Polski generał komendantem jedynej uczelni NATO

Generał dywizji Janusz Bojarski jako pierwszy Polak objął stanowisko komendanta Akademii Obrony NATO w Rzymie (NATO Defence College). We wtorek z jego udziałem odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego na uczelni działającej od ponad 60 lat.

Walki o donieckie lotnisko. Kijów: Rosjanie grzebią swoich zabitych w Donbasie

15 żołnierzy ukraińskich sił rządowych zginęło w ciągu ostatniej doby w walkach na wschodzie kraju. Wojska rosyjskie wzmacniają swoje pozycje w Donbasie, przywożony jest tam sprzęt i ludzie. Rosjanie grzebią też swoich zabitych na miejscu, chcąc uniknąć krytyki w Rosji związanej z coraz większymi stratami - twierdzi rzecznik ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO), Andrij Łysenko.

Polska reforma dowodzenia wojskiem zainteresowała Chińczyków

O współpracy obronnej Polski i Chin, a także o konflikcie ukraińsko-rosyjskim i relacjach Chiny - NATO rozmawiali w Warszawie szef MON Tomasz Siemoniak oraz chiński minister obrony gen. Wanquan Chang. Wspominano też o współpracy w dziedzinie badania kosmosu.

Niemiecka gazeta: Gauck obarczył Rosję jednostronną winą, to nie jest rozsądne

W niemieckiej prasie pojawiły się we wtorek mieszane komentarze na temat wystąpienia prezydenta Niemiec Joachima Gaucka na Westerplatte z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" określa uroczystości w Polsce "jasną godziną Europy". Z kolei "Sueddeutsche Zeitung" pisze o Gaucku jako o "nierozważnym prezydencie".

"Financial Times": Agresywna polityka Rosji ożywiła NATO

W ramach NATO żywa była niedawno debata o przyszłej roli Sojuszu po zakończeniu misji bojowej w Afganistanie z końcem tego roku. Jednak za sprawą prezydenta Rosji Władimira Putina Sojusz zyskuje solidną rację bytu - pisze "Financial Times" przed szczytem NATO.

"W dwa tygodnie zająłbym Kijów". Doradca Putina: wyrwane z kontekstu

Kreml po raz pierwszy komentuje ujawnienie przez media na Zachodzie przechwałki (pogróżki?) Władimira Putina w rozmowie z Jose Manuelem Barroso. - Słowa prezydenta Rosji o możliwości "zdobycia Kijowa w dwa tygodnie" były wyrwane z kontekstu - twierdzi doradca Putina ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow.

Porwali żołnierzy ONZ. Żądają skreślenia z listy organizacji terrorystycznych

Islamscy bojownicy z powiązanego z Al-Kaidą Frontu al-Nusra, którzy w ubiegłym tygodniu porwali na syryjskich Wzgórzach Golan ponad 40 żołnierzy wojskowej misji obserwacyjnej ONZ z Fidżi, ogłosili, że zwolnią przetrzymywanych, jeśli ich ugrupowanie zostanie skreślone z listy organizacji terrorystycznych. Bojownicy domagają się też wypłacenia odszkodowań rodzinom zabitych bojowników.

"Der Spiegel" o tajnej naradzie w NATO: Ukraina już przegrała wojnę

Militarna ocena sytuacji na wschodzie Ukrainy przez NATO fundamentalnie się zmieniła - pisze "Der Spiegel". W ubiegłym tygodniu stratedzy Sojuszu ocenili, że Rosja wzmocniła separatystów swoimi oddziałami tylko dlatego, że rebelianci musieli się wycofywać pod presją ukraińskiej armii.

Ukraińcom znów grozi "kocioł", Mariupolowi desant morski. Odpowiedź Kijowa? Partyzantka

Wydaje się, że krytyczny moment w wojnie w Donbasie Ukraina ma już za sobą. Po następujących jedna za drugą porażkach sztab opanował sytuację. Teraz siły rządowe wycofują się już w uporządkowany sposób. Po utracie sektora B na południu przyszła kolej na odwrót na północy, w rejonie Ługańska. Polityczni liderzy i Sztab Generalny w Kijowie powoli dostosowują się do nowej sytuacji powstałej po wkroczeniu regularnych wojsk Rosji.

Szef MSZ Iranu o negocjacjach nuklearnych: jestem optymistą

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohamad Dżawad Zarif, który rozmawiał w poniedziałek w Brukseli z szefową dyplomacji UE Catherine Ashton na temat negocjacji w sprawie irańskiego programu nuklearnego, wyraził optymizm, jeśli chodzi o znalezienie rozwiązania.

USA krytykują Izrael: wycofajcie się z planów osadnictwa

Stany Zjednoczone wezwały w poniedziałek władze Izraela do zmiany decyzji w sprawie przywłaszczenia sobie 400 hektarów ziem na Zachodnim Brzegu Jordanu. Zajęcie tych terenów ma być odwetem za śmierć trzech młodych Izraelczyków w czerwcu.

Komorowski: relacje z Niemcami znakomite jak nigdy

Prezydent Bronisław Komorowski, który wraz z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem rozmawiał w poniedziałek w Gdańsku z młodzieżą z Polski, Niemiec i Czech, mówił o relacjach polsko-niemieckich, że są "znakomite jak nigdy".

USA domagają się od Kima zwolnienia zatrzymanych Amerykanów

Rząd USA zwrócił się w poniedziałek do władz Korei Północnej o zwolnienie "ze względów humanitarnych" trzech zatrzymanych tam obywateli amerykańskich, w tym o przyznanie jednemu z nich "specjalnej amnestii", by mógł skorzystać z pomocy lekarskiej.

Rosji grozi wykluczenie z G20. Decyzja zapadnie na szczycie NATO?

Australia zaproponuje, by kraje należące do grupy 20 największych gospodarek świata cofnęły zaproszenie dla prezydenta Rosji Władimira Putina na szczyt G20, który odbędzie się w listopadzie w australijskim Brisbane - poinformował minister handlu Andrew Robb.

Na Ukrainie nie będzie stanu wojennego

Na Ukrainie nie zostanie na razie wprowadzony stan wojenny – oświadczył w poniedziałek wieczorem rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Łysenko. Decyzja ta zapadła na spotkaniu prezydenta Petra Poroszenki z szefami frakcji parlamentarnych.

MSW Ukrainy: rosyjska inwazja rozpoczęła się 24 sierpnia

Doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko oświadczył, że otwarta agresja Rosji na jego kraj rozpoczęła się 24 sierpnia, a nie trzy dni później, gdy rosyjskie wojska weszły do Nowoazowska nad Morzem Azowskim i kiedy władze w Kijowie przyznały, że nastąpiła inwazja.