Lądowanie na nich to nie lada wyczyn. Najbardziej ekstremalne pasy startowe


Kończą się dosłownie "w morzu", wznoszą tylko kilkanaście centymetrów nad nim albo są niesamowicie krótkie i położone między wysokimi szczytami. Ranking najbardziej zdumiewających lotnisk na świecie przedstawił CNN.

Przyjazd do terminalu portu lotniczego rzadko bywa niezapomnianym wydarzeniem, a start i lądowanie maszyny to dla wielu pasażerów rutyna. Jednak w przypadku kilku lotnisk wrażenia są niezapomniane. Międzynarodowy Port Lotniczy Juliana, St Maarten, Karaiby Lądowanie na tym lotnisku dostarcza niesamowitych wrażeń. Pas startowy zaczyna się zaledwie kilka metrów od brzegu oceanu.

Lotnisko Courchevel, Francja Przypływ adrenaliny gwarantowany. Pas startowy jest położony na wysokości ponad 2000 metrów nad poziomem morza. Często jest jedynym obiektem nieprzykrytym śniegiem.

Aby wylądować, samoloty muszą przelecieć w wąskiej przestrzeni między górami. Koła dotykają krótkiego pasa o dużym nachyleniu, przypominającym skocznię. Scena przykuła uwagę filmowców, którzy kręcili tu jedną ze scen do filmu o przygodach agenta 007 Jamesa Bonda pt. "Jutro nie umiera nigdy".

Matekane Air Strip, Lesotho Na tym lotnisku nie zajedzie się daleko. Pas nagle kończy się krawędzią - dalej jest 600-metrowa przepaść. Z lotniska w maleńkim królestwie południowej Afryki korzystają tylko lekkie samoloty.

Lotnisko Juancho E. Yrausquin, Saba, Karaiby To "rywal" lotniska w St Maarten na Karaibach. Juancho E. Yrausquin na wyspie Saba, ma jeden z najkrótszych na świecie pasów startowych. Wciśnięta w skaliste podnóże pobliskiej góry asfaltowa droga kończy się tuż przed brzegiem morza.

Międzynarodowy port lotniczy w Gibraltarze

Pas startowy przecina główną drogę prowadzącą do brytyjskiej skały. Podczas startów i lądowań szlabany są opuszczane, a ruch na trasie wstrzymywany. O bezpieczeństwo dbają brytyjscy funkcjonariusze, zawsze chętni do zdjęć z turystami.

Międzynarodowy port lotniczy Barra, archipelag Hebrydy Zewnętrzne, Szkocja To jedyne lotnisko na świecie, na pasie którego można zbierać małże. Co więcej, nie jest ono pokryte asfaltem, a piachem. Piloci zawsze czekają na odpływ - dopiero wtedy lądują "na plaży". Lotnisko Paro, Bhutan To jedne z najwyżej położonych lotnisk na świecie. Lądowanie w dolinie, między sześciotysięcznymi szczytami wymaga od pilotów nie lada umiejętności - muszą w porę wyhamować maszynę, by nie wjechała w stojące obok domy.

Międzynarodowy port lotniczy Kansai, Osaka, Japonia To największe na świecie lotnisko zbudowane na sztucznej wyspie leży w Zatoce Osaka. Posiada dwie drogi startowe o długości 3,5 oraz 4 km. Z lądem łączy je prawie czterokilometrowy podwodny tunel.

Lotnisko Harstad/Narwik, Norwegia Starty i lądowania urozmaica widok fiordów i zamarzniętych jezior leżących między zaśnieżonymi szczytami. Choć korzystają z niego głownie awionetki i małe samoloty, to na prawie trzykilometrowym pasie lądować mogą nawet duże samoloty, jak Airbus A380.

Lotnisko Madera, Funchal, Portugalia Międzynarodowe lotnisko na Maderze zostało zbudowane na stromym zboczu, dlatego jego część podtrzymują setki pali. Konstrukcja tak zachwyciła ekspertów zrzeszonych w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Inżynierii Mostów i Konstrukcji, że w 2004 roku postanowili oni przyznać budowli "architektonicznego Oscara".

Lotnisko Male, Malediwy Największy port lotniczy na Malediwach położony jest na malowniczej wyspie. Aby się na nią dostać lub ją opuścić trzeba jednak wsiąść do motorówki albo promu, które rozwożą turystów do 26 pobliskich wysepek. Co ciekawe, płyta lotniska wznosi się na wysokość jedynie niecałych dwóch metrów nad poziomem morza.

Najbardziej ekstremalne pasy startowe na świecie

Autor: rf/jk / Źródło: CNN