Czarno na białym

Czarno na białym

21 tez samorządowych. Co się za nimi kryje?

Pozytywny przekaz do kolejnej kampanii chcą wnieść ludzie, którzy 4 czerwca, w symbolicznym dniu, spotkali się w Gdańsku. To znani samorządowcy z całego kraju, między innymi prezydenci miast wygrywający ostatnie samorządowe wybory z rekordowym poparciem. Jasno zadeklarowali, że chcą uczestniczyć w ogólnokrajowej polityce. Symboli, takich jak data spotkania czy 21 postulatów, było tam dużo, sprawdziliśmy jednak, jaka kryje się za nimi treść i czy jest coś poza dobrymi chęciami.

"Przepis na sukces był bardzo prosty"

Opozycja analizuje swoje błędy, a - jak pokażemy - wyborcy Koalicji Europejskiej na miesiąc przed wyborami dokładnie je znali. Cyprian Jopek rozmawiał z szefem sztabu Koalicji i z kandydatami, którzy wiedzieli, jak wygrać nawet w politycznych bastionach PiS-u. Jak usłyszał - przepis na sukces był bardzo prosty.

Arcybiskup Scicluna. "Gość przed którym drżą wszyscy przestępcy w Kościele"

Mówi się o nim "młot na pedofilów" - jak na duchownego mocne i specyficzne określenie, ale to właśnie on doprowadził do dymisji prawie całego Episkopatu w Chile. Specjalny wysłannik papieża spotyka się z polskimi biskupami. Kim jest arcybiskup Charles Scicluna i jaki jest cel jego wizyty w Polsce? Czy chilijski scenariusz może się powtórzyć u nas?

Co obraża uczucia religijne, a co z religią nie ma nic wspólnego?

Dlaczego Polski kościół ma problem z otwarciem się na środowiska LGBT, choć homoseksualiści są wśród wiernych, a sam papież Franciszek już na początku swojego pontyfikatu apelował o szacunek dla nich? Co obraża uczucia religijne, a co z religią nie ma nic wspólnego? O tym Arkadiusz Wierzuk.

Radykalizacja zamiast akceptacji. Jakie mogą być tego skutki?

Jakie mogą być skutki radykalizacji zamiast akceptacji? O tym opowiadają bohaterowie reportażu Katarzyny Lazzeri. To między innymi pochodzący z katolickiej rodziny młody mężczyzna, który właśnie ze względu na tę tradycję zdecydował się na organizowaną przy Kościele terapię dla homoseksualistów. Oczywiście bez skutku. To jedna z tych historii, które pokazują nie tylko ciasnotę moralną, ale też braki edukacyjne.

Człowiek zagadka. Kim jest Marek Falenta?

Taśmy grają już piąty rok, afera wciąż do końca niewyjaśniona. Pewne właściwie jest jedno, że Marek Falenta, który według sądu zlecił kelnerom nagrywanie polityków, robi teraz co może, żeby uniknąć odpowiedzialności. Człowiek zagadka, jak nazywają go niektórzy. Kim jest sprawca afery, która uderzyła najpierw w rząd PO, a potem PiS? O tym Jacek Smaruj.

Afera taśmowa. Kiedy cała prawda wyjdzie na jaw?

Dlaczego po prawie pięciu latach afera taśmowa, która uderzyła najpierw w rząd PO, a potem PiS, dotąd nie została całkowicie wyjaśniona? Czy nikomu, po obu stronach sceny politycznej, nie zależy, żeby prawda wyszła na jaw? O tym Piotr Świerczek.

System, który powinien pomagać

Zaburzenia psychiczne to oczywiście problem, który dotyka nie tylko dzieci. Cierpi na nie kilka milionów Polaków, a depresja stała się jedną z głównych przyczyn zwolnień lekarskich. Tymczasem na specjalistyczną pomoc w ramach państwowego systemu trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Jeżeli chodzi o liczbę psychiatrów, którzy mają nieść pomoc, jesteśmy na przedostatnim miejscu w Europie. O chorym systemie, który teoretycznie powinien pomagać zdrowieć, Daria Górka.

Psychoterapia. Coraz popularniejsza usługa, ale czy zawsze bezpieczna?

Nie wszystkie osoby z problemami psychicznymi muszą trafiać do psychiatrów, części pomóc mogą także psychoterapeuci, których usługi są coraz popularniejsze. W świecie, który z założenia powinien być absolutnie bezpieczny, zdarzają się także nadużycia. Co więcej, pozostają zazwyczaj bezkarne. Mimo, że od lat mówi się o potrzebie jasnego uregulowania w polskim prawie, kto może nazywać się psychoterapeutą, to nadal nie ma ustawy, która by to opisała. Terapeutą może się więc w praktyce nazwać każdy, co pokaże Artur Zakrzewski.

Samotni i zagubieni

Młodzi lub często bardzo młodzi ludzie potrzebujący specjalistycznej pomocy psychiatrycznej. Pomocy, którą w Polsce coraz trudniej im uzyskać, bo brakuje lekarzy, oddziały są przepełnione i, jak mówi jeden ze specjalistów, działają często niczym szpitale polowe. W szkołach jeden psycholog przypada na ponad 2 tysiące uczniów. Artur Warcholiński.

Redakcje w mieszkaniach i drukarnie w garażach czyli początki wolnej prasy

Pokażemy jak rodziła się wolna prasa w czasach, gdy nawet papieru nie można było kupić bez zgody władzy. Nie mówiąc już o tym, że za obnażanie komunistycznego reżimu groziło więzienie. Była więc pełna konspiracja. Redakcje w mieszkaniach, drukarnie w garażach i przeróżne skrytki. Wspominają to, w rozmowie z Juliuszem Kaszyńskim, twórcy jednego z największych podziemnych wydawnictw.

Zamiana miejsc w MEN. Kim jest Dariusz Piontkowski?

Reformę edukacji dobrze ocenia Dariusz Piontkowski. Sam za nią głosował. Nowy minister edukacji to nauczyciel historii, poseł PiS, od niedawna szef partii na Podlasiu. Szerzej dotąd mało znany, choć ostatnio zrobiło się o nim głośno po jego wypowiedzi na temat edukacji seksualnej dzieci. Nie jedynej zresztą właśnie na ten temat. Maja Wójcikowska.

Szkolna rewolucja Anny Zalewskiej. Miażdżący raport NIK

Zderzenie roczników to niejedyny problem, jaki zostawia po sobie Anna Zalewska. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła skutki jej szkolnej rewolucji. Raport NIK jest wprost miażdżący dla byłej minister, choć ona sama nieustannie i stanowczo zapewniała, że wszystkie zmiany są przemyślane, przygotowane i policzone. Ile zostało z tych zapewnień? O tym Arkadiusz Wierzuk.

Likwidacja gimnazjów i zderzenie dwóch roczników

Zderzenie dwóch roczników i nawet kilkudziesięciu kandydatów na jedno miejsce w liceum. Takie skutki ma likwidacja gimnazjów. Gdy uczniowie walczą o miejsca w wybranych szkołach, szkoły szukają miejsca do ich uczenia. Takiej sytuacji w polskiej oświacie jeszcze nie było, jak mówią nauczyciele i dyrektorzy, z którymi rozmawiała Daria Górka.

W centrum uwagi. Rok 1989 oczami zagranicznych korespondentów

Dla nich Polska lat 80. była jednym z najważniejszych wtedy miejsc, bo właśnie tu zaczął się upadek komunizmu w Europie. Dlatego największe światowe redakcje miały tu swoich wysłanników. O kulisach ich pracy oraz o tym, jak radzili sobie z inwigilacją, cenzurą, brakiem dostępu do telefonów i prozą życia Witold Tabaka rozmawiał w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Warszawie z korespondentami zagranicznymi, którzy relacjonowali te wydarzenia najdłużej.

SOR-y, jak pomóc chorym, gdy chory jest sam system

Wielogodzinne kolejki na oddziałach ratunkowych - wprowadzona przez PiS ustawa o sieci szpitali miała je zlikwidować, ale problem jak był, tak jest, czego skutki bywają dramatyczne. Śmierć pacjenta w miejscu, gdzie powinien czekać na niego ratunek, to może być sprawa dla prokuratora, ale nie trzeba śledztwa, żeby stwierdzić, że SOR-y są zatłoczone, a w takich warunkach o błędy nie trudno, więc Arkadiusz Wierzuk pyta, jak pomóc chorym, gdy chory jest sam system?

Rekordzistka Szydło. Jak zapracowała na ponad pół miliona głosów

Jarosław Kaczyński poprowadził Zjednoczoną Prawicę do rekordowego w polskiej polityce zwycięstwa - zwycięstwa, w którym znaczącą rolę odegrała też Beata Szydło ze swoim rekordowym w skali kraju poparciem. To jej tryumfalny powrót półtora roku po tym, jak przestała być premierem, jak musiała tłumaczyć się z nagród dla swoich ministrów, a potem z braku zainteresowania protestem niepełnosprawnych. I choć to wszystko wypominano jej teraz w kampanii - dla jej wyborców nie miało to znaczenia. Co innego było ważne i o tym - Arkadiusz Wierzuk.