Obama napisał list do Kim Dzong Una. Pjongjang: "szczerze przeprosił"

Barack Obama napisał list do Kim Dzong Una, w którym - tak twierdzi Korea Północna - "szczerze przeprosił" za zachowanie Kennetha Bae'a i Matthew Todd Miller'a, którzy byli więzieni w Korei Płn. Zostali oni uwolnieni i powrócili do USA. W sobotę w nocy ich samolot wylądował w bazie wojskowej Lewis-McChord w stanie Waszyngton.

Kosmiczni turyści wycofują się po katastrofie SpaceShipTwo

Po katastrofie prototypu rakietoplanu, który brytyjska firm Virgin Galactic chce wykorzystywać do turystycznych suborbitalnych lotów kosmicznych, wśród przyszłych pasażerów pojawiły się żądania zwrotu pieniędzy - poinformował w sobotę dziennik "Daily Telegraph".

"Otworzyć Bramę!". Tak "upadał" Mur Berliński

Wbrew obiegowej opinii, 9 listopada mur berliński nie upadł w sensie dosłownym. Samo burzenie i demontowanie muru nastąpiło dopiero w kolejnych dniach, kiedy granica wewnątrzniemiecka całkowicie przestała pełnić rolę bariery uniemożliwiającej obywatelom NRD ucieczkę z komunistycznego państwa. To, co dzisiaj powszechnie rozumiemy jako historyczny upadek muru, było po prostu otwarciem szlabanów granicznych.

"Wyspa na Morzu Czerwonym". Fenomen Berlina Zachodniego

Upadek muru berlińskiego nie oznaczał tylko upadku NRD i reżimu komunistycznego we wschodnioniemieckim państwie „robotników i chłopów”. Rozmontowanie muru rozdzielającego niemiecką stolicę na dwa miasta, należące do dwóch systemów, oznaczało także koniec istnienia Berlina Zachodniego. To były tak zwane „trzecie Niemcy”, czy „Wyspa na Morzu Czerwonym”, najbardziej na wschód wysunięte miasto zachodnie, jednocześnie nazywane „oknem wystawowym kapitalizmu”.

80 nieoznakowanych pojazdów wojskowych na wschodzie Ukrainy

Ponad 80 nieoznakowanych pojazdów wojskowych przemieszczało się w sobotę przez tereny na wschodniej Ukrainie kontrolowane przez separatystów - poinformowali reporterzy agencji Associated Press cytowani przez PAP. Według nich może to oznaczać nasilenie wrogich działań.

Polacy nie będą mniejszością narodową w Niemczech

Niemieckie MSW odrzuciło wniosek Związku Polaków w Niemczech (ZPwN) o przyznanie mieszkającym w tym kraju Polakom statusu mniejszości narodowej. O decyzji resortu poinformował w sobotę pełnomocnik ZPwN mecenas Stefan Hambura.

25 lat od upadku Muru Berlińskiego. "Proces jednoczenia Europy jeszcze się nie zakończył"

- Upadek Muru Berlińskiego to wydarzenie, które zasadniczo zmieniło sposób funkcjonowania Europy - podkreślił w programie "Tu Europa" dr Marek Cichocki z Centrum Europejskiego Natolin. Zaznaczył, że choć zjednoczenie Niemiec miało ogromną wagę dla procesu integracji europejskiej, proces jednoczenia Europy nie jest jeszcze zakończony. - Pewne podziały na starych członków NATO czy UE wciąż istnieją.

Zabił bin Ladena? "W pokoju były dwie osoby, jedna nie żyje. To Osama"

- Nawet teraz są chłopaki, którzy twierdzą, że się przechwalam. Na szczęście dla mnie w tym pomieszczeniu były dwie osoby. Jedna z nas nie żyje. To Osama bin Laden - twierdzi Rob O'Neill. Były komandos marynarki wojennej USA w wywiadzie opowiedział o szczegółach operacji "Trójząb Neptuna", której celem była likwidacja przywódcy Al-Kaidy.

Mogherini popiera powstanie państwa palestyńskiego

Szefowa dyplomacji UE Włoszka Federica Mogherini opowiedziała się w sobotę w czasie swej pierwszej wizyty w Gazie za powstaniem niepodległego państwa palestyńskiego. Podkreśliła, że świat "nie zniesie" już nowej wojny w regionie.

Papież zwolnił swojego przeciwnika. Zmiana we władzach sądownictwa Watykanu

Papież Franciszek dokonał w sobotę kolejnych zmian personalnych w Kurii Rzymskiej. Na czele Sygnatury Apostolskiej, czyli najwyższego organu sądowniczego Kościoła katolickiego stanął abp Dominique Mamberti, który do tej pory był szefem dyplomacji Watykanu. Mamberti zastąpił kard. Raymonda Leo Burke'a, który był przeciwny zmianom proponowanym przez papieża na synodzie biskupów na temat rodziny.

Putin: miłość jest sensem życia

Tego jeszcze nie było. Władimir Putin w czasie wystąpień, jakich w czasie swych podróży po wielkiej Rosji wygłosił już setki, w sobotę otworzył się przed uczestnikami kongresu Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego i zamiast o polityce, środowisku naturalnym czy nauce, przez kilka chwil dzielił się swoimi przemyśleniami na temat sensu życia człowieka.

Putin to "najgorsze, co przytrafiło się Rosji od lat 50.". Skandal na konkursie piękności

Polityczna burza rozpętała się podczas... internetowego konkursu piękności w Sankt Petersburgu. Jednej z uczestniczek wytknięto, że mocno krytykowała politykę Władimira Putina i sceptycznie wyraziła się o aneksji Krymu. Internauci oskarżyli ją o rusofobię, a co bardziej krewcy wzywali do ogolenia jej głowy i zanurzenia w toalecie. W efekcie w internetowym głosowaniu uczestniczka zdobyła nagrodę internautów i tytuł Mrs. Tolerancji.

Atak kanibala. Zabił i próbował zjeść kobietę

Policja w Wielkiej Brytanii, która przyjechała na interwwencję do jednego z hoteli dla ubogich, na miejscu znalazła kanibala, który zjadał nieżyjącą już kobietę. Funkcjonariusze użyli paralizatora, w efekcie czego 34-latek prawdopodobnie doznał ataku serca i zmarł w szpitalu. Do wstrząsającej zbrodni doszło w Argoed w Walii.

W szpitalu zmarł kuzyn ucznia, który strzelał w Seattle

Liczba ofiar śmiertelnych strzelaniny w amerykańskiej szkole średniej w Marysville, na północ od Seattle, wzrosła do czterech - podały w piątek wieczorem miejscowego czasu źródła szpitalne. Ogień w szkolnej stołówce otworzył 24 października jeden z uczniów.