Talibowie: wymienimy Koreanki na uwięzione Afganki

- Jesteśmy gotowi wymienić zakładników z Korei Pd. na więzione Afganki - zaproponował rzecznik talibów Jusuf Ahmadi. Biały Dom i afgański rząd nie zamierzają jednak iść na jakiekolwiek ustępstwa wobec terrorystów.

Rosja ma nowe antyrakiety

Najnowocześniejszy system obrony powietrznej S-400 Triumf od tego tygodnia będzie bronił nieba nad Moskwą. Rosyjscy wojskowi twierdzą, że nowe wyrzutnie nie mają równych w świecie, a do ich kupna ustawia się już kolejka.

Zielone światło dla wahadłowca Endeavour

Endeavour ma wystartować o godz. 18.36 czasu lokalnego (00.36 czasu polskiego w nocy ze środy na czwartek). Data startu wahadłowca stała pod znakiem zapytania po odkrytym kilka dni temu sabotażu w NASA.

Bush: Iran musi udowodnić swoją niewinność

- Iran musi udowodnić światu, że stanowi siłę stabilizującą, a nie destabilizującą - powiedział George W. Bush i oskarżył Teheran o otwarte dążenie do uzyskania broni nuklearnej.

Wykryto kolejne ognisko pryszczycy

Brytyjskie służby weterynaryjne likwidują stado, w którym mogły znajdować się zarażone sztuki bydła - poinformowała naczelna weterynarz kraju Debby Reynolds.

Amerykanie na podsłuchu nawet bez zgody sądu

Prezydent Bush podpisał dziś ustawę, która poszerza uprawnienia służb wywiadowczych odnośnie inwigilacji międzynarodowych telefonów i e-maili Amerykanów. Teraz jest ona możliwa nawet bez zgody i kontroli sądu.

Dwoje Polaków utonęło w Szkocji

18-letnia Polka i jej szwagier przebywali na skale, niedaleko latarni morskiej Point of Stoer, kiedy ogromna fala uderzyła w kamień i strąciła ich do morza.

Tragiczne żniwo monsunów

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi, które nawiedziły w ostatnim tygodniu Azję Południową, wzrosła do ponad 1600 ludzi.

Olimpiada w cieniu chińskich więzień

Rząd chiński nie dotrzymał obietnicy stworzenia dziennikarzom lepszych warunków do pracy przed igrzyskami olimpijskimi w Pekinie - poinformowała organizacja obrony praw człowieka Reporterzy bez Granic.

Bush odrzucił ultimatum talibskich porywaczy

- Nie można iść na żadne ustępstwa wobec porywaczy przetrzymujących 21 południowokoreańskich zakładników - to wspólne stanowisko USA i Afganistanu ogłoszone krótko po spotkaniu George Busha z prezydentem Hamidem Karzaiem.

218 golasów przed obiektywem

Znany czeski fotograf Jan Saudek pobił rekord fotografując największy w Czechach akt. Do zdjęcia pozowało 218 nagich ochotników. Sam Saudek też wystąpił w stroju Adama.

Ukradli obrazy Moneta, Bruegela i Sisley'a

Dzieła Claude'a Moneta, Pietera Bruegela i Alfreda Sisley'a padły łupem uzbrojonej i zamaskowanej grupy mężczyzn, która obrabowała muzeum w Nicei, na południu Francji.

Pijany kapitan zatopił własny statek

Polski kapitan statku, który spowodował po pijanemu wypadek, a w konsekwencji zatonięcie statku "Jork", stanie przed sądem w hrabstwie Lincolnshire w Anglii - pisze szkocki "Shipping Times".

Amerykanie zgubili sprzęt o wartości 3 mld dolarów

Amerykańska armia nie może się doszukać wojskowego sprzętu o wartości prawie 3 mld dolarów, w tym 190 tys. karabinów AK-47 i pistoletów. Sprzęt został przekazany irackim służbom bezpieczeństwa i armii - dowiedziała się BBC.

Państwo palestyńskie trochę bliżej

W Jerychu, na Zachodnim Brzegu, doszło do spotkania izraelskiego premiera Ehuda Olmerta z palestyńskim prezydentem Mahmudem Abbasem. Obaj wyrazili nadzieję na szybkie rozpoczęcie rozmów w sprawie utworzenia państwa palestyńskiego.

Telefon do koreańskich zakładników

Południowokoreańskie władze nawiązały kontakt z jednym z zakładników porwanych przez talibów - poinformował anonimowo jeden z oficjeli. W tym czasie koreańskiej agencji informacyjnej Yonhap udało się porozmawiać z dwójką przetrzymywanych.

Numer 3 al Kaidy więziony w Polsce?

Człowiek numer 3 w al Kaidzie był przez wiele miesięcy przesłuchiwany w tajnym więzieniu CIA w Polsce - twierdzi "New Yorker", którego przytacza "Gazeta Wyborcza". Amnesty International apeluje o śledztwo ws. tajnych więzień CIA w Polsce.

Wrak autokaru spod Grenoble do przebadania

Francuscy specjaliści mają dziś przebadać wrak polskiego autokaru, który rozbił się pod Grenoble. Wyniki badań mają pomóc ustalić jego stan techniczny w momencie tragedii, w której zginęło 26 osób.

Zacięty wyścig o fotel poselski w Libanie

Kandydat opozycji Camille Chury zwyciężył w wyborach uzupełniających do parlamentu Libanu - brzmią oficjalne wyniki. Wcześniej zwycięstwo ogłosił jednak także jego rywal.

Al Kaida znów grozi USA

W internecie krąży film z wystąpieniem Amerykanina, który przeszedł na Islam - członka terrorystycznej organizacji. Mężczyzna namawia do ataków na cele w USA.

Zmarł kardynał Lustiger

W stolicy Francji zmarł kardynał Jean-Marie Lustiger, były arcybiskup Paryża. Był wymieniany w gronie kandydatów na biskupa Rzymu, jednak nigdy nie sięgnął po to stanowisko. Jego rodzice pochodzili z Polski.