Czarno na białym

Czarno na białym

Świat komentuje chaos wyborczy w Polsce

Ostatnie wydarzenia związane z wyborami w Polsce odbiły się na świecie szerokim echem. Zagraniczne media mówią o absurdzie i niedowierzaniu. Z korespondentami, którzy relacjonują wydarzenia z Polski swoim rodakom, rozmawiał Daniel Chaliński.

Stan klęski prawnej

Gdyby rząd w odpowiednim momencie wprowadził stan klęski żywiołowej, wybory zostałby odsunięte i co najważniejsze, zachowano by konstytucyjne terminy i reguły. Dlaczego do tego nie doszło ustalał reporter "Czarno na białym" Łukasz Karusta.

Zdalne nauczanie w praktyce

Najpierw była eksplozja radości, teraz jest tęsknota za kolegami i normalnością. Uczniowie już prawie dwa miesiące są poza szkolnymi murami. Bezpośredni kontakt z nauczycielami i kolegami zastąpił im internet. Choć oficjalnie już od 25 marca ruszyły lekcje online, to w praktyce wciąż są z tym problemy - zarówno ze sprzętem, jak z formą prowadzenia lekcji. Reporter "Czarno na białym" Piotr Czaban sprawdził, jak w praktyce wygląda zdalne nauczanie.

Tysiące dzieci bez kontaktu z systemem edukacji

Zamknięcie szkół spowodowało, że nauczyciele stracili kontakt z wieloma swoimi uczniami. Dzieci nie uczestniczą w zajęciach, nie odbierają telefonów, nie odpowiadają na maile - również ich rodzice ignorują próby nawiązania kontaktu. Reporter "Czarno na białym" Rafał Stangreciak ruszył tropem uczniów, którzy zniknęli z radarów systemu edukacji.

Odpowiedzialność za wybory

Wciąż nie wiadomo, kto ponosi odpowiedzialność, za to, że 10 maja, w terminie wyznaczonym zgodnie z konstytucją nie odbyły się wybory prezydenckie. Reportaż Marcina Gutowskiego, reportera "Czarno na białym".

Kontrowersyjne zapisy w tzw. ustawach antycovidowych

Czas epidemii to czas majstrowania przez polityków nie tylko przy wyborach. Rządzący wykorzystali okazję i konieczność wprowadzenia nowych przepisów do tego, by poszerzyć swoją strefę wpływów i ograniczyć obywatelom dostęp do informacji. Artur Warcholiński, reporter "Czarno na białym" prześledził tak zwane ustawy covidowe i znalazł w nich wiele zapisów, które z walką ze skutkami pandemii nie mają nic wspólnego.

Odmrażanie służby zdrowia

Pacjenci onkologiczni i kobiety w ciąży wysokiego ryzyka czekają na informacje, jaki plan ma rząd na odmrażanie służby zdrowia - dla nich epidemia to dodatkowe zagrożenie. Nie chodzi tylko o ewentualne zakażenie, bo już samo dostanie się do lekarza, umówienie wizyty to gehenna. A to ludzie, dla których każdy dzień terapii jest na wagę życia. Materiał Jacka Smaruja.

Walka o każdego pacjenta

Uskrzydlają sytuacje, gdy ciężko chory pacjent dzięki terapii podnosi się ze szpitalnego łóżka i odzyskuje zdrowie. Chociaż nie wszystkich daje się uratować, to lekarze z krakowskiego szpitala nie przestają walczyć i poznawać coraz lepiej wroga - COVID-19. Lekarz Konstanty Szułdrzyński opowiedział i pokazał, jak ta walka wygląda i jak gigantyczne emocje jej towarzyszą. Materiał Piotra Świerczka.

Rehabilitacja w czasie epidemii

Szpital Uniwersytecki w Krakowie to teraz szpital zakaźny - personel walczy o życie i zdrowie pacjentów. Za namową reportera "Czarno na białym" Piotra Świerczka medycy zarejestrowali prowadzone działania rehabilitacyjne i opowiedzieli o tej walce.

Problemy w organizacji wyborów korespondencyjnych

Najbliższe wybory prezydenckie będą korespondencyjne - nie wiadomo kiedy zostaną przeprowadzone, jak będziemy mogli oddać głos i kto zadba o to by były tajne i uczciwe. Znaków zapytania jest oczywiście więcej i wynikają one nie tylko z chaosu legislacyjnego, ale także z tego, że w Polsce nigdy nie odbywały się takie wybory. Są jednak kraje, gdzie to stała praktyka - reporter "Czarno na białym" Łukasz Karusta sprawdził, jak przygotowuje się takie wybory.

Odpowiedzialność za wybory

Państwowa Komisja Wyborcza przez ostatnie 30 lat odpowiadała za organizację wyborów w Polsce. Ustawą, która miała służyć walce ze skutkami epidemii, rządzący pozbawili PKW możliwości przygotowania i przeprowadzenia wyborów. Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego miała się tym zająć Poczta Polska. Choć zarówno opozycja, jak i prawnicy alarmowali, że to niezgodne z prawem, że nie ma jeszcze ustawy o korespondencyjnych wyborach, to w ruch już poszły drukarskie maszyny. Do samorządów trafiły zaś żądania wydania spisów wyborców. Nad wszystkim miał czuwać minister Jacek Sasin. Materiał Radomira Czarneckiego.

Pytania o niezależność Sądu Najwyższego

Umowa, którą zawarli Jarosława Kaczyński i Jarosław Gowin zakłada, że Sąd Najwyższy uzna wybory za nieważne. Zdaniem części prawników to śmiała i niebezpieczna teza. Śmiała, bo kompetencją Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jest orzekanie o ważności wyboru tego czy innego kandydata na urząd prezydenta, a nie ocenienie ważności wyborów jako takich. Niebezpieczeństwo zaś kryje się w pewności jaką obaj politycy mają, zakładając że sąd zrobi tak jak im się podoba. Materiał Artura Warcholińskiego.