Kawa na ławę

Kawa na ławę

Kogo prezydent uprzedził o wecie? "Żadnych targów, deali nie było"

Prezydent uprzedził o swojej decyzji premiera Morawieckiego i ministra Błaszczaka, który tę ustawę na pewnym etapie przejął - mówił w "Kawie na ławę" w TVN24 Krzysztof Łapiński, minister w Kancelarii Prezydenta RP. Odniósł się w ten sposób do negatywnych reakcji części prawicowych polityków na weto Andrzeja Dudy do tak zwanej ustawy degradacyjnej.

"Pan prezydent się nie wycofa"

- Myślę, że pan prezydent się nie wycofa, bo to jest kwestia przekonań każdego z nas - powiedział w "Kawie na ławę" minister Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta RP. Odniósł się do deklaracji Andrzeja Dudy, który ogłosił, że podpisze ustawę "Zatrzymaj aborcję" jeśli zostanie uchwalona przez Sejm. Gośćmi programu byli także Patryk Jaki (wiceminister sprawiedliwości), Katarzyna Lubnauer (przewodnicząca Nowoczesnej), Sławomir Neumann (Platforma Obywatelska), Piotr Zgorzelski (Polskie Stronnictwo Ludowe) i Marek Jakubiak (Kukiz '15).

"To wstrząsające, jak takie sytuacje są wykorzystywane do walki politycznej"

Trzeba stwierdzić - system nie działa właściwie i powinien zostać zreformowany - podkreślił Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, komentując opuszczenie więzienia po 18 latach przez Tomasza Komendę. Gość "Kawy na Ławę" ocenił, że sprawa skazania Komendy na podstawie wątpliwych dowodów pokazuje potrzebę reformy systemu sądownictwa w Polsce. Ponadto gośćmi programu byli: Krzysztof Łapiński (Kancelaria Prezydenta RP), Rafał Trzaskowski (PO), Adam Szłapka (Nowoczesna), Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15) i Krzysztof Hetman (PSL).

Prezydencki minister: nie wypowiadamy się w sprawie spotkań, które się nie odbyły

Strategiczne stosunki polsko-amerykańskie nie są zagrożone - podkreślił w "Kawie na ławę" w TVN24 Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP. Jednocześnie unikał odpowiedzi na pytanie, czy prezydent Andrzej Duda nie odebrał telefonu od sekretarza stanu USA Rexa Tillersona oraz o rzekome odwołanie spotkania z wiceprezydentem USA Mikiem Pencem w Korei Południowej. Ponadto gościem programu był Patryk Jaki (Zjednoczona Prawica), Piotr Zgorzelski (PSL), Bartosz Arłukowicz (PO), Witold Zembaczyński (Nowoczesna) i Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15).

"Czy powiedzieliście Macierewiczowi, że nie jest już ministrem?"

- Czy pan prezydent przekazał Antoniemu Macierewiczowi, że został odwołany? - pytał w "Kawie na ławę" TVN24 Sławomir Neumann (Platforma Obywatelska). Stwierdził, że były minister obrony narodowej nadal korzysta ze swojego dotychczasowego gabinetu i limuzyny. Pytał, czy Macierewicz nadal dysponuje kartą kredytową MON. Goście programu dyskutowali o wydatkach ministerstwa oraz pensjach ministrów i wiceministrów.

"Po obu stronach nastąpiła pewna refleksja i uspokojenie emocji"

Z jednej i drugiej strony mam wrażenie, że było pewne nierozumienie o co dokładnie chodzi w tej ustawie. A teraz na spokojnie wszystko jest wyjaśniane kanałami dyplomatycznymi - tak Krzysztof Łapiński, rzecznik prezydenta RP, skomentował spekulacje o porozumieniu polskich i izraelskich władz w sprawie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. O polskiej dyplomacji i polityce historycznej mówili również pozostali goście "Kawy na ławę" w TVN24.

Komentarze po słowach premiera. "Istotą była obrona Polski"

Czasem wypada mieć więcej empatii, wrażliwości i nie brnąć w tłumaczenia, które powodują dalszy kryzys i zaostrzenie relacji - wskazywał w "Kawie na ławę" w TVN24 poseł PO Andrzej Halicki. Odniósł się do wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego i użycie słowa "sprawcy" w kontekście Żydów w czasie II wojny światowej. Prezydencki minister Andrzej Dera przyznał, że "być może słowo 'sprawcy'" było niefortunne, ale "istotą odpowiedzi była obrona Polski i polskiego honoru".

"Mam apel do opozycji, żebyśmy mówili w tej sprawie jednym głosem"

- Bardzo bym prosił, żeby nie budować takiego przekonania, że myśmy ponieśli jakieś straty (w sporze o nowelizację ustawy o IPN - red.) - powiedział w niedzielę w "Kawie na ławę" Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości. - Widać, że Izrael schodzi z tonu. Poza tym nie widzę jakiegoś wielkiego zamieszania międzynarodowego - ocenił z kolei Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zdaniem Grzegorza Długiego z Kukiz'15, ustawa doprowadziła z kolei do tego, że Żydzi mieszkający w Polsce "znaleźli się między młotem a kowadłem".

Prezydencki minister: decyzja będzie podejmowana w interesie Polski

Prezydent decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o IPN na pewno podejmie w interesie państwa polskiego, jesteśmy na etapie analizy okoliczności - powiedział w "Kawie na ławę" w TVN24 wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Goście komentowali co powinien zrobić Andrzej Duda z ustawą o IPN. - Prezydent może tę ustawę zawetować i wysłać do Sejmu - mówił Sławomir Neumann. - Należałoby tę ustawę podpisać i wysłać do Trybunału - dodał Krzysztof Hetman.

Jaki: wykonaliśmy gest w stronę Izraela

Po zaprezentowaniu założeń nowelizacji ustawy o IPN były dwa spotkania, ambasador Izraela zgłaszała wątpliwości, wykonano gest w stronę izraelską. Potem przez rok nikt nie zgłaszał wątpliwości - powiedział w "Kawie na ławę" wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. - Ta ustawa w żaden sposób nie godzi w pamięć tych, którzy zginęli - podkreślał rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

"Prawo jest jednoznaczne", "sprawa śmiertelnie poważna"

Rząd zareaguje zgodnie z prawem - powiedział w "Kawie na ławę" w TVN24 przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin komentując reportaż "Superwizjera" TVN o środowisku polskich neonazistów. Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej zapowiedział, że partia złoży formalny wniosek o informację bieżącą w tej sprawie do rządu i MSWiA.

"Może to jest ten moment, kiedy się trzeba otrząsnąć"

- Moim zdaniem opozycja ma problem z fundamentalną kwestią, jaką jest wiarygodność - stwierdził w "Kawie na ławę" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. - Na pewno to zachowanie nie sprzyjające opozycji. Może to jest ten moment, kiedy się trzeba otrząsnąć - przyznał z kolei Bartosz Arłukowicz, komentując odrzucenie przez Sejm obywatelskiego projektu liberalizującego prawo aborcyjne.

Rozmowy z lekarzami u prezydenta? "Tam powinniśmy szukać konsensusu"

Paweł Kukiz zaproponował w "Kawie na ławę" ponadpartyjne rozmowy na temat poprawy sytuacji w ochronie zdrowia. - Taka dyskusja powinna odbywać się u prezydenta - stwierdził. - Wszystkie partie polityczne, przynajmniej te sejmowe, muszą uznać, że nie będą używały służby zdrowia do bieżącej walki politycznej - skomentował ten pomysł rzecznik Andrzeja Dudy, Krzysztof Łapiński.

Prezydencki doradca: relacje z Macierewiczem trudne, nie ma chemii

Relacje prezydenta z szefem MON są trudne. Jeśli konstytucyjna niespójność napotyka na sytuację, kiedy między dwoma wybitnymi politykami nie ma chemii, to powstają pola sporów - powiedział w "Kawie na ławę" doradca prezydenta profesor Andrzej Zybertowicz odnosząc się do trwającego od miesięcy konfliktu Andrzeja Dudy z Antonim Macierewiczem.

Prezydencki minister: to projekty pana prezydenta. Nie ma powodów, by nie podpisywał

Przez cały proces legislacyjny przedstawiciele prezydenta byli i uważają, że jest zgodne z wolą prezydenta to, co jest w tej chwili w tych ustawach. Nie ma powodów do tego, żeby pan prezydent nie podpisywał, ponieważ to są projekty pana prezydenta - powiedział w niedzielę w programie "Kawa na ławę" w TVN24 prezydencki minister Andrzej Dera, komentując przegłosowane w Sejmie i Senacie ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. - Pan prezydent zje własny język - odpowiadał mu Sławomir Neumann z PO.

"Macierewicz pokazał nowemu premierowi kto tu rządzi"

To jest polityczne działanie. Jeżeli zostanie uznane odwołanie gen. Jarosława Kraszewskiego od decyzji SKW, oczekuję od prezydenta wniosku o odwołanie szefa SKW Piotra Bączka - powiedział w "Kawie na ławę" Marek Jakubiak z Kukiz'15. Odniósł się w ten sposób do decyzji Służby Kontrwywiadu Wojskowego, która cofnęła dostęp współpracownikowi Andrzeja Dudy do informacji niejawnych. Pierwszy poinformował o tym portal tvn24.pl. - Antoni Macierewicz pokazał nowemu premierowi kto tu rządzi - ocenił Bartosz Arłukowicz z PO.

"Prezydent dał się podpuścić własnym prawnikom"

Prezydent bardzo spokojnie podchodzi do tego, co się wydarzyło w ostatnich dniach - powiedział w niedzielę w "Kawie na ławę" w TVN24 Krzysztof Łapiński, minister z kancelarii Andrzeja Dudy. Dodał, że głowa państwa porozmawia ze swoimi współpracownikami i oceni poprawki, które Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło do jego projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

"Uważam, że nie łamią konstytucji". Prezydent o swoich projektach ustaw sądowych

Będę się przyglądał temu, jakie poprawki będą składane. Tam (w Sejmie) jest dwóch moich przedstawicieli - powiedział w niedzielę w programie "Kawa na ławę" w TVN24 prezydent Andrzej Duda, komentując projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, które w minionym tygodniu trafiły z jego kancelarii do Sejmu. - Uważam, że moje propozycje nie łamią konstytucji i uważam, że są bardzo dobrymi rozwiązaniami - powiedział prezydent.