Strzały przed Białym Domem? Ktoś odpalał petardy

Mężczyzna rzucał wieczorem w poniedziałek petardami przez ogrodzenie Białego Domu, w kilka godzin po strzelaninie, w której zginęło 13 osób, w tym jeden z napastników - podały rzecznik tajnych służb USA.

Malala, Chodorkowski, Snowden. Kto dostanie Nagrodę Sacharowa?

Szesnastoletnia Pakistanka Malala Yousafzai, która przeżyła atak talibów, jest główną kandydatką do tegorocznej Nagrody Sacharowa, przyznawanej przez europarlament za zasługi w walce o prawa człowieka. Jej kandydaturę poparły aż cztery frakcje polityczne w PE.

Baszir chce przyjechać do Nowego Jorku. Amerykanie "potępią"

Oskarżony o zbrodnie wojenne prezydent Sudanu Omar el-Baszir złożył wniosek o wizę amerykańską, by w Nowym Jorku wziąć udział w rozpoczynającym się we wtorek Zgromadzeniu Ogólnym ONZ - poinformował Departament Stanu dodając, że "potępi" jego próbę wjazdu do USA.

Szef Al-Kaidy wskazuje kogo, gdzie i jak atakować

Przywódca sunnickiej Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri wydał pierwsze konkretne wytyczne dla dżihadu - informuje agencja Reutera, powołując się na dokument opublikowany przez SITE, organizację śledzącą działalność online ugrupowań terrorystycznych.

Podnoszą Costa Concordię: "Wszystko idzie zgodnie z planem, ale dłużej niż myśleliśmy"

U wybrzeży wyspy Giglio trwa akcja podnoszenia statku Costa Concordia. Jak relacjonuje wysłannik TVN24 Maciej Sokołowski, wszystko idzie zgodnie z planem, ale dłużej niż planowano. Wrak zostanie podniesiony najwcześniej we wtorek rano. Sokołowski w Giglio rozmawiał m.in. z obserwującymi akcję ekologami. Ich zdaniem, teraz jest najniebezpieczniejszy moment całego przedsięwzięcia. Operacja wydobycia wycieczkowca rozpoczęła się w poniedziałek po godzinie 8. rano, po niemal dwóch latach od katastrofy.

Obama: Zrobimy, co w naszej mocy, by winni ponieśli odpowiedzialność

- Zrobimy, co w naszej mocy, aby to dochodzenie zostało właściwie przeprowadzone i aby winni zostali pociągnięci do odpowiedzialności - zapowiedział na konferencji prasowej Barack Obama, odnosząc się do strzelaniny w Waszyngtonie. Prezydent USA podziękował wojskowym i cywilom za udział w akcji oraz złożył kondolencje rodzinom poszkodowanych.

Po raporcie inspektorów Paryż nie ma wątpliwości: gazował Asad

Raport inspektorów ONZ nie pozostawia wątpliwości, że za atak chemiczny 21 sierpnia na przedmieściach Damaszku odpowiedzialny jest rząd Baszara el-Asada - uważa szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius. Jednocześnie Francuz wyraził przekonanie, że ws. Syrii możliwe jest porozumienie z Rosją.

Recydywista zatrzymany na polskiej granicy. Prokuratura chce ekstradycji

Zatrzymany na granicy przez polsko-niemieckie służby mężczyzna, podejrzany o zabójstwo terapeutki w Szwajcarii, został przesłuchany w prokuraturze w Szczecinie. Polscy śledczy we wtorek będą wnioskować o tymczasowy areszt dla mężczyzny i wdrażać procedury związane z jego ekstradycją do Szwajcarii. Tamtejsza prokuratura będzie prowadziła postępowanie ws. zabójstwa.

Moskwa chciałaby zmusić opozycję do rozmów z Asadem

Syryjska opozycja konsekwentnie odmawia udziału w rozmowach dyplomatycznych z reżimem Baszara el-Asada. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow sugeruje, że przeciwników prezydenta należałoby " może zmusić" do rozmów.

"Najtrudniejszy będzie moment osadzania na podwodnej konstrukcji"

- Dziesiątki tysięcy ton stali i ogromna trudność, bo wszystko dzieje się na wodzie - tak o operacji podnoszenia wraku Costa Concordii mówił w rozmowie z TVN24 Zbigniew Andruszkiewicz, członek zarządu Stoczni Remontowej w Gdańsku. Zdaniem eksperta "pewność, że cała operacja się powiedzie wynosi 70 - 80 proc". Z kolei kpt. Janusz Markiewicz z Urzędu Morskiego w Szczecinie podkreśla fakt, że historyczna operacja jest niezwykle ważna jako lekcja na przyszłość.

Papież: dobry katolik miesza się do polityki

- Dobry katolik miesza się do polityki, służy ideami i pomysłami - powiedział papież Franciszek na porannej mszy w poniedziałek w watykańskim Domu świętej Marty. W kazaniu potępił zwyczaj ciągłego krytykowania rządzących w telewizji i w prasie.

"Die Welt": Wałęsa był inwigilowany przez Stasi

Wschodnioniemiecka służba bezpieczeństwa Stasi od lutego 1980 r. inwigilowała przyszłego przewodniczącego "Solidarności" Lecha Wałęsę, oplatając go siecią agentów - wynika z artykułu Filipa Gańczaka, zamieszczonego w poniedziałek przez niemiecki "Die Welt".