Kawa na ławę

Kawa na ławę

- Gen. Błasik jest instrumentem partyjnej walki PiS. - powiedział w programie "Kawa na ławę" Adam Szejnfeld. Poseł Platformy uważa, że zaproponowany przez PiS projekt uchwały ws. uczczenia pamięci gen. Andrzeja Błasika jest początkiem kampanii prezydenckiej i ataków na prezydenta Komorowskiego.

- Zawiesiłbym organizację Roku Rosji w Polsce i Polskiego w Rosji, by dać w ten sposób sygnał Rosjanom, by nie popierali Władimira Putina - powiedział w "Kawie na ławę" Adam Szejnfeld z PO. Podobnego zdania byli inni politycy. Artur Dębski z Twojego Ruchu i Marek Sawicki z PSL przestrzegali przy tym, żeby nie ryzykować zerwania stosunków, w tym gospodarczych, z Rosją. - Jeśli przedsiębiorcy zapłacą za wasze słowa, to będziemy się musieli bić w piersi przed najbliższe lata - grzmiał Dębski.

- Zachód sprzedaje na naszych oczach Ukrainę. Aneksja Krymu jest faktem - stwierdził w programie "Kawa na ławę" Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski. Dodał, że "tego nikt nie cofnie, bo jest zaangażowana twarz Putina". Inni goście programu uważają, że Putin w sprawie Krymu ośmieszył się i pozostał sam na arenie międzynarodowej, a większe sankcje na Rosję nie leżą w interesie gospodarczym Wielkiej Brytanii czy Niemiec.

- Trzeba prowadzić bardzo dynamiczną politykę i dyplomację rozmów w celu wygaszenia atmosfery wojny. Przede wszystkim trzeba wygasić atmosferę wojny, a potem można osiągnąć cele dyplomatyczne dotyczące Ukrainy - powiedział w programie "Kawa na ławę" poseł Platformy Obywatelskiej Adam Szejnfeld. Bardziej radykalni byli inni goście programu.

- Julia Tymoszenko mogła stać się "ukraińskim Nelsonem Mandelą" i wezwać do dialogu. Ale nie wykorzystała tej szansy. Użyła języka podziałów - tak Robert Biedroń z Twojego Ruchu ocenił słowa byłej premier Ukrainy o konieczności osądzenia Wiktora Janukowycza i ukarania winnych śmierci demonstrantów. - Mimo tonu wypowiedzi, Majdan nie zaakceptował Tymoszenko - powiedział z kolei Marek Sawicki z PSL.

- Zachował się jak Putin - że on tu zadzwoni do wszystkich, poruszy, jak trzeba to nawet wyśle na Syberię i zrobi porządek - tak o interwencji premiera w związku z trudną sytuacją na Lubelszczyźnie mówił w "Kawie na ławę" Zbigniew Girzyński z PiS. Z kolei zdaniem Marka Sawickiego, premier w ogóle nie powinien reagować na problemy. To nie jest sprawa pana premiera ani wojewody - powiedział.

- Polska dzisiaj stoi w jednym rzędzie z Koreą Północną i Białorusią - mówił w "Kawie na ławę" Robert Biedroń (TR), komentując informacje o tajnym więzieniu CIA w Polsce, w którym rzekomo torturowano więźniów podejrzewanych o terroryzm. Zdaniem Leszka Millera, ta sprawa jest prosta: - Albo jesteśmy po stronie islamskich morderców albo po stronie ofiar - powiedział.

- Jeżeli minister Biernacki użył takich słów, to uważam, że są nieadekwatne do oceny różnicy poglądów na ten temat - powiedział w "Kawie na ławę" Adam Szejnfeld (PO). Tak skomentował opinię ministra sprawiedliwości o innym polityku Platformy Andrzeju Halickim, który miał przekazać sejmowej komisji poprawkę do ustawy dotyczącej izolowania groźnych przestępców. Biernacki ocenił, że zmiana "mogła wykoleić ustawę" i byłaby "sabotażem".

Sprawa pedofila Mariusza Trynkiewicza jest wyolbrzymiana. Wykorzystuje się ją, by uderzyć w rząd - stwierdził w programie "Kawa na ławę" Adam Szejnfled z PO. - Jeśli nawet jedno dziecko zostałoby zamordowane (przez Trynkiewicza - red.), byłaby to kompromitacja, z której Donald Tusk nigdy by się nie wytłumaczył - ripostował Zbigniew Ziobro z Solidarnej Polski.

Czas przestać się licytować, bo żadna partia nic nie zrobiła ws. pijanych kierowców - stwierdził w programie "Kawa na ławę" Włodzimierz Czarzasty, odnosząc się do propozycji polityków odnośnie prowadzenia auta na promilach. PiS postuluje np. zaostrzenie kar, zaś PO uważa, że sądy powinny przestać orzekać kary w zawieszeniu.

"Histeryczna" decyzja premiera o dymisji może być drugie dno - w taki sposób politycy opozycji komentowali w programie "Kawa na ławę" odejście z rządu Sławomira Nowaka. Powodem jest prokuratorskie śledztwo ws. oświadczenia majątkowego byłego już ministra transportu. - Zachował się właściwie, zgodnie ze standardami - bronił swojego partyjnego kolegi Andrzej Halicki z PO.

- Jacek Rostowski swoje możliwości wyczerpał i czuje się zmęczony - stwierdził w "Kawie na ławę" Marek Sawicki z PSL w kontekście zapowiadanej rekonstrukcji rządu PO-PSL. Nawiązując do tej kwestii Adam Hofman powiedział, iż dyskusje na ten temat są już nudne, bo są częste i niewiele z nich wychodzi. - Już nawet kabarety przestały się z tego śmiać - stwierdził rzecznik PiS.

- Sępy przedwcześnie się zlatują - w taki sposób Adam Szejnfeld z PO skomentował w "Kawie na ławę" list Jarosława Gowina do członków PO. Były politykl Platformy zarzuca partii kolesiostwo, a premiera porównuje do Leszka Millera o okresu afery Rywina. - To głupota - ocenił to, co napisał Gowin, Włodziemierz Czarzasty z SLD.

- Referendum powinno dotyczyć całego państwa, wszystkich obywateli Polski. To referendum wszystkich obywateli nie dotyczy - mówił o obywatelskim wniosku o referendum m.in. w sprawie obowiązku szkolnego sześciolatków poseł PO, Andrzej Biernat. - Jakaż obywatelska jest partia, która chce odrzucenia w pierwszym czytaniu takiego wniosku? - ripostował Andrzej Duda z PiS.

- Zespół Antoniego Macierewicza powstał, zanim ktokolwiek w Polsce usłyszał jakiekolwiek informacje ze strony komitetu badającego przyczyny katastrofy smoleńskiej. Powstał po to, żeby zakłamywać fakty, żeby tworzyć swoją wersję. To jest strategia Antoniego Macierewicza na przejęcie władzy w PiS - oznajmił w "Kawie na ławę" Andrzej Halicki (PO). - Im bliżej jesteśmy prawdy, tym bardziej będziemy krytykowani - odparł rzecznik Prawa i Sprawiedliwości, Adam Hofman.