najszybciej zmienić. Państwo po 7 latach rządzenia PO nie istnieje, czeka nas destabilizacja - mówili w programie 'Kawa na ławę" politycy opozycji, komentując najnowsze fragmenty rozmów ujawnionych przez "Wprost". Podsłuchani zostali m.in. Radosław Sikorski i Jacek Rostowski. Szef MSZ stwierdził, że sojusz Polski z USA jest szkodliwy. Mówił też o naszej murzyńskości, a także o tym, jak zaj***ć PiS.

- Grzegorz Schetyna ma przed sobą wybór. Albo tak jak ja: rzucić otwarte wyzwanie Donaldowi Tuskowi, albo jak do tej pory: czekać, aż zostanie zatłuczony w ciemnym zaułku przez podrzędnych siepaczy wysłanych przez premiera - powiedział w programie "Kawa na ławę" Jarosław Gowin. Politycy komentowali sytuację w Platformie Obywatelskiej i relacje Schetyna-Tusk. - Ruszyło dorzynanie watahy. I to widać - skwitował Andrzej Rozenek.

- To polityczna zsyłka, Tusk próbuje się pozbyć ostatniego z rywali. Źle się jednak dzieje, że w taki sposób niszczy się jednocześnie polską dyplomację - tak politycy opozycji komentowali w "Kawie na ławę" informację, jakoby Grzegorz Schetyna miał zostać ambasadorem w Moskwie. Jak podała "Rzeczpospolita", premier chce, aby jego główny partyjny konkurent objął placówkę dyplomatyczną w stolicy Rosji. - To odgrzewana plotka - podsumował Adam Szejnfeld z PO.

- Kwaśniewski powinien złożyć oświadczenie majątkowe lub zrezygnować z uposażenia, które otrzymuje jako były prezydent - postulował w "Kawie na ławę" Jacek Kurski, komentując informacje dotyczące współpracy Aleksandra Kwaśniewskiego z ukraińską spółką gazową. Byłego prezydenta bronił Ryszard Kalisz, zarzucając swoim oponentom, że "stali się kontrolerami PIT-ów."

- Kwaśniewski powinien złożyć oświadczenie majątkowe lub zrezygnować z uposażenia, które otrzymuje jako były prezydent - postulował w "Kawie na ławę" Jacek Kurski, komentując informacje dotyczące współpracy Aleksandra Kwaśniewskiego z ukraińską spółką gazową. Byłego prezydenta bronił Ryszard Kalisz, zarzucając swoim oponentom, że "stali się kontrolerami PIT-ów."

- Prezes powinien ją napiętnować i powiedzieć: pani profesor przeprosi. Nie wstydźmy się przepraszać - apelował w "Kawie na ławę" w TVN24 Tadeusz Cymański komentując słowa posłanki Krystyny Pawłowicz o Władysławie Bartoszewskim. - Nigdy bym nie powiedział czegoś takiego, bo uważam że przekroczyła granicę, której przekroczyć nie wolno - powiedział Andrzej Duda (PiS). Jego zdaniem jednak, to PO wprowadziła do polityki język nienawiści.

Czy na Ukrainie czeka nas wojna? - Putin nie zdecyduje się na otwartą inwazję, na otwarte wejście - mówił w "Kawie na ławę" w TVN24 Marek Sawicki z PSL. Włodzimierz Czarzasty z SLD z kolei zwracał uwagę, że od początku wiadomo było, że Moskwa "maczała w tym palce".

- Jeśli chodzi o obalenie komunizmu, dychotomicznego podziału świata, zrobił więcej niż Reagan z Thatcherową razem wzięci - mówił o Janie Pawle II w programie specjalnym "Kawa na ławę" z okazji kanonizacji Jana Pawła II Krzysztof Janik. Jan Rokita powiedział, że polski papież jest jednym z ludzi, "dzięki którym wierzy głębiej". Paweł Śpiewak zwracał zaś uwagę, że ojciec święty próbował otworzyć Kościół na inne kontynenty poza Europą.

33 proc. Polaków zagłosuje na Platformę Obywatelską, 33 proc. na Twój Ruch. SLD otrzyma 20 proc. poparcia, PSL - 11, Solidarna Polska - 8,5 proc. Tak według gości programu "Kawa na ławę" wyglądać będą wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Jedynie Adam Hofman nie ocenił procentowego poparcia dla PiS. Polityk po prostu prognozuje wygraną. - Liczy się tylko zwycięstwo - powiedział.