To "kapitulacja przed Rosją"

Ostra krytyka spadła na bułgarskiego premiera Bojko Borysowa za sobotnie porozumienia z Rosją m.in. w sprawie South Stream. Niezadowolenie wyraziły zarówno lewicowa opozycja, tak i ugrupowania centroprawicowe, które dotychczas popierały jego mniejszościowy gabinet.

Dwie ofiary powodzi w Belgii

W rezultacie powodzi, w nocy z soboty na niedzielę zginęły w Belgii dwie osoby - poinformowały w niedzielę władze tego kraju. Wielka woda doprowadziła do wielu wypadków w kraju, zawieszono również ruch pociągów między Brukselą a Paryżem i Londynem. Niewesoło przedstawia się też sytuacja pogodowa w Niemczech.

Wygrał w pokera 9 mln dolarów

8 944 310 dolarów wygrał w pokera 23-letni Kanadyjczyk Jonathan Duhamel z Quebecu. Jako pierwszy zawodnik z Kraju Klonowego Liścia zwyciężył w mistrzostwach świata w Las Vegas.

Atrakcyjna oferta dla Izraela

Stany Zjednoczone próbują przekonań Izrael do przywrócenia moratorium na rozbudowę osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu. Waszyngton złożył Tel Awiwowi ofertę w tej sprawie. Od zamrożenia osadnictwa zależą w dużej mierze bliskowschodnie rozmowy pokojowe.

Obama: Rosja "wyśmienitym partnerem"

Ratyfikowanie traktatu Rosja-USA o redukcji broni atomowej START to "czołowy priorytet" amerykańskiej administracji - zapewnił prezydent USA Barack Obama swojego rosyjskiego odpowiednika Dmitrija Miedwiediewa. Przywódcy spotkali się podczas szczytu państw Współpracy Ekonomicznej Azji i Pacyfiku (APEC) w Jokohamie.

Zdrajcę siatki Chapman zwerbowali w Estonii?

Pułkownik SWR, który wydał siatkę rosyjskich "nielegałów" w USA, mógł być zwerbowany przez Amerykanów już siedem lat temu w Estonii. Nikołaj Szczerbakow pracował wówczas "pod przykryciem" w ambasadzie Rosji w Tallinie. Został zatrzymany przez estońską policję po tym, jak spowodował wypadek drogowy po pijanemu. Niewykluczone, że doszło wówczas do kontaktu zachodnich służb wywiadowczych z oficerem SWR.

Islam sięga za Koło Podbiegunowe

Kanadyjczycy zapisali nową kartę w historii islamu. Jak? Postawili pierwszy meczet za Kołem Podbiegunowym. Stało się to w miejscowości Inuvik na Terytoriach Północno-Zachodnich (NTW).

"Co trzy minuty zabijany jest chrześcijanin"

W Iraku od 2003 do 2010 roku zginęło ok. 3 tys. chrześcijan - powiedział ksiądz Waldemar Cisło. - Co trzy minuty gdzieś na świecie jest zabijany jeden chrześcijanin. Tylko za to, że jest chrześcijaninem - mówił gość TVN24. W niedzielę Kościół w Polsce obchodzi II Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Tym razem uwaga koncentruje się głównie na Iraku, gdzie ostatnio dochodziło do mordów chrześcijan.

Kubański reżim zwalnia kolejnych więźniów

Niebawem na wolność wyjdą kolejne dwie osoby z grupy 52 więźniów politycznych, których uwolnienie Kościół katolicki na Kubie wynegocjował z Hawaną - podała w niedzielę archidiecezja hawańska. Ponadto, jak podaje Reuters, rząd wypuścił lub zgodził się wypuścić dodatkowych 14 osób.

"Zachód nigdy nie pokona Al-Kaidy"

Zachód może tylko ograniczyć działania Al-Kaidy i podobnych grup, ale nigdy nie będzie w stanie ich całkowicie pokonać - uznał głównodowodzący brytyjskiej armii generał David Richards.

Niemcy przeciw zaciskaniu pasa

Nawet 100 tys. osób protestowało w sobotę w kilku niemieckich miastach przeciwko m. in. ograniczaniu świadczeń socjalnych i niesprawiedliwemu systemowi wynagrodzeń. Demonstracje związków zawodowych odbyły się w Norymberdze, Stuttgarcie, Erfurcie i Dortmundzie. Ich uczestnicy żądali m.in. sprawiedliwych zarobków, solidarnego systemu opieki zdrowotnej oraz poszerzenia pakietu świadczeń socjalnych.

"Bat" na radary przejęty przez celników

Na lotnisku w Rzymie przechwycono w sobotę przemycany z Chin olbrzymi transport urządzeń zasłaniających tablice rejestracyjne samochodu, które uniemożliwiają ich sfotografowanie przez fotoradary. Miały one trafić do sprzedaży w Neapolu po cenie 50 razy większej niż zostały kupione.

"Nie żywię urazy do tych, którzy trzymali mnie w areszcie"

- Podstawą wolności demokratycznych jest wolność słowa - powiedziała w Rangunie przed siedzibą swojej partii wypuszczona wczoraj z aresztu domowego Aung San Suu Kyi. Zdobywczyni Pokojowej Nagrody Nobla spędziła w odosobnieniu 15 z ostatnich 21 lat. Suu Kyi została zwolniona w sobotę po 7 latach nieprzerwanego aresztu domowego.

Google zmienia granice. Grozi wojna

Władze Nikaragui po obejrzeniu map na stronie Google wysłały swoje wojska na część terytorium Kostaryki. Bo według Google Kostaryki powinno tam nie być. Sąsiedzi protestują i stawiają ultimatum, którego termin właśnie mija, ale nie mogą się bronić, bo od 60 lat nie mają własnej armii. Koncern jako winowajcę wskazuje amerykański Departament Stanu i prosi, by nie rozstrzygać sporów politycznych na podstawie jego map.

12-latek morduje dla kartelu

Ma 12 lat i jest doświadczonym zabójcą pracującym dla kartelu narkotykowego. Torturuje swoje ofiary i podrzyna im gardła, a za zlecenie bierze ponoć 3 tys. dolarów. Meksykańska armia szuka chłopca o przezwisku El Ponchis.

Neapol na skraju katastrofy ekologicznej

Na uliach Neapolu leży 1200 ton niewywiezionych odpadków, a miasto znalazło się na skraju katastrofy ekologicznej - alarmują włoskie media informując o kryzysie śmieciowym w głównym mieście Kampanii.

Papież: Internet grozi powiększeniem samotności

Benedykt XVI przestrzegł, że internet może powiększyć poczucie samotności i wyobcowania. O tych zagrożeniach dla młodych ludzi papież mówił w sobotę w przemówieniu do członków Papieskiej Rady Kultury.

Noblistki chcą spotkania z Aung San Suu Kyi

Sześć laureatek Pokojowej Nagrody Nobla zapowiedziało, że jak najszybciej będą chciały się spotkać z uwolnioną z aresztu domowego Aung San Suu Kyi. Legendarna przywódczyni birmańskiej opozycji demokratycznej pozbawiona była wolności przez 15 z ostatnich 21 lat.

Zoo w płomieniach

26 zwierząt zginęło w pożarze, jaki wybuchł w ogrodzie zoologicznym w Karlsruhe w Niemczech. Z ogniem walczyło 100 strażaków. Nie wiadomo jeszcze, co spowodowało pożar.

Polacy pomagali przy transporcie odpadów nuklearnych

W zabezpieczaniu transportu odpadów radioaktywnych z Francji do Niemiec brali udział "gościnnie" także policjanci z Polski - ujawniła agencja dpa. 123 tony odpadów z niemieckich elektrowni, przerobionych w La Hague we Francji, dostarczono w miniony wtorek do magazynu w Gorleben w Dolnej Saksonii. Operacja trwała ponad 90 godzin i spotkała się z największymi od wielu lat protestami.

Putin: polscy bracia zorganizowali nam skandal

O "obstrukcji" i "światowym skandalu", jaki zorganizowali Rosji Polacy w sprawie gazociągu Nord Stream, mówił premier Władimir Putin w rozmowie z prezydentem Bułgarii Georgim Pyrwanowem w styczniu 2008 r. W sobotę, tuż przed wizytą Putina w Bułgarii, zostały opublikowane stenogramy z tych rozmów.

Polak nie żyje, holownik do góry dnem

Polski inżynier pracujący na holowniku "Fairplay 22" w Rotterdamie zginął, gdy łódź wywróciła się do góry dnem - donosi zajmujący się tematyką morską portal towingline.com. Drugi polski członek załogi trafił do szpitala. Podczas wypadku zaginął też trzeci mężczyzna - belgijski kapitan jednostki.

Suu Kyi "bohaterką" i "inspiracją" dla innych

Świat cieszy się z uwolnienia birmańskiej opozycjonistki Aung San Suu Kyi. "Bohaterka", "postać symboliczna", "inspiracja" dla walczących o wolność - tak o zwolnionej dziś z aresztu domowego noblistce mówią przywódcy USA, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii oraz organizacje obrony praw człowieka. Wszyscy, w tym polskie Ministerstwo Spraw Zagraniczych, podkreślają jednak, że do zatrzymania Suu Kyi w ogóle nie powinno dojść, a pozostali więźniowie polityczni w Birmie także powinni zostać uwolnieni.

Najpierw pobił, potem poszedł na policję

Belgijska policja zatrzymała 25-letniego Polaka, obwiniając go o pobicie wraz z kompanem 67-letniego Portugalczyka. Ujęto go... na komisariacie. Poszedł tam, by zgłosić niegroźną kolizję samochodów.

Miedwiediew nie chce "dyplomatycznych gestów"

Spotkanie w cztery oczy przywódców zwaśnionych krajów. Premier Japonii Naoto Kano podczas szczytu APEC w Jokohamie skrytykował niedawną wizytę Dmitrija Miedwiediewa na jednej z Wysp Kurylskich. Prezydent Rosji zadeklarował, że nie chce "emocjonalnych oświadczeń", a priorytetem powinna stać się gospodarka. Według rosyjskiej dyplomacji, premier Japonii ma przyjechać z wizytą do Moskwy.

Aung San Suu Kyi wreszcie wolna

- Jest pora milczenia i pora, żeby mówić - tymi słowami Aung San Suu Kyi powitała zgromadzone pod jej domem tysiące zwolenników. Przywódczyni opozycji i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla została uwolniona z aresztu domowego, w którym przebywała od 2009 roku. Był to najnowszy z serii jej aresztów, w których łącznie spędziła aż 15 lat.

Ruszył szczyt APEC. Japończycy protestują

W japońskiej Jokohamie rozpoczął się dwudniowy szczyt państw organizacji Współpracy Ekonomicznej Azji i Pacyfiku (APEC). Biorą w nim udział m.in. prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Dmitrij Miedwiediew. W proteście przeciwko wizycie prezydenta Chin Hu Jintao, który spotkał się z premierem Japonii Naoto Kan demonstrowało kilka tysięcy osób. Oba kraje toczą spór o wyspy na Morzu Wschodniochińskim.

W Kosowie kwitnie handel ludzkimi organami

Prokuratorzy w Kosowie oskarżyli w piątek kolejne dwie osoby w śledztwie dotyczącym nielegalnych transplantacji organów w prywatnej klinice w Prisztinie. W połowie października zarzuty postawiono pięciu osobom, w tym byłemu wysokiej rangi pracownikowi kosowskiego ministerstwa zdrowia.