Uratowani z tonącego jachtu

Ratownicy straży przybrzeżnej Australii uratowali 32 turystów i 5 członków załogi uwięzionych na jachcie tonącym na dzikich wodach północnego wybrzeża Queensland. Statek został zepchnięty wprost na skały po tym, jak zerwała mu się kotwica.

Juszczenko próbuje ratować sytuację

Rosja była, jest i będzie strategicznym partnerem Ukrainy - zapewnił podczas wizyty w Rosji Wiktor Juszczenko. W Moskwie ukraiński prezydent próbuje zaradzić kryzysowi w dostawach gazu z Rosji, u którego źródeł leży tzw. wojna gazowa sprzed dwóch lat. Umowy podpisane z Gazpromem 4 stycznia i 2 lutego 2006 (tę ujawniono dopiero po pewnym czasie) stworzyły mechanizm akumulacji długów za gaz, osłabiania państwowego koncernu Naftohaz i powolnego przejmowania przez Rosjan energetycznych infrastruktury i rynku Ukrainy.

Piraci bez internetu

Rząd brytyjski planuje zmienić prawo medialne, tak aby osoby nielegalnie ściągające pliki muzyczne i wideo miały odcięty dostęp do internetu.

Podpalacz zabytków złapany

Południowokoreańska policja zatrzymała 69-letniego mężczyznę, który przyznał się do podpalenia liczącej 600 lat seulskiej Wielkiej Południowej Bramy. Podpalacz wyjaśnił, że zniszczył zabytek, bo nie otrzymał od rządu dostatecznego odszkodowania za wysiedlenie go z przebudowywanej dzielnicy miasta.

Trzymał zwłoki żony w garażu

58-letni Australijczyk został oskarżony o zabicie swojej żony i przetrzymywanie jej zwłok przez 23 lata w metalowej skrzyni, w garażu swojego domu.

Tańce w parlamencie

Ceremonia pojednania między białymi a rdzennymi mieszkańcami Australii rozpoczęła się od występów grupy Aborygenów oraz przekazaniu insygniów pojednania. W środę premier Kevin Rudd ma oficjalnie przeprosić Aborygenów za stosowaną wobec nich politykę przymusowej asymilacji.

Sarkozy chce badać Marsa

Nicolas Sarkozy apeluje do Unii Europejskiej, USA i Rosji o stworzenie planu wspólnego badania Marsa. Jego zdaniem jedynie globalne połączenie sił, doświadczenia i możliwości przyniesie efekty.

Instalacja modułu Columbus zakończona

Europejskie laboratorium naukowe Columbus zostało dołączone do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), po nadzwyczajnie długim pobycie dwóch astronautów w otwartej przestrzeni kosmicznej.

Rosyjskie bombowce nad USA

- Dwa rosyjskie bombowce Tu-95 zostały w sobotę przechwycone przez amerykańskie myśliwce, gdy przelatywały nieopodal amerykańskiego lotniskowca na Pacyfiku - powiadomił w poniedziałek anonimowy urzędnik resortu obrony USA.

Terrorysta z Nangar Khel w TVN

W reportażu "Superwizjera", który TVN wyemitował kilka tygodni po tragedii w Nangar Khel, jedną z osób rozpaczających po stracie bliskich był poszukiwany za morderstwa i organizowanie zamachów Bismelah - wynika z informacji "Rzeczpospolitej".

Obama zmierza po kolejny sukces

We wtorek w USA odbędą się prawybory w stanach Maryland, Wirginia i stołecznym dystrykcie Kolumbia. Jeśli Barack Obama podtrzyma zwycięską passę, wysunie się na czoło wyścigu o nominację demokratów.

Chińscy szpiedzy zatrzymani w USA

Amerykańskie władze aresztowały w poniedziałek cztery osoby szpiegujące na rzecz Chin. Zatrzymania dotyczą co najmniej dwóch różnych spraw.

Montują laboratorium w kosmosie

Amerykańscy astronauci Rex Walheim i Stanley Love wyszli na kosmiczny spacer z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), by pomóc w montażu modułu z europejskim laboratorium naukowym Columbus.

USA: strzelanina w szkole

W stołówce szkoły średniej w Memphis w stanie Tennessee padły strzały. Jeden z uczniów został ciężko ranny. Strzelał jego kolega z klasy, który został już zatrzymany.

Odpowiedzą za zamachy 11 września

Morderstwo, spisek, terroryzm i złamanie prawa wojennego dotyczącego cywilów - za to odpowie przed sądem sześciu więźniów z Guantanamo. Są oni oskarżeni o współudział w zamachach z 11 września 2001. - Oskarżyciele będą wnioskowali o karę śmierci - oznajmili przedstawiciele Pentagonu.

ONZ: 600 tys. uchodźców z Kenii

- Do 600 tysięcy ludzi musiało opuścić swe domy w wyniku zamieszek, które wybuchły w Kenii po grudniowych wyborach prezydenckich - poinformował w poniedziałek zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. pomocy humanitarnej John Holmes.

Koniec głodówki Chodorkowskiego

Michaił Chodorkowski, były szef koncernu Jukos, oznajmił, że kończy strajk głodowy. Zaczął go na znak solidarności z uwięzionym, chorym na AIDS kolegą, któremu odmówiono leczenia.

Ewakuacja ambasady w Kabulu

Norwegia ewakuowała cały personel swojej ambasady w stolicy Afganistanu, Kabulu, w związku z zagrożeniem terrorystycznym. Miejsce ich pobytu jest tajne.

Nie zapalisz w Tajlandii

W Tajlandii od poniedziałku obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu w restauracjach, nocnych klubach i barach. Mało tego, zakaz obejmuje też tzw. ogródki.

Czerwone róże sprzeczne z religią

Policja religijna Arabii Saudyjskiej zakazała sprzedaży czerwonych róż i innych przedmiotów w tym kolorze przed dniem św. Walentego. Chce w ten sposób zmobilizować zakochanych do tego, by okazywali sobie uczucia w inny sposób. W jaki? Nie sprecyzowano.

Zamach na prezydenta

Stan prezydenta Timoru Wschodniego, postrzelonego w poniedziałek rano przez zamachowców, poprawił się. Z ostatnich informacji, podanych w australijskim Darwin, dokąd przewieziono rannego Ramosa-Hortę, wynika, że prezydent ma szanse wyzdrowienia. Tymczasem premier Timoru Wsch. wprowadził w kraju stan wyjątkowy i godzinę policyjną.

Dowódca talibów schwytany

Dowódca afgańskich talibów mułła Mansur Dadullah został w poniedziałek raniony i schwytany w czasie operacji pakistańskich sił bezpieczeństwa na południowym zachodzie kraju. Taką informację podały AFP i Reuters, cytując źródła polityczne i wojskowe w Islamabadzie. Natomiast według agencji Associated Press, powołującej się na miejscową policję, w kilka godzin później mułła zmarł z powodu odniesionych obrażeń.

Homoseksualiści zaadoptują dzieci

Władze Izraela zdecydowały się udzielić parom homoseksualnym prawa do adopcji dzieci. Zezwolenie dotyczyć ma nie tylko biologicznych bądź adoptowanych dzieci jednego z partnerów, ale obejmie także, "w szczególnych przypadkach", dzieci niespokrewnione z żadnym z partnerów.

George Bush popiera McCaina

John McCain pewnie zmierza po republikańską nominację w wyborach prezydenckich. Nie dość, że zwycięża w większości prawyborczych starć, to poparcia udzielił mu w niedzielę prezydent George W. Bush. Natomiast wśród Demokratów sytuacja komplikuje się coraz bardziej. Barack Obama wygrał niedzielne prawybory Partii Demokratycznej w Maine, a dzień wcześniej zdobył poparcie Demokratów w trzech innych stanach.

Bomba wybuchła mu w rękach

Afgański mułła i dwójka jego dzieci zginęli w eksplozji bomby w ich własnym domu. Jak podała policja, muzułmański duchowny konstruował ładunki wybuchowe dla zamachowców-samobójców.

Panamski frachtowiec pod wodą

Panamski frachtowiec, który w sierpniu zeszłego roku rozbił się w Cieśninie Gibraltarskiej, zatonął ostatecznie w niedziele, zanieczyszczając ropą pobliskie plaże.

"Rosyjska odpowiedź na tarczę będzie adekwatna"

- Odpowiedź Rosji na elementy amerykańskiej tarczy w Europie będzie efektywna, adekwatna, lecz wielokrotnie tańsza niż koszty części tarczy w Polsce i Czechach - stwierdził wicepremier Rosji Siergiej Iwanow na konferencji bezpieczeństwa w Monachium.

Ukraina przyznaje się do długu wobec Gazpromu

Władze Ukrainy przyznały w niedzielę, iż państwowa kompania gazowa Naftohaz jest zadłużona wobec rosyjskiego Gazpromu. Jednocześnie zadeklarowały gotowość spłacenia należności, jeśli Rosjanie zgodzą się na usunięcie z handlu gazem pośredników.

Mordercze mrozy w Afganistanie

Rekordowe mrozy, burze śnieżne i lawiny zabiły tej zimy w Afganistanie co najmniej 654 osoby. Wiele osób doznało odmrożeń i trzeba im było amputować kończyny.