Niemcy drugiej kategorii wciąż istnieją

Chociaż od zjednoczenia Niemiec minęło 18 lat, na wschodzie kraju "nadal bardzo powszechne jest poczucie przynależności do drugiej kategorii" - wynika z przyjętego przez rząd w Berlinie "Raportu o stanie jedności Niemiec".

130 milionów euro do wygrania

130 milionów euro może wynieść główna nagroda w loterii Super Euro Millions. Na wygraną ostrzą sobie zęby gracze z 9 europejskich krajów, w których dostępne są kupony gry. Organizatorzy spodziewają się ponad 30 milionów zakładów.

Księża i manekiny na piratów drogowych

- Mamy nadzieję, że wyposażone w lizaki manekiny skłonią uczestników ruchu drogowego do zmniejszenia prędkości - ogłosiła Państwowa Inspekcja Drogowa na Ukrainie. Jednak w trosce o większe bezpieczeństwo, poproszono też księży, by poświęcili drogowe "czarne punkty".

Czy polscy dyplomaci są bezpieczni?

Trzy wybrane polskie ambasady, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Biuro Ochrony Rządu sprawdza Najwyższa Izba Kontroli. Inspektorzy badają czy polscy dyplomaci mogą czuć się bezpiecznie.

Turyści porwani w Egipcie są bezpieczni

Zagraniczni turyści i Egipcjanie, porwani na Saharze w ubiegłym tygodniu, są cali i zdrowi. Egipskie i sudańskie władze bezpieczeństwa obserwują ich z oddali, ale w obawie o zakładników nie decydują się na ich odbicie.

88 osób zginęło przez pilota

To nie awaria silnika spowodowała katastrofę Boeinga 737 linii Aerofłot-Nord 14 września w Permie - ustalili eksperci komisji badającej przyczyny tragedii. Według najnowszych ustaleń do katastrofy doszło z powodu pomyłki pilotów.

Kasparow na obiedzie u Busha

Chiny, Korea Północna, Birma, Syria, Wenezuela i Kuba - do listy państw autorytarnych i totalitarnych sporządzonej przez Biały Dom dołączyła Rosja.

Serbskie "nie" dla Rosji

Serbia, największy sojusznik Rosji na Bałkanach, nie uzna niepodległości Abchazji i Osetii Południowej. Kolejny raz swoje "nie" dla niepodległości separatystów powtórzyła też Ukraina.

Spór władzy z kościołem o... park

Kościół katolicki w Wietnamie od dawna domaga się zwrotu ziem, skonfiskowanych przez komunistów po wojnie w 1975 r. Władze na jednym z spornych terenów zaczęły budować park, demonstrując w ten sposób swoją siłę.

Ranni w strzelaninie wracają do domów

Tylko jedna osoba ranna podczas strzelaniny w Kauhajoki jest jeszcze w szpitalu. Miała operację, jej stan jest stabilny. Pozostałe dziewięć osób, które od wtorku były pod opieką lekarzy, bo odniosły lekkie obrażenia, głównie od rozbitego szkła, wróciły już do domów. A fińska prasa pyta, jak mogło dojść do tragedii.

Japończycy wybrali "jastrzębia"

Japonia ma nowego szefa rządu - Partia Liberalno-Demokratyczna przeforsowała swojego kandydata Taro Aso. Izba Reprezentantów, czyli niższa izba japońskiego parlamentu, zatwierdziła w środę jego kandydaturę na następcę Yasuo Fukudy.

Kryzys bije  w McCaina

Załamanie się systemu finansowego w USA działa na korzyść Demokraty Baracka Obamy, wynika z najnowszego sondażu przedwyborczego. John McCain ponosi konsekwencje błędów administracji Busha.

Tajfun zaatakował południowe Chiny

Tajfun "Hagupit" zaatakował południową chińską prowincję Guangdong. Wiejący z prędkością ponad 170 km/h wiatr zmusił do ewakuacji 28 tys. osób w prowincji i spowodował powódź w Hong Kongu.

12 państw nie chce mleka z Chin

Co najmniej 12 państw zakazało importu produktów mleczarskich z Chin, w związku z aferą ze skażonym melaminą mlekiem w proszku. Po jego spożyciu zmarło czworo chińskich dzieci, a dziesiątki tysięcy zachorowały.

O zabójcy: Był normalnym, spokojnym chłopakiem

- Był normalnym, spokojnym chłopakiem - tak 22-letniego szaleńca, który w jednej z fińskich szkół zabił dziesięć osób, a następnie się zastrzelił, wspominają jego znajomi. Sygnały ostrzegawcze zlekceważyła także policja. Rząd chce zaostrzenia przepisów o posiadaniu broni, którą w Finlandii ma aż 1,6 mln osób.

Saakaszwili chce śledztwa w sprawie wojny

Micheil Saakaszwili wezwał Narody Zjednoczone, by nie dopuściły do "zmiażdżenia" przez Rosję zasad, na których jest oparte ONZ. Prezydent Gruzji opowiedział się także za przeprowadzeniem niezależnego śledztwa międzynarodowego w sprawie przebiegu konfliktu gruzińsko-rosyjskiego i rosyjskiej ofensywy w Osetii Południowej.

Iran wieszczy koniec "syjonistów" i USA

Iran nie ustąpi wobec zastraszania i nie zrezygnuje z prawa do cywilnej energetyki nuklearnej - oświadczył we wtorek na forum Zgromadzenia Ogólnego NZ Mahmud Ahmadineżad. Kontrowersyjny prezydent Iranu nie mógł sobie podarować kilku cierpkich słów pod adresem USA i Izraela.

Zderzacz zadziała wiosną

Wielki Zderzacz Hadronów, który kilka dni temu uległ awarii, zostanie przywrócony do działania dopiero wczesną wiosną przyszłego roku.

Prezydent już w USA

Prezydent Lech Kaczyński wylądował już w Nowym Jorku, gdzie weźmie udział w 63. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Podczas swoich wystąpień w trakcie sesji prezydent zamierza poruszyć problemy Gruzji i reformy ONZ.

Atak serca zabił opiekuna Knuta

Choć śmierć 44-letniego opiekuna słynnego niedźwiedzia polarnego Knuta z berlińskiego ZOO Thomasa Doerfleina wyglądała tajemniczo, sekcja zwłok wykazała, że jej przyczyną był atak serca. Mężczyzna został znaleziony martwy we własnym domu.

Nie zabił z premedytacją, dostanie 20 lat

Adam G., jeden z dwóch nastolatków oskarżonych o zabicie młodego Belga, został skazany na 20 lat więzienia za napad i spowodowanie śmierci Joe Van Holsbeecka. Ława przysięgłych uznała, że nie dopuścił się zabójstwa z premedytacją. Prokuratura żądała dla Adama G. 15-20 lat pozbawienia wolności.

"Gdy dać ludziom szansę, wybiorą wolność"

Trwają obrady Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, w których udział bierze ponad 100 głów państw z całego świata. Sesję zdominowała sprawa rosyjskiej inwazji na Gruzję, demokratycznych przemian na świecie i wojny z terroryzmem, o której szeroko mówił prezydent USA George W. Bush.

Strzelaniny w szkołach

Dunblane, Szkocja, 1996 – 18 ofiar. Erfurt, Niemcy, 2002 – również 18. Blaksburg, USA, 2007 – 32 zastrzelonych. Wreszcie Finlandia, Kauhajoki, wtorek rano – 11 ciał. Masakry w szkołach zdarzają się na całym świecie.

Rosja pogrążona w korupcji

Poziom korupcji w Rosji jest najwyższy od ośmiu lat i porównywalny z sytuacją w Bangladeszu, Kenii i Syrii - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Transparency International. Sami Rosjanie szacują, że skorumpowani urzędnicy inkasują rocznie 12 miliardów dolarów łapówek.

Porywacze turystów namierzeni

Władze Sudanu zlokalizowały miejsce pobytu porwanych na południu Egiptu 11 zagranicznych turystów i 8 Egipcjan. Jednak, jak zaznaczył egipski MSZ, nie będzie żadnej akcji ratunkowej, która mogłaby narazić uprowadzonych. Za uwolnienie swoich ofiar porywacze zażądali 15 milionów dolarów.

Były oficer KGB premierem Osetii Płd.?

Prezydent Osetii Południowej Eduard Kokojty zwrócił się do parlamentu o powołanie na premiera Asłanbeka Bułacjewa. 45-letni Bułcajew był dotychczas szefem służby podatkowej Osetii Północnej, a w latach 1986-2006 oficerem w delegaturze KGB.

Pakistan: Zabiliśmy ponad 60 rebeliantów

Pakistańskie siły bezpieczeństwa, wspierane przez artylerię i helikoptery, zabiły co najmniej 60 terrorystów. Akcja wymierzona była w talibów i członków Al-Kaidy.