Rebelianci mogą zakazać OBWE pracy na miejscu katastrofy

Prorosyjscy separatyści oskarżyli Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie o służenie interesom Stanów Zjednoczonych i Ukrainy. Poinformowali też, że rozważają zakazanie OBWE dalszej pracy na miejscu katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego, zestrzelonego 17 lipca. Tymczasem grupa obserwatorów OBWE przyjechała do nowo utworzonej siedziby OBWE w obwodzie rostowskim w Rosji.

Rosjanie ufają władzy i mediom ws. Ukrainy

W sprawie konfliktu na Ukrainie Rosjanie opowiadają się po stronie separatystów, uznając, że rosyjscy ochotnicy powinni wspierać ich podczas walk z władzą w Kijowie - wynika z badań rosyjskiego niezależnego instytutu badania opinii Centrum Lewady.

Izraelska TV poinformowała o rozejmie. Potem się wycofała

Izrael i palestyński radykalny Hamas "w zasadze" porozumiały się ws. zawieszenia broni w Strefie Gazy - podała we wtorek izraelska telewizja, powołując się na anonimowego przedstawiciela izraelskiej armii. Po kilkudziesięciu minutach telewizja wycofała tę informację.

Kerry: USA przygotowują nowe sankcje wobec Rosji

USA wraz z UE przygotowują nowe sankcje przeciwko Rosji w związku z jej zaangażowaniem w konflikt ukraiński - oświadczył we wtorek sekretarz stanu USA John Kerry. Jednocześnie wyraził nadzieję, że prezydent Władimir Putin zmieni kurs wobec Ukrainy.

Sankcje to "ogromny cios dla Rosji". "Decyzja ambasadorów jest ostateczna"

Pod koniec 2015 roku w Rosji przestanie dopinać się budżet - ocenił na antenie TVN24 europoseł Jacek Saryusz-Wolski, komentując decyzję ws. sankcji sektorowych wobec Rosji. - Rosyjskie państwo będzie miało problem z wypłacaniem pensji urzędnikom wojskowym, policjantom i emerytom emerytur. Będzie przejadało te swoje rezerwy, które ma. Straci wiarygodność finansową - przewiduje europoseł.

Igły przez granicę i obóz treningowy pod Rostowem. Tak Rosja uzbraja separatysytów

Są dowody na to, że Rosja uzbraja separatystów walczących na wschodzie Ukrainy przeciwko siłom rządowym, a ochotnicy z Rosji ćwiczą pod Rostowem - czytamy w obszernym raporcie, opublikowanym przez dziennikarzy agencji Reutera. W raporcie ambasador Ukrainy w Stanach Zjednoczonych ostrzega m.in., że Rosja może dostarczyć rebeliantom najnowsze system rakiet Tornado, które dotąd nie były używane w walce.

Jedyna elektrownia w Strefie Gazy stanęła w płomieniach. Groźba energetycznego paraliżu

W poniedziałek izraelskie czołgi ostrzelały jedyną elektrownię elektryczną w Strefie Gazy, co doprowadziło do uszkodzenia jednego z trzech zbiorników paliwa, a w konsekwencji do unieruchomienia całej infrastruktury. Na razie nie ma informacji o ofiarach ataku. Tylko w poniedziałek na terenie Strefy Gazy w wyniku ofensywy prowadzonej przez wojsko izraelskie zginęło co najmniej 100 osób.

Rosja oskarża Ukrainę o ostrzał posterunku celnego

Rosyjskie MSZ oskarżyło ukraińskie siły rządowe o ostrzelanie z granatników i broni automatycznej przygranicznych rosyjskich terenów. Zażądano zaprzestania ostrzału. Władze w Kijowie zaprzeczają tym oskarżeniom.

"Adwokaci Snowdena prowadzą z władzami USA negocjacje"

Niemiecki socjaldemokratyczny minister sprawiedliwości Heiko Maas uważa, że były współpracownik, a potem demaskator podległej rządowi USA Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edward Snowden powinien powrócić do Stanów Zjednoczonych.

Kobieta "nie powinna śmiać się głośno przed wszystkimi"

Wicepremier Turcji Bulent Arinc oświadczył, że kobieta musi zachować uczciwą postawę moralną i nie powinna się głośno śmiać w miejsca publicznych. Jego wypowiedź we wtorek wywołała polemikę w Turcji, kraju muzułmańskim, ale świeckim.

Lider Hamasu: chcemy państwa, nie chcemy okupacji

- Jeśli świat nie pomoże nam ustanowić państwa palestyńskiego drogą pokojową, zakończymy zbrojnie okupację izraelską - to nieugięte stanowisko Hamasu w trzecim tygodniu interwencji zbrojnej Izraela w Strefie Gazy. Zginęło w niej ponad 1,1 tys. Palestyńczyków i 56 Izraelczyków. Przebywający w Katarze przywódca Hamasu zgodził się odpowiedzieć na trudne pytania amerykańskiego dziennikarza, Charliego Rose'a.

Gauck: Polacy umieli wybaczyć, gdy Niemcy okazali skruchę

Prezydent Niemiec Joachim Gauck zapowiedział, że będzie w Polsce podczas obchodów 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. - Polacy umieli przebaczyć, gdy Niemcy okazali skruchę, Polacy umieli pokonać nienawiść, gniew i nieufność, gdy Niemcy przyznali się do winy i wstydu - powiedział prezydent Niemiec Joachim Gauck podczas uroczystości otwarcia w Berlinie wystawy poświęconej powstaniu warszawskiemu. Wziął w niej udział razem z Bronisławem Komorowskim.

Koktajle Mołotowa spadły na synagogę w Niemczech

Trzech mężczyzn obrzuciło we wtorek rano koktajlami mołotowa synagogę w mieście Wuppertal na zachodzie Niemiec. Policja poinformowała, że nikomu nic się nie stało, a budynek nie został uszkodzony; zatrzymano też jedną osobę podejrzaną o atak.

Ranna polska dziennikarka transportowana do Kijowa

Polska dziennikarka Bianka Zalewska, która została ranna na wschodniej Ukrainie, jest przewożona do Kijowa – poinformował we wtorek właściciel stacji telewizyjnej Espreso TV Mykoła Kniażycki. Polka jest reporterką tej stacji.

Rosja łamie umowę nuklearną od siedmiu lat? Co wiadomo o rakietach R-500 i RS-26

Likwidacja rakiet zasięgu 500-5500 km miała zapewnić atomowy spokój Europie. USA i ZSRR, a później Rosja z tego zadania się wywiązały, likwidując arsenał tego typu po 1987 r. Jednak państwo Władimira Putina uznaje traktat INF za błąd. Rosjanie od kilku lat ponownie testują pociski średniego zasięgu, które bez trudu osiągnęłyby cele w Polsce, Niemczech i Skandynawii.

Berlin zmienia kurs wobec Putina. Niemieckie firmy mogą "wyjść z pułapki"?

Unia Europejska zaostrza sankcje wobec Rosji. Ale najbardziej znacząca jest widoczna zmiana stanowiska Niemiec w tej sprawie. Do szybkiego nałożenia sankcji na Rosję wezwali m.in. niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier i wicekanclerz Sigmar Gabriel. A przede wszystkim, zmienia się nastawienie niemieckiego biznesu.

Ajatollah Chamenei: Izrael to wściekły pies, drapieżny wilk

Najwyższy przywódca duchowy Iranu, ajatollah Ali Chamenei, nazwał we wtorek Izrael "wściekłym psem" i oskarżył ten kraj o dokonywanie ludobójstwa w Strefie Gazy. Świat islamu powinien dozbroić Palestyńczyków, by mogli stawiać opór wobec Izraela - oświadczył.

Na Wyspach odwołano brytyjsko-rosyjski rok kultury

Parlament brytyjski oraz parlament autonomicznej Szkocji zdecydowały się na anulowanie wydarzeń związanych z brytyjsko-rosyjskim rokiem kultury trwającym od stycznia. Dwoma głównymi miastami, w których odbywały się imprezy w ramach tej inicjatywy były Londyn i Edynburg.

Ramadan dobiega końca. Trzydniowe święto u muzułmanów

Muzułmanie rozpoczęli w poniedziałek trzydniowe obchody święta Id al-Fitr będące symbolicznym zakończeniem świętego miesiąca postu - ramadanu. Tegoroczne obchody przebiegają w cieniu konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie.