Czarno na białym

Czarno na białym

Tron z ołtarzem. Relacje Kościoła z władzą

Dowód na to jak ważne jest, żeby ta komisja była niezależna. I od rządu, i od Kościoła. Kościoła, który ma dziś w Polsce "zbyt duży wpływ na życie publiczne" - jak stwierdziło 54 proc. badanych w sondażu dla TVN24. A jak bliskie ma relacje z obecną władzą, o tym Tomasz Marzec.

Akcja i reakcja. Tęcza, która wywołała burzę

Wracamy do sprawy Matki Boskiej z tęczową aureolą. Zarzut "obrazy uczuć religijnych" usłyszała aktywistka, która miała naklejki z takim wizerunkiem umieszczać na śmietnikach i przenośnych toaletach. Tak tłumaczy działanie policji minister Brudziński. Elżbieta Podleśna przedstawia swoją wersję zdarzeń, a Jacek Smaruj pyta, czy reakcja władzy była adekwatna do sytuacji.

Jarkowe i piątka Kaczyńskiego. Strategia PiS po aferze ze Srebrną

W poprzednich wyborach - w kampanijnym cieniu, teraz z niego wyszedł i stanął na czele. I zamiast afery z "taśmami Kaczyńskiego" - jest piątka Kaczyńskiego, tzw. jarkowe oraz PiS prezes otwierający konwencje i spotkania wyborcze, niekiedy kilka dziennie. Czy wszystko to dlatego, że eurowybory mogą mieć także znaczenie dla kolejnych, parlamentarnych i prezydenckich? O tym Dariusz Kubik rozmawiał między innymi z twórcą poprzedniej kampanii PiS.

Ostatnie pięć lat Donalda Tuska. Jaki będzie kolejny krok?

Powrót Tuska? Takiej politycznej deklaracji on sam dotąd nie złożył, choć tak właśnie wielu odbiera jego publiczne i liczne ostatnio wystąpienia w kraju. Wróci czy nie wróci, to na razie jednak publicystyczne spekulacje. Jaką polityczną pozycję ma po prawie pięciu latach nieobecności w polskiej polityce Donald Tusk? O tym Cyprian Jopek.

Zmiana klimatu w Polsce. Do czego doprowadziły wiosenne zawirowania pogodowe?

Zmiana klimatu w polskiej skali, czyli wiosenna susza, jakiej jeszcze nie było - opowiadają rolnicy z centrum i północy kraju. Pokazują zdjęcia, jak wiatr wywiał z pola wysuszoną ziemię i odsłonił zasadzone ziemniaki, które już nie urosną. Brakuje deszczu, brakuje zapasów wody i nikt już nie chce ubezpieczać rolników od suszy. Pokazuje to Łukasz Karusta.

Raport ONZ. Co ludzie zrobili z planetą?

Klimat zmienia się szybciej niż dotąd sądzono. Alarmujące są wnioski opublikowanego w tym tygodniu raportu ONZ na ten temat. My pokażemy niezwykłe zdjęcia, które dobitnie obrazują skalę tego, co człowiek robi z planetą. Coraz więcej betonu i plastiku, coraz mniej wody, roślin i zwierząt. Zdaniem naukowców jesteśmy właśnie świadkami zmiany epoki geologicznej. To historyczny precedens, o czym opowiada Magdalena Raczkowska-Kazek.

Europejski debiut. Pierwsi polscy europosłowie

Początki w Unii nie były łatwe, o czym na własnej skórze przekonali się m.in. pierwsi polscy europosłowie. Co było dla nich największym zaskoczeniem, z czym mieli najwięcej problemów, a co było ich sukcesem. O tym wszystkim z ówczesnymi debiutantami w Parlamencie Europejskim rozmawiał Tomasz Marzec.

Decydująca rozgrywka. Jak Polska wchodziła do Unii Europejskiej

Wejście Polski do Unii nie było wcale łatwe. Decyzja ważyła się do ostatniej chwili, o czym teraz już mało kto pamięta, poza tymi, którzy w imieniu Polski wtedy negocjowali. To była rozgrywka, w której kluczowe okazało się zachowanie zimnej krwi, co w rozmowie z Juliuszem Kaszyńskim wspominają uczestnicy tamtych wydarzeń.

Godziszów. Gmina, która nie chciała wejść do Unii Europejskiej

Gdyby to od nich wtedy zależało, Polska nie byłaby dziś w Unii. Przeciw naszej integracji było aż 88% głosujących - to był referendalny rekord kraju. Czy dziś mieszkańcy Godziszowa w Lubelskiem zagłosowaliby tak samo? Czy jednak zmienili zdanie? Co zmieniło się w ich gminie i w ich życiu przez ostatnich 15 lat? O tym wszystkim rozmawiał z nimi Piotr Czaban.

20 lat za kratami. Kolejny niewinnie skazany?

Dziś nowy Tomasz Komenda, czyli kolejny skazany na dożywocie, najprawdopodobniej niesłusznie. Tak ocenił dziś Sąd Najwyższy i zgodził się, by po blisko 20 latach za kratami Arkadiusz Kraska wyszedł na wolność. Czeka go jeszcze ponowny proces, choć jego uniewinnienia domaga się teraz sama prokuratura. Skazany za podwójne morderstwo nigdy nie przyznał się do winy, nie uwierzyła w nią też matka jednej z ofiar ani najbliżsi samego Kraski. Z nimi wszystkimi rozmawiał Jacek Smaruj.

Głos ofiary, głos Barbary Borowieckiej

Dzieci podobno uciekały, jak go widziały i wołały "Jankowski idzie". Ostrzegały się przed nim nawzajem. Ona też była wtedy dzieckiem, miała 11 lat i twierdzi, że była wielokrotnie molestowana przez duchownego, który potem stał się legendą Solidarności. Tak twierdzi i jest gotowa zeznawać w kurii. To nie "jakaś pani", jak mówią niektórzy obrońcy księdza Jankowskiego, to Barbara Borowiecka, która pod nazwiskiem i przed kamerą opowiada o tym, co działo się 50 lat temu w Gdańsku. Opowiada i pokazuje miejsca pełne bolesnych wciąż dla niej wspomnień. Jest to drastyczna relacja, choć też niezwykła zarazem historia, bo to historia kobiety, która przez jednego księdza odwróciła się od Kościoła, ale dzięki drugiemu - do tego Kościoła wróciła.

Tomasz Komenda uniewinniony. Kto, jeżeli nie on, zamordował piętnastoletnią Małgorzatę K.?

Wracamy do najgłośniejszej sądowej pomyłki ostatnich lat. To historia Tomasza Komendy, który był w więzieniu osiemnaście lat, ale, jak się okazało, nie popełnił zbrodni, za którą został skazany. Komenda wyszedł na wolność i walczy dziś o odszkodowanie. Pozostało jednak pytanie, kto, jeżeli nie on, zamordował piętnastoletnią Małgorzatę K. Prokuratura twierdzi, że już to ustaliła. Z jednym z oskarżonych rozmawiał Leszek Dawidowicz.

Milion za każdy rok za kratami. Jaka jest cena pomyłki wymiaru sprawiedliwości?

Prokuratura oskarża dziś podejrzanych o popełnienie zbrodni, za którą niesłusznie skazany został Tomasz Komenda. On sam przed sądem walczy teraz o odszkodowanie za 18 lat spędzonych za kratami. 18 lat, podczas których był między innymi brutalnie bity, a opis tego, jakie zadawano mu cierpienie, jest momentami zbyt drastyczny, by o tym publicznie mówić. - Nie ma miernika krzywdy - mówi pełnomocnik Tomasza Komendy, ale za 18 lat w więzieniu domaga się 18 milionów.

Arkadiusz Kraska. Kolejna pomyłka wymiaru sprawiedliwości?

Historia Arkadiusza Kraski, który, jak twierdzi, także przebywa za kratami, mimo że jest niewinny. W więzieniu jest od ponda 19 lat, ale prokuratura wysłała teraz wniosek do Sądu Najwyższego o jego uniewinnienie. W czasie, gdy doszło do zbrodni, za którą został skazany, miał oglądać mecz. Dziś jest to mecz o jego życie.

Premier za oceanem o polskim sądownictwie

Po tym, co ostatnio powiedział szef rządu, zmiany w wymiarze sprawiedliwości mogą budzić jeszcze więcej wątpliwości i to nie tylko wśród polskich sędziów, których premier Morawiecki wprost porównał do kolaborujących z hitlerowcami sędziów francuskiego reżimu Vichy.

Historia człowieka, który stoi na czele ZNP

Człowiek, który stał się twarzą nauczycielskiego protestu, choć sam już dawno nie uczy. Od blisko 20 lat kieruje ZNP, czyli Związkiem Nauczycielstwa Polskiego. Przez ten czas ścierał się właściwie z każdą władzą i dla każdej był nie tyle związkowcem, co politycznym przeciwnikiem. Można powiedzieć, zaprawiony w bojach, choć on sam uważa, że to teraz stoi przed najważniejszym egzaminem. Kim jest Sławomir Broniarz? O tym Maja Wójcikowska.

Okrągły stół dla oświaty. Stary pomysł w gorszej odsłonie

Nauczyciele nie przerywają strajku i nie chcą "okrągłego stołu" na Stadionie Narodowym, bo jak tłumaczą - chcą rzeczywistych negocjacji z rządem, a nie happeningu. I mówią to też ci związkowcy, którzy siedzieli już przy takim "okrągłym stole dla oświaty" 11 lat temu, gdy rząd był z Platformy, a prezydent z PiS. Daria Górka przypomina, jak wyglądały wtedy rozmowy i wyjaśnia, dlaczego powtórka z tamtej historii teraz jest praktycznie nierealna.

Kalkulacja wyborcza. Jak PiS próbuje zyskać głosy

Mamy 16. dzień nauczycielskiego protestu i 13 dni do matur. Dobra wiadomość jest taka, że maturzyści - przynajmniej większość z nich - mają dostać świadectwa i klasyfikacje. Zła, że nauczyciele nie mają raczej szans na takie podwyżki, jakich by chcieli. Dlaczego? Odpowiedź może być tak prosta, jak prosty jest rachunek. Ten wyborczy, co pokaże i policzy Piotr Świerczek.

Czysta chemia. Oto, co jemy

Pokażemy to, co jemy. I to, na co często w ogóle nie zwracamy uwagi, czyli różne oznaczenia na opakowaniach. Bywa, że to czysta chemia dodawana do jedzenia i napojów, po to, żeby ładniej wyglądały i lepiej smakowały. Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że różnego rodzaju ulepszacze jemy kilogramami, ale producenci żywności odpowiadają - raport NIK jest nierzetelny. Igor Sokołowski sprawdził więc, jakie są fakty.

Góra zbędnych potrzeb. Kupujemy i wyrzucamy za dużo

Wyrzucanie żywności. Jedna z liczb, które robią ogromne wrażenie, to dziewięć milionów ton. Tyle jedzenia Polacy wyrzucają w ciągu roku. Ale do naszej wyobraźni bardziej może przemówić inna liczba - dwa i pół tysiąca złotych. Taką kwotę przeciętna polska rodzina rocznie wyrzuca do śmieci, marnując żywność. Czy można to zmienić? Między innymi o tym Katarzyna Lazzeri.