Jan Paweł II chciał przerwać głodówkę członków IRA

 
JPII interweniował ws. głodówki członków IRAWikipedia

Papież Jan Paweł II zaangażował się po stronie brytyjskiej premier Margaret Thatcher w tajnych zabiegach, które miały na celu skłonienie członków IRA do przerwania strajku głodowego - wynika z odtajnionych dokumentów omawianych w czwartkowych mediach brytyjskich.

W 1980 roku papież skierował list do biskupów katolickich Irlandii Północnej, w którym zwrócił się z prośbą, by wywarli oni presję na głodujących i skłonili ich do przerwania protestu. Jan Paweł II podkreślił, że zagłodzenie się na śmierć jest sprzeczne z "chrześcijańskimi zasadami moralnymi".

Protest głodowy

Siedmiu członków Irlandzkiej Armii Republikańskiej przystąpiło do strajku głodowego w więzieniu w Maze, domagając się przyznania im statusu więźniów politycznych. Głodówka trwała w sumie 53 dni, a więc została przerwana miesiąc po papieskiej interwencji.

W marcu 1981 roku więźniowie IRA przystąpili jednak do nowego protestu głodowego. Strajk zakończył się śmiercią 10 z nich, w tym Bobby'ego Sandsa. W trakcie strajku Sands został wybrany na posła Izby Gmin z okręgu Farmanagh-Płd. Tyrone.

Maze to zakład karny o zaostrzonym rygorze, przeznaczony głównie dla terrorystów IRA. W lipcu 2010 roku zdecydowano o przekształceniu go w muzeum północnoirlandzkiego procesu pokojowego i ośrodek rozwiązywania konfliktów.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia