Czarno na białym

Czarno na białym

Walka o każdego pacjenta

Uskrzydlają sytuacje, gdy ciężko chory pacjent dzięki terapii podnosi się ze szpitalnego łóżka i odzyskuje zdrowie. Chociaż nie wszystkich daje się uratować, to lekarze z krakowskiego szpitala nie przestają walczyć i poznawać coraz lepiej wroga - COVID-19. Lekarz Konstanty Szułdrzyński opowiedział i pokazał, jak ta walka wygląda i jak gigantyczne emocje jej towarzyszą. Materiał Piotra Świerczka.

Rehabilitacja w czasie epidemii

Szpital Uniwersytecki w Krakowie to teraz szpital zakaźny - personel walczy o życie i zdrowie pacjentów. Za namową reportera "Czarno na białym" Piotra Świerczka medycy zarejestrowali prowadzone działania rehabilitacyjne i opowiedzieli o tej walce.

Problemy w organizacji wyborów korespondencyjnych

Najbliższe wybory prezydenckie będą korespondencyjne - nie wiadomo kiedy zostaną przeprowadzone, jak będziemy mogli oddać głos i kto zadba o to by były tajne i uczciwe. Znaków zapytania jest oczywiście więcej i wynikają one nie tylko z chaosu legislacyjnego, ale także z tego, że w Polsce nigdy nie odbywały się takie wybory. Są jednak kraje, gdzie to stała praktyka - reporter "Czarno na białym" Łukasz Karusta sprawdził, jak przygotowuje się takie wybory.

Odpowiedzialność za wybory

Państwowa Komisja Wyborcza przez ostatnie 30 lat odpowiadała za organizację wyborów w Polsce. Ustawą, która miała służyć walce ze skutkami epidemii, rządzący pozbawili PKW możliwości przygotowania i przeprowadzenia wyborów. Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego miała się tym zająć Poczta Polska. Choć zarówno opozycja, jak i prawnicy alarmowali, że to niezgodne z prawem, że nie ma jeszcze ustawy o korespondencyjnych wyborach, to w ruch już poszły drukarskie maszyny. Do samorządów trafiły zaś żądania wydania spisów wyborców. Nad wszystkim miał czuwać minister Jacek Sasin. Materiał Radomira Czarneckiego.

Pytania o niezależność Sądu Najwyższego

Umowa, którą zawarli Jarosława Kaczyński i Jarosław Gowin zakłada, że Sąd Najwyższy uzna wybory za nieważne. Zdaniem części prawników to śmiała i niebezpieczna teza. Śmiała, bo kompetencją Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jest orzekanie o ważności wyboru tego czy innego kandydata na urząd prezydenta, a nie ocenienie ważności wyborów jako takich. Niebezpieczeństwo zaś kryje się w pewności jaką obaj politycy mają, zakładając że sąd zrobi tak jak im się podoba. Materiał Artura Warcholińskiego.

Porozumienie pod lupą

Liderzy koalicyjnych ugrupowań zawarli porozumienie, na mocy którego wyborów 10 maja nie będzie. Tym samym dwaj politycy wyręczyli konstytucję, Kodeks wyborczy i Państwową Komisję Wyborczą w kwestii decydowania o tym, kiedy i na jakich zasadach będą się w Polsce odbywały wybory. Treść tego porozumienia przeanalizowali profesor nauk prawnych Maciej Gutowski i reporter "Czarno na Białym" Artur Zakrzewski.

Problemy z uzyskaniem paszportów

Urzędnicy pytający obywateli, w jakim celu są im potrzebne paszporty i dokąd chcą wyjeżdżać - to nie opis z czasów minionego ustroju, ale teraźniejszość. Okazuje się, że w czasie epidemii COVID-19 w niektórych przypadkach zdobycie paszportu jest niewykonalne. Łatwiej mają osoby, które potrzebują dokumentu w sytuacji niecierpiącej zwłoki. Materiał Artura Zakrzewskiego.

Samorządy chcą jaśniejszych wytycznych

Przedszkola i żłobki mogą być otwarte - wielu rodziców nie zdecydowało się jednak posłać do nich swoich dzieci. Wiele samorządów nie otworzyło jeszcze takich placówek - chcą jaśniejszych wytycznych dotyczących bezpieczeństwa. Materiał Łukasza Karusty.

Dzieci wracają do żłobków

Właścicielka trzech żłobków Anna Stożek nie kryje zadowolenia z możliwości wznowienia działalności. - Rodzice również cieszą się z tego dnia - dodaje.

Jacek Sasin - człowiek od zadań specjalnych

Od prób wygaszenia mandatu Hanny Gronkiewicz-Waltz, przez projekt wielkiej wyborczej Warszawy po majowe wybory - wicepremier minister aktywów państwowych Jacek Sasin to w PiS człowiek do zadań specjalnych - często niemożliwych do wykonania. Materiał Cypriana Jopka.

Zagrożona prywatność w czasie epidemii

W trakcie epidemii rząd ułatwił sobie dostęp do danych o nas wszystkich, danych miedzy innymi od operatorów komórkowych - a jednocześnie utrudnił samym obywatelom dostęp do informacji publicznych. Te dane to też klucz do naszej prywatności - czy złożymy ją na ołtarzu walki z wirusem? Jacek Smaruj.

Długie kolejki po koronawirusowej przerwie

Galerie i centra handlowe po długiej wirusowej przerwie otworzyły się w poniedziałek - na razie z wieloma obostrzeniami. Rafał Stangreciak z "Czarno na białym" pokazał jak handel wychodzi z zamrożenia, jak zachowują się klienci i czy pamiętamy jeszcze, że wirusowe zagrożenie nie zniknęło.

Problemy branży żeglarskiej

Dla firm z branży żeglarskiej po zniesieniu obostrzeń w związku z epidemią COVID-19 dalej trwa flauta - mimo że można żeglować, to problem z otwarciem przystani nie zniknął.

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło bazę PESEL. Co na to prezes Urzędu Ochrony Osobowej?

Jest wiele przeszkód prawnych, ale też technicznych, które sprawiają, że trudno uwierzyć w to, by za siedem dni odbyły się w Polsce wybory prezydenckie. Mimo to władza chce je przeprowadzić. Gdy samorządy masowo odmówiły przekazania poczcie list wyborczych, bazę PESEL udostępniło Ministerstwo Cyfryzacji. Zdaniem wielu prawników było to działanie bezprawne. Co ciekawe, nie dostrzegł tego faktu szef Urzędu Ochrony Danych Osobowych, którego samego też bardzo trudno jest znaleźć. Próbował tej trudnej sztuki Artur Zakrzewski, reporter "Czarno na Białym".